TDI ei lämpene edes webastolla

Anonyymi-ap

Jotain keinoa että saa auton lämpiämään? Mikä sisäinen vika on? Joku kikka millä lämpenee?
Auto 1.9tdi ja 4,2kw webasto joka toimii oikein .
Auton termostaatti vaihdettu turhaan.
Nesteet on vaihdettu jäähdytysjärjestelmään termostaatin vaihdon yhteydessä.
Ei ole ilmausongelmaa jäähdytysjärjestelmässä.
Auton ikkuna hiukan raollaan että ilma pääsee ulos sillä tuntuu paineen nousu kun ikkuna kiinni. Ilmeisesti jokin ilma venttiili pois pääsylle on jumittunut kait? No sekin ongelma on pois kun ikkunasta takaa joitain millejä rakoa.
Puhaltimen nopeudet toimii kaikki.
Ilmanraitis suodatin poistettu. Ei rajoita ilman kulkua.
Auton keuua ulkoa peitetty ettei ajoviima jäähdytä konetilaa ja moottoria. Ei ylikuumeneimis ongelmaa edes kesällä.
Jäähdyttimeen ei mene kuumaa tai edes haaleaa vettä kuin vata kesällä jolloin sähköflekti voi joskus käydä kun seisottaa autoa pitkään tarkistuysten vuoksi että tomii jäähdytysjärjestelmä.
Miksi tämä' on näin helevetiun kylmä auto webaston käydessäkin? Webasto on jälkiasenteinen alkuperäisen lopetettua toiminta ja valtuutetun webasto liikkeen asentama. Vika ollut vuosia. Jotain vinkkiä?
Ei ole mitään vesivastuksia ollut koskaan tässä autossa lämpenemisen nopeuttamiseksi. Taas kauhu hiipii jääkylmän vw touranin ratissa kun talvi alkoi tulla. 80kmh alueella matkatessa lämpö pysyy mittarissa sentään 90c kohdilla ja ohjaamo on viileä ei lämmin silloinkaan. Pienemmillä vaihteilla ei tiellä ohjaamo jäähtyy kylmäksi webastosta huolimatta ja ilman webastoa lämpömittari vaeltelee kun lämmintä ei moottorista tule juuri yhtään. Puhallin nopeutta ei voi pitää kuin 2 asennossa muuten moottorilämpö webastollakaan ei pysy vaan on alkupäässä asteikkoa. Tämä auto on kauhea talviauto olet jo vuosia. Jotain vinkkiä tähän autoon lämpenemisen lisääntymiseksi? Uutta webastoa 5kw en osta kun tämä on ehjä ja en usko 800w lisä apuun kun jo nyt on 4200w lämmittämässä. TDI 100hv. Kylmin auto mitä tiedän.

10

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Autot on aina lämmitetty nopeasti nostamalla kierroksia

      Kyllä vesi lämpenee dieselissäkin, vika on kennossa tai ilman ohjauksessa jos moottorin neste kuuma ja et saa suuttimista lämmintä. Iso sisätila ei lämpene mutta suuttimista kyllä saa.

      Keulassa ei yhtään aukkoa josta pääsee viima syylärille, konehuoneeseen jäähdyttämään letkuja ja syyläriä eli laita puskurin ritilan eteen tai taakse kiinni muovilevy ym. Nippusiteillä tai narulla.

      Koneen alla hyvä olla muovisuoja paikallaan.

      Koneen päälle telttapatja solumuovi rullasta 2kpl limimitäin ja pysyy pellin alla.

      Voi laittaa 5 asteen pakkasella ( moottori ja neste - 5c). Korotettu joutokäynti 3-4min paikallaan niin ikkuna pehmenee kuurasta.

      • Anonyymi

        Moi,aloitin ketjun. Ei auta kierroksien pito mitään on kokeiltu vuosien mittaan.

        Ei tule suuttimista kuumaa ilmaa kun kone ei lämpene edes mittarin mukaan paikoillaan.
        Ei se vesi lämpene kun ei tule lämmintä vain hyvin haaleaa ilmaa pienillä nopeuksilla ja kylmää jos on 4 nopeus.

        Keulassa on sivuilla pienet aukot auki keskellä merkikohdalla on aukko jonka taidan nyt peittää senkin ja puskurin ala osa on jo tukittu levyllä huomaamattomaksi ja on ruuvilla kiinni turvallisesti.

        Koneen alla on alkuperäinen muoivisuoja kiinni.

        Telttapatjaa en laita tulipalovaaran tähden konepeitoksi. Pakosarja ja turbo kuumene kuitenkin.

        Pitää haastatella autosähkö kurua josko pääsee nostamaan joutokäyntiä jonnekkin 1000rpm hmm 950rpm kieppeille sillä joutokäynnin nosto lisää kuuman veden kirtoa on huomattu. Eli siinä on jotain apua kenties . Kun webasto esim 15min päällä ja kokoajan käy tyhjäkäyntiä niin lasit ei poistu kuurasta. Kun hieman nostaa tyhjäkäyntiä alaa lämpöisempää ilmaa tulla suuttimista eli se voi olla nyt taikasana tyhjäkäynnin korotus lieventämään jääkaappi pakastin tdi 1,9 ikävää ongelmaa. Juuri viikonlopulla n300km reissu ja tiellä lämpenee 80 körötellessä ja kulutus putoaa alle 6. Ja jos on kärryt perässä auto lämenee tiellä riittävän nopeaa ilman webastoakin ja pysyy lämmöt normaalissa mutta sitä ajoa on harvoin ja vähän. Lähi alueen pyörimistä maks 60kmh on 85% ajosta.


    • Anonyymi

      Hihii!! Taas Toyotan nolon oman pojan sopertelema valhe, josta tulee varmasti se onnellinen ihana olotila!! 😂

      • Anonyymi

        "Hihii!! Taas Toyotan nolon oman pojan sopertelema valhe, josta tulee varmasti se onnellinen ihana olotila!! 😂"

        Mihin kommentoit? käsittämätön kommentti?


    • Anonyymi

      Taitaa olla sulla eteläeuroopan mallin lämmityslaite .

      • Anonyymi

        Suomesta ostettu ja olen vasta 3 omistaja tälle pakastimelle. Ollut minulla jo monta vuotta. Puolet vuodesta kiva tilava äärimmäisen tylsä tavis auto.


    • Anonyymi

      Kannattaisko viedä korjaamolle?

      • Anonyymi

        "Kannattaisko viedä korjaamolle?" huvittavaa , tämähän on vag joten korjaamolla todella usein ja juuri lämpenemättömyydenkin tähden ja webastojen asennuksen yhteydessä paneuduttu asiaan. Pakastin mikä pakastin.


    • Anonyymi

      Kuulostaa sille, että kylmä ulkoilma ohittaa lämmityslaitteen kennon.
      Auto kiinni testeriin ja tutkimaan toimiiko Climatronicin ilmaläpät oikein. Ei auta termostaatin vaihto tai kierrosten ylläpito sellaiseen vikaan, jossa sulkuläppä jää väärään asentoon viallisen toimilaitteen takia. Testeri paljastaa vian.

    • Anonyymi

      hih

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3582
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2937
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2416
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2348
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2301
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2277
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2163
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2147
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2108
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1994
    Aihe