Palstan kaappausta jatketaan

Anonyymi-ap

Kuten olette huomanneet on tämä palsta nykyään anti- tupakointi palsta ja sellaisena tämä tulee pysymään vielä hyvän aikaa.On aika lakata kirjoittamasta tupakoinnista positiivisesti Suomi24:ssä

1

150

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin. Mitään positiivistahan ei tupakointiin liity, paitsi se, että se rauhoittaa ja samalla stimuloi hermostoa. Eli syntyy kierre, jossa ensin luodaan illuusio rauhoittavasta vaikutuksesta joka lopukta synnyttää riippuvuuden ja kun tupakkaa ei polta, nikotiinia ei saa, syntyy vieroitusoireita; hermostuneisuutta, kireyttä, pinna palaa herkästi jne.kunnes saa sen tupakan niin vieroitusoireet lieventyy. Syntyy itse itseään pyörittävä kehä josta ei pääse eroon kuin yksinkertaisesti kouluttamalla hermonsa kestämään vieroitusoireita ja sen jälkeen ne vieroitusoireet vaimenevat ja sammuvat lopulta.
      Tupakkaa poltetaan herkästi juuri kriisitilanteissa, stressaavissa tilanteissa tai halutessa rentoutua. Sitä käytetään rentoutumiseen.
      Hermosto kuitenkin tottuu siihen samoin kuin joihinkin lääkkeisiin syntyy toleranssi. Ja tarvitset yhä useammin sen lääkkeen tai savukkeen. Tähän tupakkateollisuus pyrkii, vahvistamaan riippuvuutta, kuin myös luomaan jopa terveellisyys imagon tai kehittämään miellyttävämpiä tapoja nauttia nikotiiniannos ( maku haju). Tupakkateollisuus pyörittää monia miljardeja eurojavuosittain. Kuinka paljon se laittaa rahaa tupakan aiheuttamiin sairauksien hoitoon ja estämiseen? Nolla euroa.
      Käytännössä tupakkatuotteiden kautta kerättävät verotuotot eivät pysty kattamaan tupakoinnin seurausten haittoja. Esim.itse en ole saanut centtiäkään siitä että elämänlaatuni on merkittävästi heikentynyt tupakoivien naapureitteni kärytyksen vuoksi.
      Tai asuntoni myyntihinta on romahtanut mahd.useilla kymmpitonneilla jokaisen ostajan vedotessa hajuhaittoihin , riippumatta siitä tupakoiko ostaja itse vai ei. Hänhän voi myös valehdella ettei tupakoi ja tupakoikin siten, mutta valehtelee härskisti hinnanalennusta saadakseen. Joten on myytävä vain tupakoivalle se asunto ja näin tupakoivien osakkaiden lukumäärä taloyhtiössä vain kasvaa loppujen lopuksi johtaen siihen, että talosta savustetaan ulos tupakoimattomat, ikäihmiset, vanhukset, lapsiperheet, ajaen heidät taloudelliseen kurimukseen ottaen huonioon taloustilanteen, mitä se nyt on.

      Kaikki vain siksi että tupakoivat voisivat jatkaa entistä elämäänsä, muiden kärsiessä.
      Suoraan sanoen; vihaan tupakoivien ihmisten pohjatonta egoismia, välinpitämättömyyttä kanssaihmistään ja vihaan kaikkia jotka tälle keinottelulle antavat mahdollisuuden ja täysin vapaat kädet toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      316
      1125
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      67
      945
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      938
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      805
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      721
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      715
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      627
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      627
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      579
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      551
    Aihe