Onko hevonen turvallinen eläin?

Anonyymi-ap

Siinä oli kysymys

19

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu hevosesta.

    • Anonyymi

      Kärsiikö elefantti

    • Anonyymi

      Ei oikein, arka ja arvaamaton. Kerran lentäny hevosen selästä hyvin samalla tavalla kuin Christopher Reeve, silloin kun hän halvaantui, luojan kiitos huomattavasti vähemmin vammoin.

    • Anonyymi

      Ei ole. Madonnakin putosi heti lahjahevosen päältä ja käsivarsi katkesi.

      • Anonyymi

        Onpa sulla väkivaltaista semantiikkaa oletko sinä koskaan harkinnut dramaturgin uraa? Voisit kirjoitella jännäreitä ja päättää fiktiivissä kaikesta


    • Anonyymi

      Turvallisuus 🐫🐄🦓🐎

    • Anonyymi

      Vaikea sanoa, mutta kamelin selkä kuulemma katkeaa jossain vaiheessa. Lahjahevosen suuhun ei saisi katsoa, mutta kun se koni voi käydä kalliiksi jos ei mieti loppuun, vähintään lahtisiin pitää viedä, että onko se silloin ns ilmainen ?

      • Anonyymi

        Kohtuus kaikessa ja rajat ne on venäjälläkin, joissain tilanteissa nämä tällaiset osatotuudet, että joillain pikkusieluilla olisi kivempi mieli ja eheä ego ei nyt vaan nappaa, että joo sovitaan että tämä kohta on totta mutta kaikki muu niin ei ollenkaan ja on se hyvä kun tämä selvis ”ny”.


    • Anonyymi

      Ne piirtää joilla on liituu ja ne ratsastaa joilta löytyy taitoa ja auktoriteettia.

    • Anonyymi

      No ei kesy hevonen ihmistä ala raivomielessä tappamaan. V1tuttaa tosin välillä katsella, kun kokeneetkin hevosharrastajat tunkevat hevosen taakse hääräämään, kun ovat hevosen kanssa "niin tuttuja". Kyllä sinne kannattaa mennä, jos haluaa kuolla.

      • Anonyymi

        Tietämättömän höpinää, pysy lestissäs jos sellainen löytyy


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tietämättömän höpinää, pysy lestissäs jos sellainen löytyy

        Minä pysyn lestissäni. Tule sinä pois sieltä hevosen potkun alta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tietämättömän höpinää, pysy lestissäs jos sellainen löytyy

        Otitkohan sinä nyt hänen ilmaisut jotennii liian vertauskuvallisesti ja kuvittelet, että kaikki on yhtä mystistä metaforapuhetta, verhottuja uhkauksia koskien jostain syystä juuri sinua ym hopeavedenjuontikekkereitä? Sivusta


    • Anonyymi

      Onko koiralla kuono?

    • Anonyymi

      Turpaa löytyy 😂sitä ei tiedä tuleeko silti turpaan 😂

    • Anonyymi

      Ei todellakaan ole. Hevonen on arvaamaton saaliseläin.

      Jotkut on huomattavasti arvaamattomampia kuin toiset ja vieraasta hevisesta ei voibyhtään tuetää. Hevosen kanssa pitää aina olla vähän varuillaan. Hevonen itsekkin on, koska sillä on saaliseläimen luonto.

      Lempeä ja rauhallinenkin hevonen voi vahingossa astua kaviolla jalan päälle tai tönäistä pahasti. Tai olla tuittu ja näykkäistä ikävästi kun on pahalla tuulella.

      Hevosta ei kannata pelätä, sen hevonen huomaa ja voi alkaa hankalaksi. Pitää olla varma ja koko ajan tietoinen hevosesta, niin silloin myös löytyy paras yhteyskin eläimeen, sen omalla aallonpituudella. Hyvä yhteys eläimeen luo molemminpuolista luottamusta ja yhteistä tunneymmärrystä.

      Itse en oikein ikinä onnistunut hevosten kanssa, olin ehkä jopa niitäkin kireämpi ja hermoissani, olen erityisherkkä. Hevoset aina vähän vauhkoontui minusta. Oli kolme omaa hevosta ja yhteys ei oikein pysynyt kiinni, aina tuli jotain kränää niiden kanssa ja lopulta lopetin.

      Sitten toisen eläinlajin kanssa onnistuin😊👌

    • Anonyymi

      No joo. Ylikselle. Sekopäitä vähemmän

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3825
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3560
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2250
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1674
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1568
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1309
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      927
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      880
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      835
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      751
    Aihe