Cepton Finland on törkeä huijausyritys

Anonyymi-ap

Yritys myy puhelimitse "erikoistoimistotarvikkeita". Ne ovat niin erikoisia, ettei niistä ole yhdestäkään kuvaa yrityksen sivuilla: http://www.ceptonfinland.fi/tuotteet.html
Koko toiminta perustuu asiakkaan huijaamiseen puhelimessa. Epäselvä tarjous, jossa asiakasta harhaanjohdetaan tietoisesti törkeällä tavalla (määrä, hinta, pakkauskoot).
Jos he tekisivät tarjoukset paperilla, niin heiltä ei ikinä ostaisi ketään yhtään mitään. Koko homma perustuu Suomen löysään puhelinmyyntilainsäädäntöön ja asiakkaan tarkoituksellisen harhaanjohtamiseen.
Koska joku puuttuu tähän.

6

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pidä ostaa niiltä mitään puhelimessa. Paska firma. Pitäisi laittaa liiketoimintakieltoon tommoset!

    • Anonyymi

      Kysymys näyttää olevan b2b-toiminnasta.
      Aika kalalle haisevat sivut tosiaan, toimituskin on "Itellan välityksellä", eli vain kahdeksan vuotta ajastaan jäljessä.
      Mutta caveat emptor. Kyllä b2b-myynnissä on oikeus ostajaltakin vaatia jotain huolellisuutta, ja riittävän hyvän sopimuksen tekemistä paperilla, vaikka tarjousmenettely olisikin suullinen.

    • Anonyymi

      Kalliit toimistotarvikkeet ovat olleet huijauskeino kautta aikojen.

    • Anonyymi

      Luuri korvaan heti jos Cepton Finland -kusettajat soittaa

    • Anonyymi

      Siis eikö niitä ole vieläkään saatu kuriin? Eikö joku toimittaja voisi kaivella tätä juttua. Vuosia jatkunut törkeä huijaus, eikä kukaan tee mitään. Miksi saa jatkaa yritysten pettämistä ihan vapaasti?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1644
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      39
      1562
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      60
      1306
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1285
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      204
      1071
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1044
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      263
      1044
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      17
      897
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      868
    Aihe