Sunnuntaiaamua ja hyvää ensimmäistä adventtia, tänään kaikuu Hoosianna kirkoissa.
Kirjoitin jo yhden aloituksen, mutta kai se oli epäkelvollinen ja jousi hylkyyn;)
Muistaakseni kirjoitin siinä jouluaikaan siirtymisestä ja ruuista mitä aion varata.
yksin jouluni vietän, mutta silti perinteiset laatikot teen, survokset jo valmiina pakkasessa, myös paisti lihat pakastin.
Kinkkua en osta, ehkä jonkun siivun sitäkin perinnettä.
Makeaan jää varmaan runsaasti juhlistani, mutta sekahedelmä soppa on tehtävä.
Jouluaatto sattuu lauantaille ja saunavuoroni on silloin, mikäpä mieltä paremmin hiljentää kuin saunanlöylyt;)
Media kuuluutta runsain kertomin tiukasta joulusta ja monessa perheessä on tiukuutta paljon.
Ruokien kallistuminen ja sähkön hinnan nousut elämän kurjistaa.
Paljon puhutaan auttamisesta ja kai se onnistuukin, kauppa antaa kasseja joihin voi ostaa kuivia tuotteita ja seurakunnat ja sosiaalipuoli jakavat ne sitten oikeisiin kohteisiin.
Lasten joulua ilahduttavat kierrätyslelut ja pelit.
Auttavia käsiä löytyy, useat neulovat sukkia ja niitä varmaan tulevana talvena tarvitaan lämmityksen hiipuessa, itse neulon joulukuusi keräykseen sukkia.
Tuo ruuan haaskaaminen myös paljon puhetta antaa mediassa ja hyvä asia onkin, joka kerta kun hyvää ruokaa haaskiin heittää, olisi omantunnon kolkutettava.
Sota-ajan eläneet varmaan asiaan osaavat oikein suhtautua, silloin oli pakko olla tarkka.
Luin lehdestä miten ehkä rehtori antoi lausunnon, kaikki ruoka on koulussa kelvattava, muuta ei tarjota, tätä tiukkuutta monessa asiassa tarvitaan.
Moni asia tiukkuutta vaatii, nuorten kuin aikuistenkin taholla, väkivalta lisääntyy.
No ehkäpä tässä on keskustelun pohjaksi aihetta ja vaikka vielä 3000 sanaa saisi lisätä, jätän tähän, jään odottamaan pitkiä asiallisia viestejä teiltä toisilta.
Toivotan hyvää adventtia ja joulun aikaa, sillä nyt se alkaa;)
Jatketaanko rupattelua ?
1
252
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1323173Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732104Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371795Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241687- 1201665
- 1381345
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1001157Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!47995Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29927
