Sellasta kysyisin paremmin tietäviltä, että kun mulla on tommonen Sonyn 2-kanavainen 250W vahvistin, joka soittaa sillattuna subbaria, niin saisko bassosta jykevämmän, jos käyttäis high level liitäntää. Mitä tämä itseasiassa tarkoittaa ja millaisen piuhan se vaatii. Pitääkö soittimessa olla joku vastaava liitäntä? Tarkoitus ei ole saada mitään hirveää jumputus bassoa vaan vähän jykevämpää.
Vahvistimesta!
Rumpali
2494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
se on kaiutintasoinen sisäänmeno elikkä jos soittimessa ei ole rca-lähtöjä niin sitten saa siitä signaalin vahvistimeen kun laittaa kaiutinpiuhat siihen. mutta se on huonompi vaihtoehto kuin rca koska signaali menee ensin soittimessa vahvistinasteen läpi jossa se muutetaan kaiuttimille sopivan suuruiseksi ja sitten jos se menee high level-liitännästä vahvistimeen niin se vaimennetaan vahvistimelle sopivaksi ja sitten taas vahvistin vahvistaa sen uudelleen.
ok yleensä tällä vältetään ns. laturihäiriö mutta muuta etua siitä ei juurikaan ole. huonompi äänenlaatu vain.
high level-sisäänmeno ei siis vaikuta mitenkään bassontoiston jykevyyteen vaan siihen vaikuttavat muut asiat.
esim jos sulla on 15" basso ja 4" etukaiuttimet niin todennäköisesti subbari on kuitenkin liian lujaa ja nuo 4" eivät mitenkään pysty tuottamaan tarpeeksi bassontoistoon vaikuttavaa jykevyysaluetta eli 80hz-200hz vaan siihen jää kuoppa ja siksi bassontoisto voi kuullostaa löysältä tai basso "jää jälkeen".
tosin asiaan vaikuttaa itse bassoelementti, bassoelementin kotelotyyppi ja muun laitteiston kaiuttimet, jakotaajuudet sekä vaiheet.
Kiitoksia tiedoista!