Olen opetellut varastamaan kaupoista kun palkasta ei sähkölaskun noustua kuusinkertaiseksi oikein palkasta jää enää kuin 300 käteen. Toki saan toimeentulotukea mutta senkin saaminen on aina päättäjän vallassa. Kavereiden pikavipit lasketaan tuloiksi ihan kuin en maksaisi niitä takaisin. Ok, varastaminen on tosi helppoa jos samalla ostaa jotain. Lihat liiviin vaan nykyään pikkukaupoissa ei ole kuin yksi myyjä jolla voi olla kamerat kassalla. Kun kuulet kassan piippailevan voit tunkea kalleimmat ostokset liiviin saman. Isommassa marketissa on haastavampaa mutta punnitse jonkun perunan kilohinnalla hedelmät ja itsepalvelukassa ketään ei kiinnosta vaikka kassojen takana onkin jo jopa kolmf kyylää. Mitähän näillä itsepalvelukassoilla oikein haetaan kun kolme myyjää kyylää siellä hitaita ihmisiä kun nämä samat kolme kassaa vetäisi paremmin ihan tavallisilla kassoilla? Eikä varastettaisi yhtään niin paljon kuin nyt. No, pitäisihän palkan riittää elämiseen mutta kun ei riitä niin pikkuisen kai voi noista kauppakartellien tuloksesta ottaa eikö vain?
Varastaminen ainoa tapa elää nykyään
27
687
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi, varastaminen on aina väärin. Mikäli kaikki toimisivat samalla tavalla, asuisimme puussa ja heittelisimme toisiamme pxskalla
- Anonyymi
Kauppiailta saa varastaa. Tai se ei ole edes varastamista. Vaan kauppiaat varastaa oikeestaan meiltä. Rehellinen kauppa perustuu arvon nousuun. Esim. Kaadetaan puu ja sahataan se laudoiksi. Siinä on materiaali ja työ. Kauppias ei kuitenkaan tee mitään tuotteen arvon nostamiseksi. Ei arvo nouse siinä jos tavaran nostaa hyllyyn, vaan päin vastoin varastointi laskee tavaran arvoa. Eli kaupasta löhtevän tuotteen pitäisi olla aina sisäänostohintaa edullisempi, jos kauppias ei viitsi tai osaa tehdä mitään arvon nostamiseksi.
- Anonyymi
Ainoa rehellinen kaupan muoto on vaihtokauppa. Ainoastaan luonnonkansat osaavat tämän. Nykyajan kauppias on välistävetäjä jonka ammatissa ei ole mitään kunniallista.
- Anonyymi
Juoksukalja myös laihduttaa.
- Anonyymi
Ja hävikit saa laitettua markkinointikuluihin. Jos ihmettelette kun kaupassa on miljoona eri lajiketta ruokaa menossa roskiin niin eipä kauppias nuita maksa. Kunhan vaan itkee ettei jäisi kiinni. Riskitöntä hommaa yksikään keskon kauppias ei ole jäänyt vaurastumatta sitten 70 luvun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja hävikit saa laitettua markkinointikuluihin. Jos ihmettelette kun kaupassa on miljoona eri lajiketta ruokaa menossa roskiin niin eipä kauppias nuita maksa. Kunhan vaan itkee ettei jäisi kiinni. Riskitöntä hommaa yksikään keskon kauppias ei ole jäänyt vaurastumatta sitten 70 luvun.
Juu näinhän se on kauppiaat myöskin itkevät että tekevät kaikkia töitä kaupassa aamusta iltaan mutta todellisuudessa ne vain pyörivät siellä kellokalleina kyttäämässä. Välillä tietysti käydään etelä afrikassa purjehtiin tai perussa vetämässä ayahascaa kun on niin pirunmoinen paine ja stressi koko ajan.
- Anonyymi
Kuulin että Cittarin K kauppias tienasi 87 miljoonaa 2021
- Anonyymi
Taidat sekottaa liikevaihdon ja tienaamisen
- Anonyymi
Feijat ovat sen tienneet jo satoja vuosia !
- Anonyymi
Niillä onkin aina upeat vaatteet.
- Anonyymi
Äänestä demareita niin saat 3000
- Anonyymi
Tsot tsot tätä pimua. Kyllä meidän Filatov työministerinä tietää mikä on oikea palkka. 9 e / pv.
- Anonyymi
Liity demareihin niin saat vappuboolia.
- Anonyymi
Kela hylkää nyt toimeentulotukia pienistäkin syistä , vaikka ihmisillä on hätätilanne.
Pienikin laina tilillä, pari työkeikkaa tai myynti nettikirpparilla ja olet ilman tukia sitten seuraavat 2kk.
Yrittäminen EI kannata.
Jäin miinukselle n.200e yrittämällä tehdä edes jotain.
Ei ole vaihtoehtoja kun pummina olo kun en varastamaan kykene.- Anonyymi
Pitää tienata varmaan se mariinin reilu 3000 tai olla tekemättä mitään. Mitään välimallia ei ole. Jokainen ansaittu lisätulo vähennetään sinulta armotta. Lapsilisät, kympin lottovoitto, kympin vippi tilille, vakuutuskorvaus, rahanpalautus viallisesta tuotteesta, mustikanpoimintatulot. Kaikki mitä ikinä yrität tehdä parantaaksesi tilannettasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää tienata varmaan se mariinin reilu 3000 tai olla tekemättä mitään. Mitään välimallia ei ole. Jokainen ansaittu lisätulo vähennetään sinulta armotta. Lapsilisät, kympin lottovoitto, kympin vippi tilille, vakuutuskorvaus, rahanpalautus viallisesta tuotteesta, mustikanpoimintatulot. Kaikki mitä ikinä yrität tehdä parantaaksesi tilannettasi.
Olemme maailman onnellisin kansa.
- Anonyymi
Marxin mukaan kapitalistin voitot ovat seuraus maksamattomista palkoista.
Uudempien sosialististen teorioiden mukaan, kapitalistin voitot ovat seuraus eriarvoisista lähtökohdista.
- Anonyymi
Varokaa Vattenfallia. Nosti hinnan yksitoistakertaiseksi kun en suostunut kahden vuoden kiskurisopimukseen. Vaihtoon heti vaan.
- Anonyymi
Jos osallistuu köyhänä rikkaat ja rahattomat ohjelmaan niin kauanko rikkaalta saatu esim tonnin viikkobudjetti vaikuttaa köyhän esim toimeentulotukeen. Mietin vaan että kun nämä köyhät tuhlaavat ohjelmassa saamansa rahat heti niin eikös Kela edellytä että sillä tonnilla eletään puoli vuotta.
- Anonyymi
Aki Kangasharju nosti taas kissan pöydälle sanoessaan, että ei palkalla täydy tulla toimeen. Sosialistit ja kommunistit eivät tätä ymmärrä.
- Anonyymi
Itsensä elättäminen onkin so last season.
- Anonyymi
Näkeekö kukaan kauppalehden muurin taakse että onko suurtuloisia k market kauppiaita täällä päin?
- Anonyymi
Kauppiaan vaihtuminenkin on osa kiinteistöbisnestä, jonka rahoittaa vuokralainen ja tässä tapauksessa asiakas.
Yleinen kiinteistöbisneksen kaava (kaava 1):
Pankki 1 miljoona -> kiinteistön ostaja 1 miljoona -> KIINTEISTÖN MYYJÄ 1 miljoona
vuokralainen 1 miljoona -> kiinteistön ostaja 1 miljoona -> pankki 1 miljoona.
Kysymys 1. Mikä on miljoonien tilanne lähtökohtaan nähden?
Vastaus 1. vuokralainen 1 miljoona-> kiinteistön myyjä 1 miljoona.
Toista kaava 1 miljoona kertaa. Tulos, vuokralainen on rahoittanut miljoonaa kiinteistön myyjää yhteensä summalla 1000 miljardia.
Mutta mistä vuokralaisen rahat tulevat? Vastaus on sama kuin mistä reaalitalouden ulkopuolinen rahan määrän lisääntyminen tulee.
Kaavassa 1 pankin "taikoma" reaalimaailman ulkopuolinen raha palaa takaisin pankille. Jostain siis täytyy tulla tämä talouden arvonlisä vuokralaiselle.
Kun raha on pankin yksinoikeus ei raha voi lisääntyä kuin pankin painamana.
Jos raha lisääntyy, lisääntyneen rahan täytyy olla pankin "luottotappiota", tai muuten kyseessä on suuren luokan pyramidihuijaus, koska tällöin kaikki raha on velkaa jota rahoitetaan velalla. Molemmat seikat ovat läsnä kapitalistisessa finanssipolitiikassa, keskuspankki tekee "luottotappiota" "ostamalla" omia lainojaan ja pankit antavat koko ajan enemmän velkaa kuin velkaa maksetaan. Koko rahan kiertoa voidaan kuvata dynaamisella funktiolla, jossa aiheeseen, kiinteistökauppaan liittyen, lisääntyvä rahan määrä päätyy osaltaan kiinteistön myyjälle. Palkan, hintojen ja muiden etuuksien jatkuva kasvu on tässä kaavassa rahan lisääntymisen edellytys.
Kun reaalitalous on tässä ahneuden funktiossa unohtunut, reaalitalouden tappiot, kuten vaikkapa käynnissä oleva energiakriisi, sotkee ensin ahneuden funktion "hintavakautta", kunnes koko funktio kaatuu kun kosketus reaalimaailmaan katoaa, reaalimaailman romahtaessa, ilmaa on vaikea myydä sähkönä.
- Anonyymi
On mahtavaa olla vuokranantaja!
- Anonyymi
Annat vuokrat pankille lainan lyhennykseen? Riemunsa kullakin.
- Anonyymi
Mutta mitä jos vuokranmaksaja maksaisi vuokran suoraan pankille? Mitä siitä seuraisi, mitä häh. Alkaisiko varallisuus karttua maksajalle, eikä välistä vetäjälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta mitä jos vuokranmaksaja maksaisi vuokran suoraan pankille? Mitä siitä seuraisi, mitä häh. Alkaisiko varallisuus karttua maksajalle, eikä välistä vetäjälle.
Se että pienituloinen ei saa asuntolainaa, ylläpitää porvarin rakastamaa luokkayhteiskuntaa ja kasvattaa varallisuuseroja porvarin hyväksi. Rikas ottaa yhteiskunnan avulla köyhältä.
Nyt tilanne on kuitenkin johtanut siihen että kun kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ei ole lisääntyvässä määrin kaikille pienituloisille, ainoa mikä kasvaa on kodittomuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911929Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781761Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051560Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1801442Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881038- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941