Lapsettomuushoitoihin menevät ihmiset ovat äärimmäisen itsekkäistä ja kritiikittömiä. Hedelmällisyysongelmat nimittäin periytyvät erittäin vahvasti näin syntyville laboratoriolapsille. Samat henkilöt, jotka hokevat, kuinka heistä tulisi maailman vastuullisimpia ja rakastavimpia vanhempia, eivät välitä jälkeläisistään sen vertaa, että soisivat näille terveen elämän. Nämä ihmiset lankeavat hedelmöitysbisneksen ansoihin, joissa tehtaillaan sikiöitä keinolla millä hyvänsä ottamatta huomioon hedelmättömästä vanhemmasta syntymisen haitallista vaikutusta lapseen.
Käydäänpä läpi esimerkkejä:
Eräs suurimmista hedelmättömyyden syitä on munasarjojen monirakkulaoireyhtymä eli PCOS. Toisin kuin naistentautien lääkärit ja hedelmöitysklinikoiden frankensteinit uskottelevat, kyseessä ei ole gynekologinen sairaus vaan sokeriaineenvaihdunnan häiriö, joka korjaantuu inositolikorvaushoidolla. Tätä eivät vain klinikat halua ihmisille kertoa vaan tuuppaavat mieluummin raskaaksi naisia, joita luonto kaikin tavoin koettaa estää synnyttämästä uusia ihmisiä ennen sokerihäiriön korjaantumista. PCOS nimittäin periytyy äidiltä lapselle yli 80 prosentin todennäköisyydellä. Periytyminen tässä tapauksessa ei ole geneettistä vaan epigeneettistä, mikä tarkoittaa, että lapsen muhiessa äidin hormoniepätasapainoisessa kehossa myös lapsen endokrinologia ja metabolismi häiriintyvät samalla tavalla. Aiheesta on runsaasti akateemista kirjallisuutta. Jos lapsettomia oikeasti kiinnostaisi lisääntymisterveys eikä ainoastaan lisääntyminen, he kyllä ottaisivat selvää tällaisista asioista.
Tässä täytyy huomata, että PCOS periytyy tyttöjen lisäksi myös poikalapsille. Myös sokerihäiriötä hoitamattomien PCOS-äitien pojilla on havaittu huomattavaa insuliiniresistenssiä. Eli kyseessä on endokrinologinen epätasapaino, joka ei korjaannu koeputkihedelmöitykseen menemällä. Kannattaa miettiä tätä. Lisäksi on huomattava, että sokerilääkkeistä nimenomaan inositoli on turvallinen PCOS:n hoitoon raskauden aikana. Perinteinen metformiini aiheuttaa poikalapsissa 30 prosentin hedelmällisyyden laskun. Mitä aiotte vastata lapsillenne, kun he surevat omaa hedelmättömyyttään, jonka te olette heille aiheuttaneet?
Toinen moraaliton keino ovat ICSI-hoidot, joissa lisääntymiskelvottomia siittiöitä tungetaan väkisin munasoluihin, jolloin huono sperman laatu siirtyy seuraavalle sukupolvelle. ICSI-menetelmällä syntyneiden poikien on useassa tutkimuksessa todettu olevan merkittävän hedelmättömiä. Miksi haluatte aiheuttaa lapsillenne tällaista kärsimystä?
Ennen lapsettomuushoitoihin änkeämistä ajatelkaa, miten voitte estää hedelmättömyysongelmienne periytymisen. Ja mikäli se ei ole mahdollista vaan luonto on luonut teistä lisääntymiskyvyttömiä, todellista rakkautta on kestää oma kohtalonsa eikä siirtää samaa surua eteenpäin omalle tehdastekoiselle jälkikasvulle. Nämä tulevat vain vihaamaan itseään ja vanhempiaan loppuelämänsä.
(Ja tämä koskee nimenomaan hedelmällisyyteen liittyvien sairauksien levittämistä, ei muita perinnöllisiä tauteja. Muita ongelmia ei luonto ole tarkoittanut deletoituviksi, sillä niiden kantajat kyllä pystyvät jatkamaan sukuaan. Mutta hedelmällisyyteen liittyviä umpikujia ei ole tarkoitettu avattaviksi. Siitä on vain haittaa lapsillekin.)
Lapsettomuushoidot ja hedelmättömyyden periytyminen
Anonyymi-ap
2
366
Vastaukset
Olen tuossa samaa mieltä, että luonnonvalintaa tulee kunnioittaa.
Lisääntymiset vain luonnonmukaisin menetelmin yhdynnässä.- Anonyymi
Laita linkit lähteisiin petiytuvyydestä. Jos niitä ei tule niin koko aloitus on potaskaa.
Hedelmällisyyshoidoissa käydään monesta eri syystä, joten on turha niputtaa niitä näiden kategorioiden alle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 413416
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352928Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412799SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682286Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411772Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.831448Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai651036- 511006
- 71913
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3827