KIURUVESI TOUKKAVESI?

Anonyymi-ap

Onko Kiuruvedellä selvitetty, mitä paikkakunnan nimi Kiuruvesi tarkoittaa?
Nettitietojen mukaani "kiuru" tarkoittaa "seisovassa vedessä elävää sääsken toukkaa".
Kiuru-niminen lintuhan ei vedessä pesi.

11

1327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linnusta se nimi tulee. Senhän näkee jo vaakunastakin.

      • Anonyymi

        Vaakuna ei todista mitään,
        se on paikallisten oma valinta.
        Kiuru ei pesi vedessä, siis lintu.
        Toukka siellä elää, sääsken eli hyttysen toukka.


    • Anonyymi

      Vaakunaan on vaihdettava linnun tilalle hyttysen toukka, koska siitä paikkakunnan nimi on peräisin. Turha yrittää kaunistella asiaa.

      • Anonyymi

        Olette kaikki väärässä! Entisen huippuhiihtäjän August Kiurun esi-isä oli tullut
        Körttikylälle ja jäänyt sinne asumaan. Hän oli vaikuttava ja menestyvä persoona,
        joten Kiurujärvi ja Kiuruvesi ovat saaneet nimen hänen mukaan.
        Em. tapahtuma oli jo 1700-luvulla.


    • Anonyymi

      Kiuru on hyvin pieni vesiötökkä ,vaaraton kokonaan. Voi uida huoletta. Eläimet juovat järvivesiä,eivätkä sairastu,siitä jo näkee ettei vaaraa ole. Leivonen on lintu,sitäkin kutsutaan kiuruksi myös.

      • Anonyymi

        Tämän kertoi viherpiipertäjä Huugo Hippiäinen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän kertoi viherpiipertäjä Huugo Hippiäinen!

        Eipä kertonut,vaan vanha akan rotisko. Eikä ole viherpiipertäjä vaan potun viljelijä,joka surutta lannoittaa sitä,myrkyttää rikkakasvit myös. Vieläpä ilkeää ajaa bensa-autolla kesänsä talvensa. Eikä sitten varmasti äänestä noita mainitsemiasi viherpiipertäjiä.


    • Anonyymi

      Kierovesi paremminkin kun ihmisistä on kysymys.

      • Anonyymi

        Ei sen kierompia kuin muutkaan. Kun asiansa sanoo selvästi ja suoraan,ilman vihaa ja kiivastusta, ,tulee ymmärretyksi.Mutta metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan. On myös ihmisiä joiden on vaikean kieltäytyä ,voivat kierrellä asiaa, toinen ei ymmärrä tällaista vaivihkaista ilmaisua. Kiuruvedellä on paljon auttavaisia ihmisiä,hyviä naapureita jne.. Eräs asia on kyllä vialla,käytetään muita surutta hyväksi, yhteiskyydissä ei koskaan makseta omaa osuuttaan matkan kuluista.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      367
      13083
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      107
      4011
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      29
      3997
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3844
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3304
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      63
      3186
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      143
      3122
    8. 104
      3108
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      48
      2933
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2775
    Aihe