Testamentista kysyttävää

Anonyymi-ap

Olen aikeissa tehdä testamentin, joka tulee sulkemaan miesystäväni pois sen piiristä. Tiedän, että jos sattuisin sairastumaan, tulisi miesystävälle kiire testamenttia tekemään.

Miesystävä on pitkäaikainen, mutta naimisissa emme ole. En ole aikeissa puhua tästä testamentistani tälle.

Eli miten toimisin niin, että painostuksen alaisena tehty testamentti ei olisi lainvoimainen? Käsitykseni mukaan lähinnä päivämäärä kumoaa aiemmin tehdyn testamentin.

Osaako joku sanoa miten tämän voi tehdä tai voiko?

9

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ota ero, eli jatka omillasi.
      Oikeasti taidat kysyä neuvoa miten saisit jonkun aivan muun tekemän testamentin kumottua ja rahat itsellesi

      • Anonyymi

        Kannattanee vastata kysymykseen, eikä esittää oletuksia. Kysymys luki selkeästi yllä, eikä siitä ole tarpeen keksiä mitään sellaista, mitä siinä ei ole.


    • Anonyymi

      Ei tarvitse tehdä mitään, koska painostuksen alla tehtynä perittävän tekemä testamentti ei ole lain mukaan pätevä.

      • Anonyymi

        Mistä sen enää kukaan voi todistaa sitten onko painostuksen alaisena tehty vai ei?
        Aloittaja kertoo epäselvästi että jos hän sairastuisi, tulisi miesystävälle kiire testamenttia tekemään. Sitten kysyy neuvoa kuinka toimia jotta voi muuttaa painostuksen alaisena tehtyä testamenttia? Eli jos testamentti on tehty miehen hyväksi, miksi hänelle tulisi enää kiire asian takia jos sairastuminen yllättäisi aloittajan? Asiahan on hänen edukseen joten miksi sitä enää sorkkisi?
        Aloittaja saa tehdä testamenttinsa kanssa mitenkä itse haluaa koska ei ole holhouksessa. Ei ole pakko miehelle jättää mitään jos ei halua. (Sekin vähän ihmetyttää että miksi ei kerran on pitkäaikainen kumppani? Eikö hän saisi asua esim. parin "yhteisessä" kodissa loppuikäänsä jos se on naisen nimissä ja nainen kuolisi ennen miestä? Tulisiko naisen mahdolliset lapset ajamaan miehen pihalle asunnosta? Oikeus siihen on ilman testamentin tuomaa suojaa.)
        Onko mies tehnyt testamentin naisen hyväksi kuolemansa varalta? Reilua olisi jos ei ole varaton. Koskaan ei voi tietää milloin kenenkin elinpäivät ovat luetut.


    • Anonyymi

      Olipas tuossa omituinen avaus! Surunvalittelut miesystävällesi.

      "Lähinnä päivämäärä" kumoaa aiemmin tehdyn testamentin vain siltä osin kuin kyseessä on ristiriita, ei muutoin.

    • Anonyymi

      "Olen aikeissa tehdä testamentin, joka tulee sulkemaan miesystäväni pois sen piiristä."

      Tuosta ei käy ilmi onko kyseessä avolitto saman katon alla vai ei. Nyttemmin en ole selvillä voiko avoliittoja rekiteröidä vai ei, tai mikä vaikutus sillä olisi peritöasioiden suheen.

      "Tiedän, että jos sattuisin sairastumaan, tulisi miesystävälle kiire testamenttia tekemään."

      Onko mies siis noin epäluotettava ja rahanahne, sekä taloudellisesti heikossa hapessa? Mikäli tuollaisia epäilyksiä ja vieläpä "tiedän" -muodossa, niin herää ajatus että koko suhde riskeeraa olla huomattavan epäterveellä pohjalla.

      "Miesystävä on pitkäaikainen, mutta naimisissa emme ole. En ole aikeissa puhua tästä testamentistani tälle."

      Kertominen tai ei, on toki vapaaehtoista, mutta kuten yllä, eli vaikuttaa epäterveeltä suhteelta.

      "Eli miten toimisin niin, että painostuksen alaisena tehty testamentti ei olisi lainvoimainen? Käsitykseni mukaan lähinnä päivämäärä kumoaa aiemmin tehdyn testamentin."

      Ei kokemusta, mutta eikös Suomessa saa ihan maksutontakin notaarien konsultointia testamentin peruskysymyksiin.

      Sitten jos omaa perintökaaren mukaisia "pakkoperillisiä" niin heitä ei voi edes testamentilla ohittaa.

      PS.

      Mutta ihan mielenlkiinnosta. Minkä tai mitkä tahot olet suunnitellut testamentin edunsaajiksi?

      • Anonyymi

        Testamentin voi tehdä vaikka entiselle vaimolle, jos miesystävälle teko ei miellytä.
        Rekisteröityjä parisuhteita on olemassa,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Testamentin voi tehdä vaikka entiselle vaimolle, jos miesystävälle teko ei miellytä.
        Rekisteröityjä parisuhteita on olemassa,

        No, tuo avauksen sisältö ns. hieman haiskahtaa, kaikki ei kuulosta olevan oikein linjassaan.

        Mikäli mikä tahansa ihmissuhde ja tai parisuhde on tuollaisessa kuosissa ja moraaliarvoilla, niin aivan ensimmäinen asia olisi lopettaa tuollainen epäterveen toksinen suhde.

        Jostakin syystä avaaja koki tarpeelliseksi oitis vetäytyä takaviistoon ottamatta osaa omaan avaukseensa, että sellaista ...


    • Voit tehdä testamentin, jossa määräät omaisuutesi kokonaan joillekin, ja lisäät testamenttiin määräyksen, ettei mikään tämän testamentin jälkeinen testamenttisi tee tyhjäksi yhtäkään tämän testamentin määräystä taikka kumoa niistä mitään. Lisäät vielä, että tämän testamentin voi kumota ainoastaan testamenttiasiakirja hävittämällä.

      Sen jälkeen talletat testamentin luotettavalle henkilölle, asianajalle tms ja määräät hänet tai kyseisen asianajotoimiston asianajajan testamentin toimeenpanijaksi.

      Jos testaattori on muistisairas ja haluaa ilmaista viimeisen tahtonsa testamentilla muistamatta, että hänellä on jo kaikki muut testamentit kumoava testamentti, ei hän luultavasti ole enää kelpoinen tekemään testamenttia, tai ainakin sellainen väite voidaan perustellusti esittää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3198
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2665
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2519
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2437
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2314
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2265
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe