Pihlaja-angervo aidan hallinta

Piha-amatööri

Tervehdys,

Minulla on nyt pihlaja-angervo aidan kanssa lähdössä 4. kesä. Nyt yllättäen se on lähtenyt rönsyilemään voimakkaasti pihan nurmikon suuntaan. Tein viime kesänä ilmastusta nurmikolla ja epäilen että angervoaitani on nyt ko. reikien kautta puskenut pintaan.

Pitääkö yleensä nurmi pihlaja-angervon kurissa vai puskeeko juurien kautta versot nurmimatonkin läpi?

Ajattelin pistää nurmenreunaan esim. suodatinkankaan n. 30 cm syvyyteen asti ja kaivoin sitä varten pätkän ojaa, johon sitten laitan suodatinkankaan ja laitan nurmen takaisin.

Osa angervon juurista oli kasvanut pitkälle nurmimaton alle ja ovat jäämässä nurmen alle, mutta leviääkö angervo ko. juurenpätkistäkin?

Vai liioittelenko ja riittäisikö ongelman hoitoon ruohonleikkuri?

12

25163

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Audiangervo

      pihlaja-angervo nurmikon puolelle. Olen istuttanut aidanteen noin 12 vuotta sitten. Esimerkiksi keväisin kasvaa nurmikolla nopeammin kuin nurmikko. En ota siitä kuitenkaan stressiä, kunhan normaalit ruohonleikkuut alkavat, se pysyy kyllä kurissa ruhonleikkurin avulla.

    • peukku68

      kannattaa ottaa selvää ennen istuttamista miten kasvi leviää. pihlaja-angervo kasvaa juuriversoilla ja valtaa kohta koko lähiseudun. ruohonleikkurilla saa pidettyä aisoissa vaikka säännöllisesti saa leikata ja matalalta, muuten juuri jatkaa matkaa ja kulkee taas eteenpäin...

      • yllätys

        Miten on naapurin laita toisella puolen aitaa? Onko hänellä myös siinä kohtaa nurmikko?
        Aidanteet kannattaa istuttaa kasveista jotka ovat huonosti leviäviä. Mieti kannattaisiko vaihtaa puskat.


      • Piha-amatööri

        Jatkaako maahan jäänyt juuriverson pätkä kasvua vai kuoleeko se pois? Ts. jos rajaan nyt aidan omaan karsinaansa esim. suodatinkankaalla niin mitä tapahtuu poikkaistuille juuriversoille?

        Kysessä on tontin pääty, jonka aidan toisella puolella on n. 3 m. pätkä kaupungin nurmea ennen pyörätietä. Naapureiden kanssa on yhdessä hankittu eri aitataimea.


      • peukku68
        Piha-amatööri kirjoitti:

        Jatkaako maahan jäänyt juuriverson pätkä kasvua vai kuoleeko se pois? Ts. jos rajaan nyt aidan omaan karsinaansa esim. suodatinkankaalla niin mitä tapahtuu poikkaistuille juuriversoille?

        Kysessä on tontin pääty, jonka aidan toisella puolella on n. 3 m. pätkä kaupungin nurmea ennen pyörätietä. Naapureiden kanssa on yhdessä hankittu eri aitataimea.

        jos taimi pinnassa niin taatusti jatkaa matkaa. se ei juuri lehteä tarvii että saa voimaa. nurmikon leikkuu kuitenkin tyrehdyttää jonkin verran esim 2m niin ei ainakaan enää tule!


      • Prinsessa Ruusunen
        peukku68 kirjoitti:

        jos taimi pinnassa niin taatusti jatkaa matkaa. se ei juuri lehteä tarvii että saa voimaa. nurmikon leikkuu kuitenkin tyrehdyttää jonkin verran esim 2m niin ei ainakaan enää tule!

        Meillä versoilee pitkin pihaa valamonruusuaita. Sekin pysyy hallinnassa ihan hyvin, kun ajelee nurmikkoleikkurilla ylitse. Välillä kaivan tanakimpia juurivesoja irti maasta ja jatkan niillä ruusuaitaamme. Tottakai hyödynnän "ilmaisen taimituotannon", kun siihen on kerran tarvetta!


    • MENOSSA TUOHOAMAAN OMANI

      Hei,

      Tämän päivän Keskisuomalaisessa oli juttua vieraskasveista, jotka leviävät luontoon.
      Pihlaja-angervo on ongelmallinen voimakkaan versomisensa vuoksi ja on Jyväskylässä mm. levinnyt Tourujoen rantapenkereelle. Joten jos ei sitä varmuudella saada pidettyä kurissa ruohonleikkurilla joka puolelta on paras tuhota koko kasvusto.

      • pihlaja--

        Mulla on pihlaja-angervoa pihassa. Ihan kiva nurmikoriste mun mielestä. Istutin keskelle pihaa ryhmäksi ja kiertelen ruohonleikkurilla ympäriltä. Vielä ei ole aiheuttanut ongelmia.

        Täälläpäin yhteen maantien meluvalliin on päässyt juurtumaan angervo yhdyskunta. En tiedä onko istutettu vai itse levinnyt jostakin. Jokatapauksessa varsin nätti rykelmä ja voittaa ne perinteiset heinä-lupiini ryteiköt.


    • viheliäinen kasvi

      Joo,- pihlaja angervo on kamala kasvi. Sitä ei voi mitenkään poistaa kun sen saa juurtumaan. Meilläkin meni neljä vuotta hyvin kasvin kanssa. Sen jälkeen se alkoi tekemään maan pinnan lähellä olevia juuria. Niiden avulla se leviää ja vaikka ajaa ruohonleikkurilla, niin se poistaa vain pinnalta kasvia. Maan alla juurakko tekee matkaa ja jos ei ole leikkaamassa,- niin taatusti naapurin puolelle kasvi luikertelee.Kasvin juuristo on paksua ja juuria on vaikea saada pois maasta. Se on kuin syöpä joka leviää. Miksi puutarhat eivät valista, että sitä ei kannata laittaa paikkaan,- jossa se pääsee leviämään. Asfaltin välissä se vielä menettelee, niinkuin kaupungit sitä laittavat. Myrkyllä sen hävittäminen on myös epävarmaa. Minulle neuvottiin että leikata kasvi alas ja laittaa muovi päälle,- jotta valo ei mene kasviin. Vuoden kun se on muovin alla,- niin voi vaan toivoa että se tukehtuisi.

    • Anonyymi

      Mie aloitin tuhoamisen repimällä juurineen...puskee silti vieläkin läpi, mutta nyppään tai ajanruohonleikkurilla pois ne...kauhea vesominen joka suuntaan ja nämä on olleet vuosikymmeniä, joten humus,lehti juuri silppua on 10cm...kaikki poltan kun irti saan...nyky myrkyistä ole mihinkään

    • Anonyymi

      Hävitin pihjala-angervoa helposti ja ilman suurempaa vaivaa ja tuskaa.

    • Anonyymi00012

      Leviää juuren pätkistä tehokkaasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      170
      1475
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      715
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      87
      687
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      568
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      526
    6. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      123
      503
    8. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      480
    10. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      49
      479
    Aihe