En tiedä kuin vangin koko nimen, riittääkö se? En tiedä missä vankilassa on.
Miten kirjoitan vangille?
11
1001
Vastaukset
- Anonyymi
Lähetät kirjeen rikosseuraamusvirastoon vangin nimellä, kyllä ne sieltä toimittavat oikeaan vankilaan.
- Anonyymi
Tähän löytyy ohjeet Rikosseuraamuslaitoksen sivuilta:
Mikäli haluat saada yhteyden vankiin, jonka sijoituslaitos ei ole tiedossa, voit lähettää vangille kirjeen. Käytä kahta kirjekuorta, kun lähetät postia. Laita vangille tarkoitettu viesti sisempään kirjekuoreen ja kirjoita kirjekuoreen vangin nimi ja mielellään syntymäaika sekä lähettäjän tiedot. Laita sisempi kirjekuori suljettuna ulomman kirjekuoren sisään ja lähetä se osoitteeseen:
Rikosseuraamuslaitos
Oikeusyksikkö
Lintulahdenkatu 5
00530 Helsinki- Anonyymi
Voit siis saada viestin perille vangille, jonka sijoituslaitos ei ole tiedossa. Jos haluat, että vanki saa myöhemmin myös yhteyden halutessaan sinuun, voit laittaa mukaan jonkin oman yhteystietosi. Käytännössä osoite, tai puhelinnumero ovat sellaisia, joiden kautta vanki voisi olla sinuun yhteydessä riippumatta siitä, onko avovankilassa vai suljetussa laitoksessa.
- Anonyymi
Niin mutta Breivik ei ole suomen vankilassa.
- Anonyymi
Kauhun tasapainoilua.
- Anonyymi
Minne joutuu kurdipedofiili lusimaan. Voiko vankeja infota etukäteen vai saako ne muutenkin tietää millainen vanki tulossa. Toki liskolle ne varmaan tuonkin laittaa.
- Anonyymi
Vangkilaan kannattaa kirjoittaa erityisesti naisten murhaajille. Ovat aika kovia äijiä uhkailemaan ja kiristämään.
- Anonyymi
Naisia murhaavat vangit pitäisi lähettää vankilaan ulkomaille:)
- Anonyymi
HALUAN SINUSTA KAVERIN
- Anonyymi
OLEN SUSANNA ARO LAPPAJÄRVI
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1106145Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto615102SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun594226SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103586Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193141SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352459Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561