Huonoja kokemuksia Mamaiasta?

pian sinne menossa

Ihan mielenkiintoista olisi kuulla HUONOJA kokemuksia Mamaista/Romaniasta.Kun täällä palstalla tuppaavat kaikki kehumaan Romaniaan, niin kai siellä nyt jotkut asiat täytyy olla pielessä?

1

1318

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ovidiu

      ...kannattaa vältellä katulapsia ja kulkukoiria. Taksien kanssa tulee sopia hinta etukäteen, taksamittari (jos sellainen autossa on!) saattaa pyöriä kovilla kierroksilla.

      Todellinen ongelma on taskuvarkaat etenkin isommissa kaupungeissa kuten Bukarest ja Constanta. Mutta ilmiönä taskuvarasongelma on enemmänkin yleismaailmallista, ei erityisen "romanialaista" rikollisuutta.

      Mamaiasta en osaa sanoa oikein mitään. Olen siellä kerran vain puoli päivää viettänyt. Neptunin hotelleista ainakin hotelli Delta on saanut runsaasti moitteita osakseen. Kannattaa satsata 50-100 euroa matkaan lisää, jos panee painoarvoa hotellin tasolle.

      Ja se että ruoka on yleensä hyvää ja juominen useimmiten edullista, ei takaa sitä että joka paikassa näin olisi.

      Hygieniataso ei ole pohjoismaista tasoa kuten ei muuallakaan eteläisen ja itäisen Euroopan alueella.

      Mustaamerta voi olla tylsä katsella, kun näköpiirissä ei ole saaristoa. Popmusiikki pauhaa baareissa (ja kaupunkibusseissa) turhan kovalla volyymilla.

      Siinä nyt muutamia ajatuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      246
      772
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      37
      620
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      406
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe