Tekeekö jääkiekkovaimo Emmi Granlund lapsistaan narsisteja tai epävakaita?

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/nhl/art-2000009245085.html

Narsistisen persoonallisuushäiriön syntymekanismeja tutkineet tietävät, että poissaolevat vanhemmat, kun lapsi on 0-3 vuotias, voi aiheuttaa narsistisen persoonallisuushäiriön tai epävakaan persoonallisuushäiriön.

Emmi Granlundin toinen lapsi on tällä hetkellä jutun mukaan vasta 1-vuotias. Hän kertoo jutussa, miten hänellä on aikaa "omiin projekteihin" ja "omaan hyvinvointiin", kun lapsenhoitaja hoitaa lapset. Alla lainaus.

"Hänellä ja aviomies Mikaelilla on kaksi pientä poikaa, 1- ja 3-vuotiaat. ”Maailman paras viisikymppinen täti”, kuten Granlund perheen nannyä kuvailee, leikkii, askartelee, piirtää ja käy poikien kanssa retkillä.

– Se on ollut ihan mieletön helpotus ja pystyn tekemään omia projektejani, kahden lapsen äiti kertoo.

Hollolasta kotoisin oleva Granlund, 32, tekee tällä hetkellä levyä ja ahertaa kirjaprojektin parissa. Viime kesänä hänellä oli taidenäyttelyt Helsingissä ja Barcelonassa.

– Pystyn aikatauluttamaan niitä ja keskittymään samalla omaan hyvinvointiin. Ehdin maalaamaan ja tekemään kuvauksia. Se on ollut ihan mahtavaa."

Mitäs mieltä olette tällaisesta?

3

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No jos näillä kriteereillä tulee narsistiksi niin meitä on monta jotka olivat päiväkodissa 50 luvulla aamu seitsemältä ilta viiteen , sitten haettiin kotiin , ja seitsemältä sänkyyn että herää aikaisin taas aamulla kun taas mennään päiväkotiin.
      Siis meillä oli kaksi tuntia päivässä aikaa vanhempien kanssa sen ajan henkäyttivät ruoka tekemällä , ja kantamalla puita sisälle joilla lämmitettiin asunto . Niin että kai se on narsismia kun oppi olemaan hiljaa kotona kun kellään ei ollut niinkuin aikaa lapsille .
      Joten mielipiteet lasten kehityksestä ovat muuttuneen vuosien varrella , joka ajalla on omat arviointinsa mikä olis parasta lapsen kehitykselle

    • Anonyymi

      Ei, mutta Ilta-Sanomat tekee, koska he antavat ymmärtää että tällaista tapahtuisi, vaikka tuskin tapahtuu.

      Tietämättömille tiedoksi, että media jatkuvasti rakentaa tällaisia heittoja, että "Hei, tämä voi olla narsistista eli noi on narsisteja".

      Täysin vastuutonta asian kehystämistä tarkituksella niin että lukija varmasti tulkitsee asian väärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      221
      7462
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      4850
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4752
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3418
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2005
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1870
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1819
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1667
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1578
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      148
      1337
    Aihe