Tällainen tapaus suvussa.
On perhe, jossa äiti ja aikuisia lapsia. Sitten on naimisissaoleva äidin sisko, jolla ei omia lapsia. Tämä "täti" teki testamentin siskonsa (perheen äidin) hyväksi. Hänen miehensä oli tehnyt testamentin puolestaan veljensä hyväksi.
Sitten täti kuoli, ja siitä tuli tälle äidille jotain pientä perintöä. Sitten kuoli hänen miehensä. Jonkun vuoden kuluttua kuoli tämä perheen äiti. Onko mukamas mahdollista , että tämän miehen perintöä olisi tulemassa tämän äidin pois mentyä hänen lapsilleen, siksi, että hänen siskonsa oli testamentannut omansa hänelle, vakkakin hän kuoli ennen miestään? Eikös vaan siinä tapauksessa, että tädin mies olisi kuollut ensin, ja sitten täti, ja sitten äiti ?
Kesken on kuulemma jako vielä, eräs lapsista sanoi, vaikka vuosia jo aikaa siitä. Luulen, ettei hän ymmärrä asioita. Olen sanonut, ettei mitään perintöä enää tule, että tuon kuolleen tädin miehen peri hänen veljensä ja tämän mahdoliset lapset siinä tapauksessa, että isänsä olisi jo kuollut ennemmin.
Kiitos jos joku viisaampi ehtii vastata tähän!
Kuka perii sitten, mikä järjestys?
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3201214Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831019- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52819
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709