Kun matkahuolto hukkaa paketin

Palautuuko se mahdollisesti löydettäessä lähettäjälle automaattisesti?

Kuukausi sitten kun lähetin korvaushakemuksen kadonneesta paketista, sivuilla sanottiin että asiakaspalvelu on ruuhkautunut korvaushakemuksien määrästä.
73653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Matkahuollon sivuilta ei tietenkään tästä löydy mitään tietoa, ja soittaminen maksaa 9€/min.

Äänestä

Täällä on asiaa selostettu:
https://www.matkahuolto.fi/paketit/kuljetusvahingot

"Jos tavarasta maksetaan käyvän arvon mukainen korvaus, tavaran omistusoikeus siirtyy Matkahuollolle.

Mikäli kadonneeksi ilmoitettu ja korvattu tavara myöhemmin löytyy tai sen olinpaikka selviää, on siitä ilmoitettava välittömästi Matkahuoltoon. Kaikista kadonneista lähetyksistä tehdään rikosilmoitus.

Jos lähetys on muualla vakuutettu, tehdään ilmoitus vahingosta kyseiseen vakuutusyhtiöön. "

Äänestä
  • Siinä ei minusta mainita kuitenkaan sitä mitä kysyin, eli mitä Matkahuolto tekee jos se itse hukkaa paketin vaikka kuukaudeksi ja sitten löytää sen.

    Pitänee soittaa sinne. Sinne on halvempikin numero olemassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Siinä ei minusta mainita kuitenkaan sitä mitä kysyin, eli mitä Matkahuolto tekee jos se itse hukkaa paketin vaikka kuukaudeksi ja sitten löytää sen.

    Pitänee soittaa sinne. Sinne on halvempikin numero olemassa.

    Jos kadonnut lähetys on asiakkaalle korvattu, sen sisältö on Matkahuollon omaisuutta. Ei sitä enää perille toimiteta eikä lähettäjälle palauteta.

    Jos korvauspäätöstä ei ole vielä tehty, lähetys toimitetaan vastaanottajalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jos kadonnut lähetys on asiakkaalle korvattu, sen sisältö on Matkahuollon omaisuutta. Ei sitä enää perille toimiteta eikä lähettäjälle palauteta.

    Jos korvauspäätöstä ei ole vielä tehty, lähetys toimitetaan vastaanottajalle.

    Ok, kiitos (asiallisesta) vastauksesta. Tämä oli se mitä hain:
    "Jos korvauspäätöstä ei ole vielä tehty, lähetys toimitetaan vastaanottajalle."

    Äänestä

Postia monesti moititaan Matkahuoltoa hitaammaksi ja herkemmin lähetyksiä hukkaavaksi, mutta toisaalta heidän kauttaan on mahdollista lähettää tavaraa postivakuutettuna lähetyksenä, jolloin suorat esinevahingot korvataan jopa 5000 euron vakuutusarvoon saakka, kunhan lähettäjällä on esittää sisällön arvosta ostokuitteja.

Äänestä

Matkahuolto paketin toimitus tilaus osoitteeseen epäonnistui täysin joensuun aluepiirissä. Aikaikkuna neljätuntia ei minkäänlaista tiedotusta tulosta väittää käyneensä talonedustalla ja äkkiä pois. Tilauksesta maksettu kotiinkuljetus paketti, nyt sitten metsästetään tilausta pitkin maakuntaa... Ei näin matkahuolto... Saas nähdä miten tilaus edistyy... Siis matkahuolto toimittaja kyseessä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Palautuuko se mahdollisesti löydettäessä lähettäjälle automaattisesti?

Kuukausi sitten kun lähetin korvaushakemuksen kadonneesta paketista, sivuilla sanottiin että asiakaspalvelu on ruuhkautunut korvaushakemuksien määrästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu