Veljekset vuokralaisina

Anonyymi-ap

Täysi-ikäisistä veljeksistä toinen on vuokrannut asunnon, jossa asuu hänen lisäkseen myös hänen veljensä. Voivatko he tehdä keskenään alivuokrasopimuksen, jossa toinen maksaa puolet vuokrasta toiselle niin, että Kela maksaisi kummallekin erikseen asumistukea? Kelan ohjeissa asia jäi hämäräksi. Ja joutuuko se vuokransaajaveljes maksamaan veroa vuokratulosta? Vuokranantaja ei suostu jaettuun vuokrasopimukseen, vaan sen täytyy olla vain toisen vastuulla.

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haluatko vinkkejä parhaaseen etulypsyyn? Tottakai vuokratulosta menee veroa jos tuloa syntyy. Lisäksi alivuokraukseen tarvitaan lupa vuokranantajalta.

      • Anonyymi

        Ei taatusti tarvita lupaa vuokranantajalta eikä veroteta, koska tuloahan ei synny. Olet törkeä trolli!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei taatusti tarvita lupaa vuokranantajalta eikä veroteta, koska tuloahan ei synny. Olet törkeä trolli!

        Kaikesta tulosta menee veroa paitsi marjanpoiminnasta. Alivuokraus vaatii aina luvan ja yleensä se on kielletty erikseen.


    • Anonyymi

      Täällä näköjään annetaan tarkoituksella väärää tietoa.

      Saako vuokralainen ottaa alivuokralaisen?
      Vuokralainen saa ottaa hallitsemaan huoneistoon alivuokralaisen ilman vuokranantajan lupaa, mikäli alivuokrauksesta ai aiheudu vuokranantajalle huomattavaa haittaa. Alivuokrausta ei voida pätevästi kieltää asuinhuoneiston vuokrasopimuksissa.

      Alivuokratulo on kyllä veronalaista pääomatuloa.

    • Anonyymi

      Tarkistin asian itse. Ei tarvitse tehdä yhtään mitään. Vuokranmaksajaveljeksen asumistuki melko tarkasti sama, vaikka toinen veljes on vain pelkkä oheisasuja eikä alivuokralainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      60
      5707
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      103
      4849
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      391
      2876
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      93
      1368
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      340
      1119
    6. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      65
      951
    7. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      29
      938
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      876
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      108
      856
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      839
    Aihe