Sähköpula painaa päälle, kotona ei saisi edes lamppuja polttaa eikä sähkösaunaa lämmittää. Entäs kun alkaa kinkunpaistot ja muiden jouluruokien, paistien ja laatikoiden laitot, siinä pyörii sähkömittarit hyrrän vauhtia.
Koteja patistetaan säästämään sähköä mutta silti samaan aikaan vain myydään sähköautoja kiihtyvällä vauhdilla. Kyllä nyt pitäisi kieltää sähköautojen myyminen, käyttö ja lataaminen kunnes ollaan saatu sähkönjakelu pitävälle pohjalle ja sähköä varmasti riittää kaikille. Tämä nykymeininki on kovin ristiriitaista, jokin roti pitäisi saada myös tälle sähköautovillitykselle jos kerran sähkö on vähissä. Vai onko sähköautoilu ilmastoterroristien erityisessä suojeluksessa?
Koteja patistetaan säästämään sähköä mutta silti samaan aikaan vain myydään sähköautoja kiihtyvällä vauhdilla. Kyllä nyt pitäisi kieltää sähköautojen myyminen, käyttö ja lataaminen kunnes ollaan saatu sähkönjakelu pitävälle pohjalle ja sähköä varmasti riittää kaikille. Tämä nykymeininki on kovin ristiriitaista, jokin roti pitäisi saada myös tälle sähköautovillitykselle jos kerran sähkö on vähissä. Vai onko sähköautoilu ilmastoterroristien erityisessä suojeluksessa?
Vastaukset 32
Vanhimmat
keksi- videoiden katselu kiellettävä myös
täysin samaa mieltä. Sähköautot kiellettävä lailla. Viattomat ihmiset joutuu maksamaan niitten lataamisen törkeinä sähkölaskuinaan ja vielä katkotaan sähköjä, koska sähköautohin pitää saaha virtaa akkuihin. Uskomattomat kustannukset vielä latauspaikoille. Niillehän pitää olla ranteen paksuiset johdotukset. Puhumattakaan vaarallisista akkupaloista, joitten sammuttamiseen ei ole vielä minkäänlaista tekniikkaa olemassa. Pöyristyttävää idiotismia johon vain rikkaimmilla on varaa. Onhan se tietysti hienoa, että autokottero kiihtyy 3 sekunnissa sataan. Mutta...
Aloittaja tuossa komppasi itseään. Näyttää kiihtyneen nollasta sataan alle sekunnissa.
Käytä kättä ja rauhoitu.
En tiedä, mutta sekavalta vaikuttaa.
Sähköautot poistettava valtion suojeluksesta ja ostotukirahoista, joiden kustannukset on kumminkin veronmaksajien harteilla viherpiipertäjien toiveesta. Täyssähköautoja ostavat kumminkin yleensä vain rikkaat, joilla on varaa ostaa patterivehkeensä ilman tukiaisiakin, kakkosauto on yleensä myös tallissa.
Sähköautot on kiellettävä heti. Asuntojen lämmitykseen ja työpaikkojen toimivuuteen sähkön on riitettävä. Turhakkeet sähköautot ajokieltoon ensimmäisenä kun tulee pulaa sähköstä.
Jätän kinkun kauppaan!
Tuskinpa jätän.
Jonkun on tehtävä "kansalaisaloite" sähköautojen käytön rajoittamiseksi esim.vain kesäaikaan.Onhan meillä kellojenkin siirtelyä kesä-ja talviaikaan.
Eikö muka ole jo kielletty?Nehän eivät maksa liikennemaksujakaan joilla tiet pidetään kunnossa.Vihreä maailma kuuluu luusereille jotka elävät muiden kustannuksella. Tuliaisetko ne luulevat hoitavan tietkin kuntoon joissa voivat kärötellä venäläisten letkassa ilmaiseksi.
Uutisissa kerrottiin, että jopa 10-15 asteen pakkasilla saattaa tulla niin iso sähköpula, että sähköjä voidaan joutua katkomaan verkosta.
Pääasia kuitenkin että Tesla kulkee!
Nämä teidän "karjalaiset" kommentit ovat edesvastuuttomia.
Kuin niin? Senkun katkovat sähköjä, mutta kun sähköä on niin takuulla sauna lämpiää ja asunnossa 24 lämmintä. Ladataanhan teslakosliakin...
Itsehän sen juuri totesit.
Uutisten mukaan myös Joensuu on tulevien sähkökatkosten listalla, eikun kynttilän ostoon ja radioon patterit.
Puhelintakin on vaikea ladata kun ei ole sähköä.Niin se akkukin loppuu.
Kyllä ladattavassa hybridissäni käytän myös polttoainetta. Yli litran taitaa olla yhdistetty kulutus. Kiihtyvyyskin yli 6 sekkaa, mutta pärjättävä on. Onneksi työnantajan sähkö on...
Ei sellaista autoa olekaan.
A 250 e
Ai niin juu, se. Kaikillahan sellaiset on.
Täyssähköautojen kanssa naimisissa olevat joutuvat kumminkin turvautumaan fossiilisiin polttoaineisiin pitkän sähkökatkon aikana. Akku tyhjänä sähköauto pihassa ja sähköt poikki, niin eikun polttomoottorilla toimivaa generaattoria lisälaitteineen kiskomaan käyntiin, jos meinaa kylille päästä. Naapuri näytti lähtevän ilman ongelmia, ai niin sillähän onkin 4 litraa dieseliä satasella kuluttava Toyota ajokkina, jossa on oma voimalaitos nokkapellin alla.
Naapuri? Ettet vain kehdannut paljastaa, että ajat itse Toyotalla?
"Marraskuun ensirekisteröintien osalta Toyota kaappasi valtavan lähes 20 prosentin markkinaosuuden. Se on lähes kaksi prosenttiyksikköä merkin muutenkin vaikuttavaa tämän vuoden tähänastista (1-11/2022) 17,9 prosentin markkinaosuutta reilumpi."
Näillä luotettavilla Toyotilla kuitenkin ajaa aika moni suomalainen.
Kyllä myös autoilun muuttaminen täysin epävarman sähkön varaan ja sitä vielä valtiovalta tukee on niitä tyhmiä päätöksiä. Ennenkin tyhmyyttä on riittänyt päättäjillä, kun omakotitaloja sai ruveta rakentamaan pelkän sähkölämmityksen varaan muuttamalla lainoituspäätöstä. Talossa varaava takka ja leivinuuni tuo turvallisuutta varsinkin tällaisina epävarmoina sähkönjakelun aikoina ja mitä muutakin yllättävää lienee vielä tulossa.
Entä turvealan yrittäjät ? Just äsken piti lopettaa koko turpeen nosto ja nyt sitä tarvittais.Juuri kun koko työkonekalusto meinattiin hävittää kokonaan.Siis millä sitten olisi nostettu turvetta ? Paljonko pitäisi sitten työmiehille maksaa että turve nousisi kuokalla ? Käsittämätöntä politiikkaa jolla ajetaan ihmiset ahdinkoon.
Valtion verotulot tippuu sähköautojen lisääntyessä ja näiden hankinnassa vielä tuetaan, ei ole ihme, jos valtio on perse auki.
Viherpiipertäjissä ei taida nykyisin olla yhtään käytännön asioista mitään tietävää, vaan ovat EU n juoksutyttöjä ja -poikia.
Sähköautojen käyttäjät on melkoista avustettavaa porukkaa. Veronmaksajat auttaa ensin auton ostamisessa, että saapi liikkeestä ulos. Seuraavaksi asunto-osakeyhtiön mummut ja papat auttaa rahallisesti latauspaikkojen hankinnassa mahdollisesti isossakin kaapeliremontissa. Kaiken lisäksi kuluttavat sähköä niin paljon, että sähkökatkotkin saattaa olla mahdollisia, eli mitä hyvää tästä porukasta on?
Polttomoottoriautut pelastaa maailman täydelliseltä tuholta esimerkisi sodan riehuessa alueella. Niillä saadaan perustoiminnot toimimaan ilman sähköä, kun taas sähköautoilijat etsii polkupyöriä varastosta.
Vaihtoehto täytyy olla katastrofin ollessa päällä, sähköautoilijalle se on kakkosauto polttomoottorilla, tai polkupyörä ja maailma pelastuu
Ihan hyvä vaihtoehto. Minullakin sähköauto ja kakkosautona vetovahva polttomoottorilla varustettu hilux. Sähköllä säästän, että saan ainetta hiluxsiini. Enpä viitsi tuota sähkön säästämistä tarkemmin perustella, ettei teiltä mene hernemaissipaprikat nenään.