Olen seurannut yhtä paikallista Facebook Puskaradiota ja ihmettelen joidenkin henkilöiden kissavihaa. Ennen sanottiin, että mummot kyttää kerrostaloissa muita asukkaita, mutta nyt tuntuu nuoretkin kyttäävän pihalla vapaina liikkuvia kissoja. Muutama henkilö, joiden agressio tuntuu kohdistuvan siihen, että muutama kissa on liikkunut vapaana. Laittavat kuvia näistä kissoista someen. Olisivat innoissaan ottamassa kiinni ja viemässä selvästi naapurustossa asuviksi tunnistetut kissat löytöeläinkotiin tai omistajalle kiusaa tehdäkseen jopa muualle päin Suomea. Onko liikaa joutilasta aikaa vai asiat muuten liian hyvin, kun ei parempaa tekemistä.
Leppävirralla yli-innokkaat kissojen loukuttajat veivät jopa sirutetun rotukissan mökkiläisen pihasta, ja hölmö eläinlääkäri lopetti sen saman tien tunnistamatta edes kissan sukupuolta tai huomaamatta sirua. Nyt poliisi tutkii asiaa. Juttua Savarissa tänään ja oli silloinkin, kun tuo tapahtui.
Kuopiolaisten (savolaisten) kissaviha
18
264
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on ollut monille ihmetyksen aihe jo kauan. Kissaviha on ihan todellinen Kuopion ja ympäristön seudulla. Siihen taitaa kuulua iso osa Savoa, kun Leppävirrankin tapaus oli kesällä. Siilinjärvi taitaa olla pääpaikka. Sieltä sitä johdetaan ja pieniä soluja on monissa kunnissa. Fasessa toimitaan ja kun jossain kissa on nähty, ilmoitus lähtee välittömästi ja luokuttajat ovat jo matkalla. Mukana ollut on kertonut, ettei kiinnisaaduilta ehditä skannata siruja, vaan ne tapetaan välittömästi. Tämä kaikki, - kun tiedetään, miten tärkeitä lemmikit ovat omistajilleen. Usein vanhukselle tai sairaalle henkilölle. Ihminen on se pahin peto maailmassa. Myös joitain koiria on lähtenyt toisille seuduille näiden toimesta. Siksi Juankoskella, Siilinjärvella ja Kuopiossakin on hemmetisti rottia.
- Anonyymi
Varkauden runsaasta rottakannasta oli tv-uutisissakin muutama viikko sitten. Oletteko muuten nähneet Kreikan saarilla lomaillessanne koskaan rottia? Ei näy, vaikka roskikset pursuavat pitkin katuja. Kissoja on vapaana paljon ja ne hävittävät rotat.
- Anonyymi
Kyllä. Siilinjärveltä lähtee tämä asia. Toimettomia höynäytetään mukaan tähän loukutusbuumiin. Eivätkä nämä loukuttajat edes osaa loukuttaa, esim. Eivät ymmärrä mistä päästä loukkua eläin revitään ulos. Sitten into pinkeenä kuskataan löytölöihin. Löytöeläinsuojatkin jonkun mukaan toimivat kutakuinkin laillisuuden rajamailla.
- Anonyymi
Ilmoita aina tyypistä😵💫 ylläpidolle.
- Anonyymi
Taas tämä tilitalitomppeli.
Leppävirran asiat eivät kuulu tänne!- Anonyymi
Eikä kissakeskustelut kuulu tänne.
- Anonyymi
Punatulkkutömppeli, ei ollut kirjoittaja kukaan ”taas” vaan elämänsä ensimmäistä kertaa Kuopion palstalle kirjoittaja!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punatulkkutömppeli, ei ollut kirjoittaja kukaan ”taas” vaan elämänsä ensimmäistä kertaa Kuopion palstalle kirjoittaja!
Suksi sitten vaikka kuuseen.
- Anonyymi
Tästähän saa jymyotsikoita koko maa, ihan säännöllisesti. Savolaiset kyttää ja ilmiantaa toisiaan. Ihan entisen Neukkulan malliin.
- Anonyymi
Alussa mainittu Puskaradio on Kuopion yhden kaupunginosan Puskaradio. Asia siis kuuluu tälle palstalle vaikka aihetta on laajennettu muihinkin savolaisiin eli leppävirtalaisiin.
- Anonyymi
Jos omakotitalon pihaan ilmestyy irtokissa, niin kyllä se talon omistaja saa sen sieltä loukuttaa ja toimittaa löytöeläinkotiin. Kissan täytyy olla aina omistajansa valvonnassa, toisten pihalla liikkuva kissa ei sellainen ole. Miksi kenenkään pitäisi toimia, jonkun muun lemmikkieläimen jätösten siivoojana?
- Anonyymi
Eikös tuo ole relevantti ja aiheeseen liittuvä lähde? Hommafoorumiko olisi pitänyt olla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös tuo ole relevantti ja aiheeseen liittuvä lähde? Hommafoorumiko olisi pitänyt olla?
Ilmoita aina tuhansien aiheiden tyypistä😵💫 ylläpidolle.
- Anonyymi
Yersinia pestis on ruttobakteeri jota rotat kantavat.
Siksi etelän maissa kissoja kunnioitetaan kun kissat tappavat rotat.
Täällä Suomessa kissanvihaajat pitävät mieluummin jyrsijöistä.
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682630
- 622582
- 681762
- 241597
- 201510
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91450- 151372
- 381223
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81177- 251096