Sysmän kunnanhallituksen tämän päivän kokouksen esityslistalla on K-Market Suvituulen vahingonkorvaushakemus vesikriisin kustannuksista yhteensä 6.405,99 €. Tähän hakemukseen liittyvät tarkemmat laskelmat on merkitty liikesalaisuuksi ja tekninen toimisto esittää hakemusta hyväksyttäväksi, koska lukuja on pidettävä uskottavina. Tässä kohtaa herää epäilys, mikä on teknisen toimen asiantuntemus arvioida ruokakaupan myyntikatteita.
Ennen hakemuksen hyväksymistä kunnanhallituksen tulisi saada selvitys seuraavista laskelman kuluista.
Ykköskohta on menetetyn myynnin määrä (4.822). Tästä luvusta ei käy ilmi, onko kyseessä Herkkutiskin arvioidun myynnin määrä sellaisenaan vai arvioidun myyntikatteen perusteella laskettu menetetty määrä. Myynnin menetyksen korvausmäärä tulee arvioida myyntikatteen perusteella, sillä eihän myytävien tuotteiden hankintahinta ole nolla. Laskentaperuste tulee kertoa ja tämän voi kertoa paljastamatta julkisesti todellista katetta.
Tätäkään laskentaperustetta ei mikään vakuutusyhtiö hyväksyisi sellaisenaan korvausperusteeksi, vaan sitä tulee kohtuullistaa siirtyneen myynnin perusteella, sillä koska Herkkutiskin tuotteita ei ole ollut saatavilla, ovat asiakkaat varmasti ostaneet tilalle kaupan muita ruokatuotteita.
Kakkoskohta on palkkakustannukset, tätä on vaikea arvioida, mutta ei voida pitää uskottavana, että Herkkutiskin myyjä olisi istunut vain tyhjän tiskin takana tekemättä muita kaupan töitä, jos näin on ollut, se on ollut kaupan työnjohdon virhe ei kunnan korvattava. Osan palkkamenoista korvaukseen on varmaan peruste.
Kolmoskohta pilaantuneet tuotteet on selkein perusteiltaan, kunhan siihen ei ole laskettu mukaan normaalia muuta hävikkiä.
Kunnanhallituksen esityksen arvonlisäverokohta on esityksen kukkanen ja osoittaa kuinka pihalla tekninen toimi on alv-säännöksistä. Vahingonkorvaukselle esitetään maksettavaksi lisäksi päälle 24 prosentin arvonlisävero. Vahingonkorvaus on kuitenkin kokonaan vapaa arvonlisäverosta.
Tämä ensimmäinen korvaushakemus tulisi käsitellä huolella, sillä hakemuksia tulee riittämään, jos arviointi jää teknisen toimiston uskottavuusarvioinnin varaan.
Muutoinkin kunnanhallituksen valmistelutaso on taas luokattoman huono. Matkailutoimen hoidon kunnanhallitus palautti uuteen valmisteluun, mutta mitään muutosta ei näy tapahtuneen, on vain lisätty arvio, ettei näitä ostopalveluja ehkä niin paljon tarvitakaan.
Yleinen tapa on, että keskeneräiset asiat dokumentoidaan siten, että jatkajakin saa asiasta tolkun. On mahdotonta käsittää, että tiedot voivat olla vain viranhaltijan päässä. Jos sopimus hyväksytään, kunnanhallituksen tulee määritellä palvelun käytölle rajat. Ei asioihin perehdyttämiseen voi mennä yhtä työpäivää enempää ja normaalin muun yleisperehdytyksen voi hoitaa kuka muu tahansa kunnanvirastosta.
Hallinto-oikeuden lausunto on täyttä sekoilua, kun ilmoitetaan, ettei oikaisuvaatimusta käsiteltäessä ole ollut kyse esteellisyyden arvioinnista, vaikka juuri tätä oikaisuvaatimus koski. Valitettavasti tulee vielä uusi päätöskierros, sillä hallinto-oikeus varmasti palauttaa asian.
Jottei menisi pelkäksi kritiikiksi, voidaan antaa kiitokset työryhmälle uudesta avustusten käsittelyohjeesta, joka selkeyttää nykyistä sekavaa menettelyä. Soveltamisessa voi tulla vielä ongelmia, miten tulkitaan liiketoiminnan ja voiton tavoittelun käsitteitä, mutta ohje on selvä parannus aiempaan.
Suunnilleen saman sisältöisen viestin kirjoitin jo eilen, mutta koska sitä ei vielä näy listalla, uudistan avauksen. Toivottavasti ei tule tuplana tai triplana.
Vesikriisin korvaushakemus kunnanhallituksessa
Anonyymi-ap
1
333
Vastaukset
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17650216F
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei122323Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221237- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511003Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli240998Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63914Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253796- 84786
- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?46709