Elämän tarkoituksen luulisi olevan kaikille selvä kun niin yksinkertaista.

Anonyymi-ap

Elämä on polku kuolemaan, se on elämän tarkoitus.

7

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämän tarkoitus on opetella tutustumaan itseensä, ja siinähän me ei tulla ikinä valmiiksi, vaikka eläisimme kuinka vanhoiksi.

      Itseen tutustuminen on esim. sitä, että oppii käsittelemään omia tunnetilojaan, ymmärtää mikä tunne miltäkin tuntuu, ja miksi tuntuu juuri sellaiselta.

      Masennuksen kanssa on vähän sama juttu, että yrittää ymmärtää mikä mahtaa masennuksen saada aikaiseksi, ja yrittää käsitellä, miksi juuri se joku asia masentaa, ja voisiko asialle tehdä jotain, ja mitä voisi tehdä.
      Tärkeää on myös se, ettei ala liikaa taistella masennusta vastaan, vaan hyväksyy, että juuri nyt tuntuu tältä kuin tuntuu.
      Tavallaan kääntyminen masennusta, masentunutta mieltä vastaan, tekee olotilasta vain entistä kurjemman.
      Useimmiten masennukset kuitenkin tulevat ja menevät, ottavat vallan joksikin aikaa, ja ajan myötä taasen vähän hellittävät.
      Harva ihminen on koko ikänsä jonkin syvän masennuksen vallassa. Vaikka synkimmällä hetkellä voi tuntuakin siltä, että no niin, siinä se elämä nyt oli.

      Mitä paremmin oppii itseään tuntemaan, helpottaa se ymmärtämään omaa itseä, omia tuntemuksia ja ajatuksia.
      Eikä se todellakaan tarkoita, että pitäisi pystyä parhaaseen, eikä tarvitse yrittää sen enempään kuin pystyy.
      Itselleen on hyvä antaa myös aikaa.

      Monetkin mielen ongelmat olisivat paremmin hallittavissa, jos ymmärtäisimme omaa itseämme enemmän, ja ehkä tarkemminkin.
      Sen takia olisi tärkeää tutustua itseensä. Ja kaikkein vähiten välittää mitä muut sanoo, etenkin jos kyseessä on jonkinlaista arvostelua.

      Tällaisia maallikon ajatuksia, en tiedä oliko mitään järkeä, omakin tutkimusmatka on edelleen vaiheessa.

      Nyt on parhaillaan mielenterveysviikko.
      Jokainen on tärkeä ja riittää sellaisena kuin on. Hyvää viikkoa!

    • Anonyymi

      no yleensä ihminen kuolee jossain vaiheessa. Se on kyllä tosi asia.Olet aivan oikeassa ettei kauheesti näe 200 vuotiaita tuolla kaupungilla.

    • Anonyymi

      Kyllä vain. Se polku kai se tarkoitus. Kuolleella ei enää tarkoitusperiä.

    • Anonyymi

      Miksi on koko elämä, eikö se siis ole täysin turha vaihe? Jotenkin sairasta käydä täällä kärsimässä ja pyristelemässä.

    • Anonyymi

      Onhan elämä loppujen lopuksi aika mielenkiintoinen matka.
      Matkan varrella tulee vastoinkäymisiä, mutta kyllä hyviäkin asioita tapahtuu.
      Toisaalta, mitä enemmän tapahtuu, muodostuu elämä jollain lailla rikkaammaksi, ei tarvitse ainakaan ihmetellä ettei ikinä tapahtuisi mitään.
      Elämässä täytyy olla haastetta, että se tuntuu edes joltain.

      • Anonyymi

        Kyllä täällä pystyis olemaan jos sais vaan chillaa ja olla rauhas


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä täällä pystyis olemaan jos sais vaan chillaa ja olla rauhas

        Aika mielenkiintoinen näkökohta tuo, että jos sais olla rauhassa.
        Haluaisin tietää, miten susta tuntuu, ettet saa olla rauhassa, miten sun rauhaa häiritään ?
        Ja kyllähän chillailuunkin on ajoittain mahdollisuus, elämä ei vain ole ainoastaan sitä.

        Usein on ihmisen omasta käytöksestä kiinni, kuinka rauhassa hän saa olla.
        Sotiiko yhteiskunnan normeja vastaan, ja leikkii pientä kapinallista, tms.
        Kun elää suunnilleen normaalia rauhallista elämää lakeja ja normeja noudattaen, on mahdolista saada olla rauhassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9277
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      57
      4826
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4521
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      54
      2845
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1556
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      43
      1214
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1154
    Aihe