Kyä nä o!
SRK:n (Suomen rauhattomien yhdistyksen) perustettava oma syntipoliisin virkakunta Iranin tapaan.
Iranissahan on moraalipoliisi, joka valvoo mm. naisten pukeutumista ja on jopa valmis tappamaan huiveja käyttämättömät naiset.
SRK:n syntipoliisin toimenkuvaan kuuluisi mm. ehkäisemättömyyden valvonta. Syntipoliisi seuraisi VL-avioparien seksuaalista kanssakäymistä aviovuoteen vierestä käsin, jotta SRK:n alamaiset eivät vain sortuisi ehkäisyn syntiin. Siinä se poliisi toljottaisi silmä kovana aktia ja pitäisi myös huolen siitä ettei siementä valuisi reisille tahi lakanoille (hukkaan).
Ja sit se syntipoliisi olisi päivystämässä mm. Kärppien jäkisotteluissa, ja valvoisi ettei katsomoon olisi eksynyt yhden yhtäkään vanhoillislestaadiolaista. Jos eksymyksiä löytyisi, syntipoliisi raportoisi tapahtuneesta suoraan SRK:n johdolle.
Syntipoliisin oikeuksiin kuuluisi syntisten päiden hakkaaminen raamatulla, sekä yötä myöten tapahtuva painostus ja itketys.
Tälläisen syntipoliisin myötä SRK saisi pidettyä jäsenistönsä ojennuksessa ja herran nuhteessa. Pois lähtijöitä ei olisi lainkaan ja maapallon väkilulukin saataisiin mukavaan nousuun.
SRK:n (Suomen rauhattomien yhdistyksen) perustettava oma syntipoliisin virkakunta Iranin tapaan.
Iranissahan on moraalipoliisi, joka valvoo mm. naisten pukeutumista ja on jopa valmis tappamaan huiveja käyttämättömät naiset.
SRK:n syntipoliisin toimenkuvaan kuuluisi mm. ehkäisemättömyyden valvonta. Syntipoliisi seuraisi VL-avioparien seksuaalista kanssakäymistä aviovuoteen vierestä käsin, jotta SRK:n alamaiset eivät vain sortuisi ehkäisyn syntiin. Siinä se poliisi toljottaisi silmä kovana aktia ja pitäisi myös huolen siitä ettei siementä valuisi reisille tahi lakanoille (hukkaan).
Ja sit se syntipoliisi olisi päivystämässä mm. Kärppien jäkisotteluissa, ja valvoisi ettei katsomoon olisi eksynyt yhden yhtäkään vanhoillislestaadiolaista. Jos eksymyksiä löytyisi, syntipoliisi raportoisi tapahtuneesta suoraan SRK:n johdolle.
Syntipoliisin oikeuksiin kuuluisi syntisten päiden hakkaaminen raamatulla, sekä yötä myöten tapahtuva painostus ja itketys.
Tälläisen syntipoliisin myötä SRK saisi pidettyä jäsenistönsä ojennuksessa ja herran nuhteessa. Pois lähtijöitä ei olisi lainkaan ja maapallon väkilulukin saataisiin mukavaan nousuun.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Onkohan aloittajalla nyt lääkitys oikeanlainen ja millä mandaatilla ollenkaan kirjoittelee ja mitä tuosta saa, niin kuin itselleen iloa, höpökirjoituksia !!
Kaikenlaista sitä ihminen pohtii !
Joko SRK jakaa VL-miehille sellaisia sinisiä pillereitä?
Niiden avulla VL-mies jaksaa laittaa alulle uusia jumalan lapsia ihan urakalla.
Muuta lääkitystä ei tarvita!
Ottamatta kantaa aloituksessa esitettyihin asioihin itse ehdotus "poliisista", puolueettomasta työryhmästä tai jonkinlaisesta häirintäyhdyshenkilöstä on hyvä. Yhteisö on yrittänyt selvittää esim. hoitokokousvääryyksiä 30-40 vuotta onnistumatta tehtävässä. Se kertoo jo paljon siitä, että järjestysapua tarvitaan. Kenellekään ei pitäisi enää tässä vaiheessa olla epäselvää mistä kyvyttömyys johtuu. Periaate, että yhteistökoneisto pyörii koko ajan sen vahvimman ja valtaakäyttävän ehdoilla ja heikompi /uhri "uhohdetaan" tarkoituksenhakuisesti esim. rippisalaisuuden merkityksen väärintulkinnan vuoksi ei pitäisi missään olosuhteissa olla mahdollista. Teennäinen väärinymmärrys ja unohtaminen ovat tietoisia toimia vahvemman maineen säilyttämisen vuoksi. Asioiden selvittäminen vaatii ennenkaikkea rehellisyyttä ja sen erottamista mikä on armonmeri ja rikosasia ja mikä pelkkä armonmeriasia. Nyt armonmerta käytetään rikoksen apuväluneenä niin että kun joku väärintekijä esittää tehneensä parannusta jostakin todella törkeästä menettelystään hänellä on luulo, että hänellä ei ole enempää vastuutaa asiasta ja jälkiensä korjaamisesta, vaikka kysymyksessä olisi rikos. Eli rehellistä "poliisia" tarvitaan.
Hoitommiehet yrittivät tpimia jonkinlaisena poliisina ja mehtään meni oikein kolinalla.
Oli myös hoitonaisia. Hoitokokousaika sai liikkeelle kaikki kateelliset, kaunaiset ja käytökseltään röyhkeät ihmiset. Olihan se melkoinen painostuskeino mieleltään aralle ja kuuliaiselle uskovaiselle, kun joku suulas yksittäinen henkilö hännystelijöineen esiintyi Jumalan valtakuntana ja muka täynnä Pyhää henkeä, vaikka toimi itse pirun ohje-/talutusnuorassa. Tunnen monia hoitopiruja, jotka eivät ole korjanneet tekojaan tähän päivään mennessä.
Syntipoliisin virkaan löytyisi monia ihmisiä. Toisen syntien ja virheiden kyttääminen on joillekkin elämäntapa. Vielä siihen pieni rahallinen korvaus, niin eiköhän synnit paljastuisi ja kytillä hyvä mieli. Mutta ystävät varmaan katoaisivat ja ihmiset väistelelisivät.
Mutta nyt ei kaivatakaan poliiseiksi niitä penkkikyttiä ja toisia täysin syyttömiä kiusanneita "hoitajia". Nyt kaivataan rehellistä "poliisia", joka saa "hoitajat" ruotuun. Tällähetkellä tilanne on outo. Esim. ihmiset, jotka ovat koko elämänsä ajan kunnioittaneet toisia ja toisten arvokasta ja ainutlaatuista elämää ajettiin hoitokokousvuosina ulos yhteisön toiminnasta. Yhteisön ulkopuolisten kanssa ei saanut olla missään tekemisissä. Muutama vuosi sitten ohje lähimmäisen rakkaudesta otettiin seurapuheisiin mitä ilmeisemmin tämän palstan keskusteluista. Kuitenkaan mitään ei ole korjattu, vaan on vain ruvettu saarnaamaan lähimmäisen rakkauden tärkeydestä. Eli oppi, jonka vuoksi ihmisiä ajettiin ulos, on nyt puheissa elämän ohjeena. Eli ulos ajetuilla oli/on oikea oppi, mutta heitä vaaditaan tekemään parannusta siihen väärään henkeen, jossa hoitajat olivat/ ovat, mutta jotka korjaamatta mitään saarnaavat nyt poisajettujen opin mukaista käyttäytymistä.
SRK voisi palkata Iranista nyt työttömäksi jääneitä moraalipoliiseja. Äkkiäkös heidät opetataan SRK:n tavoille.
SRK tarjoaisi näille iranilaisille puhdasoppineille neitseelliset vaimot, sekä lupauksen pääsystä ikuisiin suviseuroihin.
Iranaissa siveyspoliisi on lakkautettu.
Kerran oli jo olivineen arabikevät, mutta silloin asiat kääntyivät vain pahempaan suuntaan, mutta jos nyt myös muslimimaissa herättäisiin siihen millä vuosituhannella eletään ja miten ihmisellä voi olla jopa ihmisoikeuksia.
Vl-uskovaiset eivät tarvitse syntipoliisia, koska he kyttäävät itse toisiaan, niihin hoitokokouksissa opetettiin, ""että olet veljesi vartija!""
Syntipoliisia vastaan voi taistella ja niin Iranissa on nyt käynyt, mutta tämä vl-oppi, jossa vartioidaan toisiaan, pysyy loppuun asti.
Onkin hyvä vartioida VL:ssä että pysytään terveessä opissa, Paavalin terveessä opissa eikä eksytä lakihenkisyyden harhapolulle ja ryhdytä omilla teoilla vanhurskauttamaan. Se on niin ikävä asia että sitä on syytäkin vartioida ja varoittaa siitä. Kaikki omat perinnäissäänöt vievät helvettiin eikä siksi ole kyse mistään pikkuseikasta.
Pohjois-Korean hommaa, sielläkin kytätään veljiä, siskoja, aviopuolisoita, naapuria, ystäviä, työkavereita jne, että oppi pysyy puhtaana.
Veljen vartijan rooli tulisi yhteisössä kieltää sairailta hoitajilta.
Joskus aikoinaan opetettiin seuroissa, että jokkainen on veljensä vartija. No sepä johti kyttäämiseen. Ja mukavaa oli.
"No sepä johti kyttäämiseen."
Sai sairaat kateelliset oman edun tavoittelijat liikkeelle syyttämään uskonnon varjolla täysin syyttömiä asioista, joista kukaan ei tiennyt mitään.
veeällät on vaiti kuten aina kun asiaa on esillä.
Ja nimenomaan tosiasiaa.
Sinänsä outoa ettei Iranin tapahtumat saa sen enempää vastakaikua länsimaissa eikä naiset täällä näytä antavan tukea vaikka siellä on tapettu nainen pelkän pukeutumisen vuoksi ja yhä kuolee lisää. Pieni myönnytys oli siveyspoliisin lakkauttaminen, mutta itse asia ei mihinkään muuttunut että naisia alistetaan. Täällä kyllä oltiin tohkeissaan jostain Me Too, joka sinällään oli hyvä asia, mutta kuitenkin nyt on kyse naisten järjestelmällisestä alistamisesta kun siinä oli kyse yksittäisestä tapauksista.
Mutta ei maailmassa oikeasti ole solidaarisuutta ellei itse saa sillä huomiota. Vaikka Iranin naisia alistetaan pukeutumisen ja muun osalta, niin länsimaiset naiset vain keikailevat netissä ihmeellisine pylliyineen ja ovat siitä huomiosta onnessaan eikä pätkäänkään liikuta oikeasti naisen asema.