Kirkkokonsertit

Anonyymi-ap

Voisiko joku seurakuntalainen selittää, miksi kirkossa pidettäviin joulukonsertteihin myydään lippuja? Kirkonhan pitäisi olla aina avoin niin köyhille kuin rikkaillekin. Kenen hybäntekeväisyysjärjestön hyväksi lipputulot käytetään ?
Eikö siellä kulttuurikeskuksessa voi nyt pitää näitä konsertteja?

13

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi. Ei siellä tarkene.

    • Anonyymi

      Kirkkovenekonsertti olis tätä päivää.

      • Anonyymi

        Se on korvattu, nykyisin kansansoutu kirkkovenheillä. Juhlapäivä.


    • Anonyymi

      Häh, minkä maan lippuja?.

      • Anonyymi

        Nyt on Ukrainan liput tarjouksessa.


    • Anonyymi

      Jokohan löytyy vastausta ap:n kysymykseen.
      Aina on pidetty, että kirkkoon voi mennä kuka vaan ja ilmaiseksi. Maksetaan kirkollisveroa ja osa ei saa mitään seurakunnalta takaisin elämänsä aikana.

    • Anonyymi

      Pitäähän ne pääsolistit saada maksuun. Tuntihinta kohtalainen

      • Anonyymi

        Miksi sitten pitää esiintyä kirkossa?
        Eikö ole Karviatalo, taidekahvila ja kulttuurikeskus?


    • Anonyymi

      Se on kumma kuinka just siihen kellonlyömään on kaikkien päästävä ilman kirkkoon, kun muutoin siellä on ovet auki ilmaiseksi. Ilmaista huviahan sellaisen kokonaisuuden tuominen kirkkoon ei ole esiintyjillekkään. Millä heille olisi mahdollista kiertää pitkin Suomea konsertteja järjestämässä kansalaisten iloksi ja vielä maksaa siitä lystistä joka päivä? Kirkoissa on ihan oma tunnelmansa joulukonserteissa verrattaen vaikka Karviataloon. Hienoa kun näitä järjestetään!

      Ja tämänkin vuoden tapahtumalistaa kun katsoo, hyväntekeväisyyteen lahjoitetaan lipputuloja eli senkään vertaa ei esiintyjille jää palkkiota konsertista.

      Eiköhän kirkossa ole avoimet ovet ilmaiseksi aika monta tuntia joulukuussakin niille, jotka nimenomaan sinne kirkkoon haluavat mennä. Miksi nähdä siitä yksittäisestä tunnista vaivaa jo viikkoja etukäteen..

      • Anonyymi

        Niin, että kun raha kirstuun kilahtaa, sielu taivaaseen livahtaa?

        Miten sitä joskus kerrottiin Herran temppelistä, että sieltä ajettiin kaupustelijat ja rahanahneet pois?


    • Anonyymi

      Jatkuva narina ja kitinä kuuluu asiasta ku asiasta. Se on hyvä se.

      • Anonyymi

        Se on hyvä kun asioista keskustellaan. Osa vain vetää herneen nenäänsä. Tuntuu siltä että se koira ärähtää johon kalikka kalahtaa.
        Vahinko vain, ettei Karviassa ole enään omaa seurakuntaa.


    • Anonyymi

      Maan päällä koottavia omaisuuksia jokka kointoukat jauhaa tomuksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2144
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1955
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1633
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1517
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1484
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1290
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1164
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1159
    Aihe