Sysmän kunnanhallituksen tämän päivän kokouksen esityslistalla on K-Market Suvituulen vahingonkorvaushakemus vesikriisin kustannuksista yhteensä 6.405,99 €. Tähän hakemukseen liittyvät tarkemmat laskelmat on merkitty liikesalaisuuksi ja tekninen toimisto esittää hakemusta hyväksyttäväksi, koska lukuja on pidettävä uskottavina. Tässä kohtaa herää epäilys, mikä on teknisen toimen asiantuntemus arvioida ruokakaupan myyntikatteita.
Ennen hakemuksen hyväksymistä kunnanhallituksen tulisi saada selvitys seuraavista laskelman kuluista.
Ykköskohta on menetetyn myynnin määrä (4.822). Tästä luvusta ei käy ilmi, onko kyseessä Herkkutiskin arvioidun myynnin määrä sellaisenaan vai arvioidun myyntikatteen perusteella laskettu menetetty määrä. Myynnin menetyksen korvausmäärä tulee arvioida myyntikatteen perusteella, sillä eihän myytävien tuotteiden hankintahinta ole nolla. Laskentaperuste tulee kertoa ja tämän voi kertoa paljastamatta julkisesti todellista katetta.
Tätäkään laskentaperustetta ei mikään vakuutusyhtiö hyväksyisi sellaisenaan korvausperusteeksi, vaan sitä tulee kohtuullistaa siirtyneen myynnin perusteella, sillä koska Herkkutiskin tuotteita ei ole ollut saatavilla, ovat asiakkaat varmasti ostaneet tilalle kaupan muita ruokatuotteita.
Kakkoskohta on palkkakustannukset, tätä on vaikea arvioida, mutta ei voida pitää uskottavana, että Herkkutiskin myyjä olisi istunut vain tyhjän tiskin takana tekemättä muita kaupan töitä, jos näin on ollut, se on ollut kaupan työnjohdon virhe ei kunnan korvattava. Osan palkkamenoista korvaukseen on varmaan peruste.
Kolmoskohta pilaantuneet tuotteet on selkein perusteiltaan, kunhan siihen ei ole laskettu mukaan normaalia muuta hävikkiä.
Kunnanhallituksen esityksen arvonlisäverokohta on esityksen kukkanen ja osoittaa kuinka pihalla tekninen toimi on alv-säännöksistä. Vahingonkorvaukselle esitetään maksettavaksi lisäksi päälle 24 prosentin arvonlisävero. Vahingonkorvaus on kuitenkin kokonaan vapaa arvonlisäverosta.
Tämä ensimmäinen korvaushakemus tulisi käsitellä huolella, sillä hakemuksia tulee riittämään, jos arviointi jää teknisen toimiston uskottavuusarvioinnin varaan.
Muutoinkin kunnanhallituksen valmistelutaso on taas luokattoman huono. Matkailutoimen hoidon kunnanhallitus palautti uuteen valmisteluun, mutta mitään muutosta ei näy tapahtuneen, on vain lisätty arvio, ettei näitä ostopalveluja ehkä niin paljon tarvitakaan.
Yleinen tapa on, että keskeneräiset asiat dokumentoidaan siten, että jatkajakin saa asiasta tolkun. On mahdotonta käsittää, että tiedot voivat olla vain viranhaltijan päässä. Jos sopimus hyväksytään, kunnanhallituksen tulee määritellä palvelun käytölle rajat. Ei asioihin perehdyttämiseen voi mennä yhtä työpäivää enempää ja normaalin muun yleisperehdytyksen voi hoitaa kuka muu tahansa kunnanvirastosta.
Hallinto-oikeuden lausunto on täyttä sekoilua, kun ilmoitetaan, ettei oikaisuvaatimusta käsiteltäessä ole ollut kyse esteellisyyden arvioinnista, vaikka juuri tätä oikaisuvaatimus koski. Valitettavasti tulee vielä uusi päätöskierros, sillä hallinto-oikeus varmasti palauttaa asian.
Jottei menisi pelkäksi kritiikiksi, voidaan antaa kiitokset työryhmälle uudesta avustusten käsittelyohjeesta, joka selkeyttää nykyistä sekavaa menettelyä. Soveltamisessa voi tulla vielä ongelmia, miten tulkitaan liiketoiminnan ja voiton tavoittelun käsitteitä, mutta ohje on selvä parannus aiempaan.
Suunnilleen saman sisältöisen viestin kirjoitin jo eilen, mutta koska sitä ei vielä näy listalla, uudistan avauksen. Toivottavasti ei tule tuplana tai triplana.
Vesikriisin korvaushakemus kunnanhallituksessa
Anonyymi-ap
1
378
Vastaukset
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17650216F
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1845055- 141701
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1261490Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91393Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491100Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249299957- 191926
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7770