KIURUVESI TOUKKAVESI?

Anonyymi-ap

Onko Kiuruvedellä selvitetty, mitä paikkakunnan nimi Kiuruvesi tarkoittaa?
Nettitietojen mukaani "kiuru" tarkoittaa "seisovassa vedessä elävää sääsken toukkaa".
Kiuru-niminen lintuhan ei vedessä pesi.

11

1347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linnusta se nimi tulee. Senhän näkee jo vaakunastakin.

      • Anonyymi

        Vaakuna ei todista mitään,
        se on paikallisten oma valinta.
        Kiuru ei pesi vedessä, siis lintu.
        Toukka siellä elää, sääsken eli hyttysen toukka.


    • Anonyymi

      Vaakunaan on vaihdettava linnun tilalle hyttysen toukka, koska siitä paikkakunnan nimi on peräisin. Turha yrittää kaunistella asiaa.

      • Anonyymi

        Olette kaikki väärässä! Entisen huippuhiihtäjän August Kiurun esi-isä oli tullut
        Körttikylälle ja jäänyt sinne asumaan. Hän oli vaikuttava ja menestyvä persoona,
        joten Kiurujärvi ja Kiuruvesi ovat saaneet nimen hänen mukaan.
        Em. tapahtuma oli jo 1700-luvulla.


    • Anonyymi

      Kiuru on hyvin pieni vesiötökkä ,vaaraton kokonaan. Voi uida huoletta. Eläimet juovat järvivesiä,eivätkä sairastu,siitä jo näkee ettei vaaraa ole. Leivonen on lintu,sitäkin kutsutaan kiuruksi myös.

      • Anonyymi

        Tämän kertoi viherpiipertäjä Huugo Hippiäinen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän kertoi viherpiipertäjä Huugo Hippiäinen!

        Eipä kertonut,vaan vanha akan rotisko. Eikä ole viherpiipertäjä vaan potun viljelijä,joka surutta lannoittaa sitä,myrkyttää rikkakasvit myös. Vieläpä ilkeää ajaa bensa-autolla kesänsä talvensa. Eikä sitten varmasti äänestä noita mainitsemiasi viherpiipertäjiä.


    • Anonyymi

      Kierovesi paremminkin kun ihmisistä on kysymys.

      • Anonyymi

        Ei sen kierompia kuin muutkaan. Kun asiansa sanoo selvästi ja suoraan,ilman vihaa ja kiivastusta, ,tulee ymmärretyksi.Mutta metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan. On myös ihmisiä joiden on vaikean kieltäytyä ,voivat kierrellä asiaa, toinen ei ymmärrä tällaista vaivihkaista ilmaisua. Kiuruvedellä on paljon auttavaisia ihmisiä,hyviä naapureita jne.. Eräs asia on kyllä vialla,käytetään muita surutta hyväksi, yhteiskyydissä ei koskaan makseta omaa osuuttaan matkan kuluista.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      212
      18073
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3845
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      39
      2165
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1562
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1533
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    7. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      140
      1415
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      122
      1385
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1334
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe