Onko yksinäisyys

sinulle iso ongelma, vai tarvitsetko yksin olemista paljon.
10180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Yksinäisyyttä en tunne kuin satunnaisesti hyvin lyhyesti. Yksin oleminen ei ole ongelma, se on ihan kivaa. En välttämättä tarvitse yksin olemista, vaan omaa tilaa seurassa.

Äänestä

Tarvitsisin ainakin sosiaalisuutta todella paljon nykyistä enemmän, mut masennus ajaa helposti yksinäisyyteen, eikä kukaan ole kotoakaan tulossa hakemaan. Toki yksinkin on ihan mukava touhuta asioita.

Äänestä
  • Tarttisitko kaverin jonka kanssa käydä lenkillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tarttisitko kaverin jonka kanssa käydä lenkillä.

    Sitä lenkkiseuraa itsekin kaipaisin. Aika harvoin olen jonkun kaverin kanssa nykyisin lenkillä. Matka taittuu usein huomaamatta, kun on sitä lenkkiseuraa. - sivusta

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tarttisitko kaverin jonka kanssa käydä lenkillä.

    Todennäköisesti. Pitää yrittää pikkuhiljaa ja varovaisesti sosialisoitua lisää.

    Äänestä

Yksinäisyys ja yksin oleminen on kaksi eri asiaa. Yksinäisyys käy mielenterveydelle ja yksin olemisesta, sen ollessa vapaaehtoista, on tervehdyttäväkin vaikutus.

Äänestä

Tarvitsen yksinäisyyttä muttakun minulle ei sitä kauheasti suoda. Yksinäisyyden hytkinä oöen onnellinen

Äänestä
  • Edelleen sotkette yksinäisyyden yksin olemiseen.

    Äänestä

Kaipaan yksinäisyyttä miehistä mutten perheestäni eli lapsistani ja lemmikeistäni. Niiden kanssa olen onnellinen. Miehistä en saa muutakuin harmia.

Äänestä

Olen totuttanut itseni yksin olemiselle. En tiedä miten pärjäisin suhde elämässä? Todennäköisesti pärjäisin huonosti. Varsinkin, kun on ollut enemmän ikäviä kokemuksia, minua on helppo väärin ymmärtää, koska muuten en olisi kokenut sitä mitä olen kokenut.

Joskus olen kokenut itseni myös yksinäiseksi ja toisarvoiseksi. Huomannut sen itsessäni, etten viihdy isoissa porukoissa, varsinkin jos tulee tunne, että olen ulkopuolinen siellä. Olen fiilis - ihminen ja tunnen aistin asioita ympärilläni. Siksi ulkoistanut itseni monesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

sinulle iso ongelma, vai tarvitsetko yksin olemista paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu