Jatketaanko rupatellen ?

Sunnuntaiaamunhiljaisuutta, voi kuulla omat ajatuksetkin selkeinä, ymmärtäen.
Ensimmäinen adventti, Hoosianna kaikuu kirkoissa ja kyntteliköt ilmestyy ikkunoille, minullakin.
Jouluiset ajatukset tulvivat mieleen, aikatauluja ajatusten voimalla, vaikka rauhaisan joulun aion yksin viettää, on kuitenkin jotain jouluun kuuluvaa tehtävä.
Ruokaa joulun tapaan, laatikoiden survokset pakkasessa, paistilihatkin pakastin, kinkkua en osta, ehkä jonkun siivun kuitenkin ostan.
Makeaa jää varmaan yllin kyllä, sekahedelmäsopan aion tehdä, kerran vuoteen sekin herkku on saatava.
Meillä ei saunavuoroja vaihdeta ja nyt se sattuu lauantaina kohdalleni, mikä onkaan parempaa rentoutumisaatosta, kun saunanlöylyt;)

Media monella tapaa kertoo tiukkuudesta mikä tämän ajan perheillä on, auttavaa kättä tarvitaan monella taholla.
Pienikin avun antaminen kartuttaa kassaa ja ilolla on huomattava, että moni taho näitä keräyksiä hyvän asian vuoksi järjestää.
Kaupoissa voi kassin ostaa täyteen kuiva aineita ja jättää kerääjien jaettavaksi, sosiaalialan ihmisillä on tietoa kohteista, samoin diakonissat seurakunnan puolelta.
Kierrätetyt pelit ja lelut lapsille mieleisiä, itse neulon sukkia joulukuusi keräykseen, villasukat varmaan jokaisen jalkaan mieluisa lahja nyt, kun lämmityksestä pyritään säästämään.
Tuo säästäminen nyt jos koskaan on jokaisen ihmisen asia, ruokaa ei haaskata, luin lehdestä tiukan kommentin jonkun oliko rehtorin suusta, ruoka on kelvattava mitä koulussa tarjotaan, muuta ei anneta, hyvä päätös.
Kouluruoka on hyvää ja terveellistä, päättäväisyyttä siihen asiaan tarvitaan.

Nyt tuli asiaa, jonka pitäisi keskusteluun asti antaa aihetta, vai mitä?
Lupa olisi jatkaa vielä yli 3000 sanalla, mutta lopetan aloituksen tähän, jään odottamaan muita pitkiä keskusteluja;)
Mieltä nostattavaa Hoosiannan kuulemista ja joulun aikaan laskeutumista.

1

209

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        64
        1780
      2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

        Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
        Ikävä
        366
        1189
      3. Kirjoita jotain

        Kivaa, hellää ja piristävää
        Ikävä
        138
        973
      4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

        Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
        Suomussalmi
        16
        859
      5. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        81
        636
      6. Voisit nainen joskus vastata minulle

        Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
        Ikävä
        63
        632
      7. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        41
        628
      8. Päälle hautaus?

        Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
        Lieksa
        92
        595
      9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

        Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
        Ikävä
        45
        528
      10. Mies Naiselle pyydän...

        älä satuta minua.
        Ikävä
        47
        505
      Aihe