Kirkkokonsertit

Anonyymi-ap

Voisiko joku seurakuntalainen selittää, miksi kirkossa pidettäviin joulukonsertteihin myydään lippuja? Kirkonhan pitäisi olla aina avoin niin köyhille kuin rikkaillekin. Kenen hybäntekeväisyysjärjestön hyväksi lipputulot käytetään ?
Eikö siellä kulttuurikeskuksessa voi nyt pitää näitä konsertteja?

13

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi. Ei siellä tarkene.

    • Anonyymi

      Kirkkovenekonsertti olis tätä päivää.

      • Anonyymi

        Se on korvattu, nykyisin kansansoutu kirkkovenheillä. Juhlapäivä.


    • Anonyymi

      Häh, minkä maan lippuja?.

      • Anonyymi

        Nyt on Ukrainan liput tarjouksessa.


    • Anonyymi

      Jokohan löytyy vastausta ap:n kysymykseen.
      Aina on pidetty, että kirkkoon voi mennä kuka vaan ja ilmaiseksi. Maksetaan kirkollisveroa ja osa ei saa mitään seurakunnalta takaisin elämänsä aikana.

    • Anonyymi

      Pitäähän ne pääsolistit saada maksuun. Tuntihinta kohtalainen

      • Anonyymi

        Miksi sitten pitää esiintyä kirkossa?
        Eikö ole Karviatalo, taidekahvila ja kulttuurikeskus?


    • Anonyymi

      Se on kumma kuinka just siihen kellonlyömään on kaikkien päästävä ilman kirkkoon, kun muutoin siellä on ovet auki ilmaiseksi. Ilmaista huviahan sellaisen kokonaisuuden tuominen kirkkoon ei ole esiintyjillekkään. Millä heille olisi mahdollista kiertää pitkin Suomea konsertteja järjestämässä kansalaisten iloksi ja vielä maksaa siitä lystistä joka päivä? Kirkoissa on ihan oma tunnelmansa joulukonserteissa verrattaen vaikka Karviataloon. Hienoa kun näitä järjestetään!

      Ja tämänkin vuoden tapahtumalistaa kun katsoo, hyväntekeväisyyteen lahjoitetaan lipputuloja eli senkään vertaa ei esiintyjille jää palkkiota konsertista.

      Eiköhän kirkossa ole avoimet ovet ilmaiseksi aika monta tuntia joulukuussakin niille, jotka nimenomaan sinne kirkkoon haluavat mennä. Miksi nähdä siitä yksittäisestä tunnista vaivaa jo viikkoja etukäteen..

      • Anonyymi

        Niin, että kun raha kirstuun kilahtaa, sielu taivaaseen livahtaa?

        Miten sitä joskus kerrottiin Herran temppelistä, että sieltä ajettiin kaupustelijat ja rahanahneet pois?


    • Anonyymi

      Jatkuva narina ja kitinä kuuluu asiasta ku asiasta. Se on hyvä se.

      • Anonyymi

        Se on hyvä kun asioista keskustellaan. Osa vain vetää herneen nenäänsä. Tuntuu siltä että se koira ärähtää johon kalikka kalahtaa.
        Vahinko vain, ettei Karviassa ole enään omaa seurakuntaa.


    • Anonyymi

      Maan päällä koottavia omaisuuksia jokka kointoukat jauhaa tomuksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      192
      2699
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      280
      2504
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      40
      2322
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1404
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1102
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1060
    7. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      761
    8. 52
      708
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      18
      679
    10. 55
      662
    Aihe