Järjenvalo sammui ja jouluvalot syttyivät

Eikö nyt pitänyt säästää sähköä? Ei kyllä siltä näytä kun katselee talojen pihoja. Pihat loimuavat valkeana jouluvaloista ja ulkoporeammeet höyryvät. Hävetkää!
20122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Entä sitte ketä kiinnostaa.

Äänestä
  • Puhut muidenkin puolesta? Eläimenkin saa juoksemaan lyömällä.

    Äänestä

Hallitukse kusetusta , millä peitellää kaiki ulkomaanrahoitus sotkut. Oma kansa kurjuudessa näiden hillotolppalaistetn päätösten takia, uskokaa pis lisää veroja ja kiristyksiä on tulossa.

Äänestä

Pitääkö lopettaa eläminen ,kun hallitus käskee.Kohta on vaalit ja taas kehutaan hyvinvointiyhteiskuntaa.

Äänestä
  • En äänestä, äänestyslakko.

    Perusteluna on ehdokkaan valehtelemalla valtaan nousu ja jatketut petokset kaikkia suomalaisia kohtaan.

    Äänestä

Fingridin sivuilta selviää paljonko milläkin keinolla tuotetaan sähköä ja paljonko on tarve ja kulutus. Hölmömmänkin pitäisi ymmärtää, että meillä on sähköpula. Venäjältä ei tuoda enää sähköä-siinä syy. Olkiluoto 3 ei vieläkään kunnossa ja valmistuminenkin myöhästyi monilla vuosilla. Ydinvoimaan luottaminen on estänyt vaihtoehtoisten energiamuotojen kehittämisen. Lisäksi ydinjäte on elämälle erittäin vaarallista. Säteilee sen miljoonat vuotta ja kuparikapselit joihin onkaloihin laitettaessa on, haperoituvat sadassa vuodessa. Nyt sähkösaunat pois, suihku tilalle. Uunin sijasta levyllä ruokia, kuluttaa vähemmän. Sähköpattereiden ja seinäpistorasian väliin voi hankkia ajastimet (5,95 halvimmillaan) ja ajastaa patterit lämmittämään vain osan päivästä. Asunto pitää kyllä lämmintä vaikka patterit eivät koko ajan tohota. Kodinelektroniikka kuluttaa myös valmiustilassa ollessaan. Ajastimilla senkin voi estää. Astiat ja pyykinpesu täysiä koneellisia ja öiseen aikaan kun sähköä on paremmin saatavilla. Puulämmitys jos mahdollista. Omakotitalossa ruoatkin voi laittaa laatikkoon kylmään eteiseen ja jääkaappi pois päältä. Sähköauto seisontaan ja kävely tai bussi sen sijaan.

Äänestä
  • ydinvoimaloita sabotoidaan takoituksella ympäri eurooppaa eikä suomi tee poikkeusta

    Äänestä

Vappu 2 tonnii ootellessa, vaali kalastelua kaikki tyhjänpäiväiset lupaukset, kansa on vaa nii stanan typeriä et menee uskomaa näiden turhanpäiväiset lupaukset paremmasta. Kaikesta syytetään putinia. Vaikka turvesuot on ajettualas, metsiköiden puut haketetaan kaukolämmön tarpeisiin. Polttonesteillä kikkaillaa että valtio tienaa, huoltsikoiden kahvin hinnat o pilvissä, järjen vastainen tuhonhallitus on voimissaan. Voi herran jestas.

Äänestä
  • nimeomaa. syynä on näiden kusipäiden ajama vihersiirtymä eikä todellakaan putinin vika!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    nimeomaa. syynä on näiden kusipäiden ajama vihersiirtymä eikä todellakaan putinin vika!

    Ylin valehteleva valtiojohto on nyt "sairas" tai sairas.

    Äänestä

Niin, ihmettelen erityisesti yhtä pihaa ja taloa. Kun muiden pitää säästää, mutta...

Äänestä

Eoi kansan tarvii säästää vaan eliitin sähköautot pannaan

Äänestä
  • No Lappeenrannasta on järjenvalo sammunut jo aika päivää sitten.

    Äänestä

ei oo pakko lähteä valtion järjestämään idiotismiin!eu ajaa meidät perikatoon mutta hyvä jos edes joku laittaa kapuloita rattaisiin

Äänestä

hyvinhän tuo näyttää riittävän ja nollakelitkin tulossa

Äänestä

No missä ne sähkö katkot on? Valtion ja herrojen kusetusta, sähköä ei tiettävästi voi säästää "varastoon" eikä varastoida myöhempää käyttöä varten.
Kaikki se sähkö minkä säästätte myydään kalliilla eteenpäin ulkomaille.

Äänestä

Lappeenrannasta sammui järjenvalo jo paljon aikaisemmin kun jouluvalot syttyivät.

Äänestä
  • Miksi mikään taho ei kiinnitä huomiota siihen saasteen määrään mikä nyt tällä hetkellä nousee Ukrainan maaperästä ? Lisäksi on outoa kaiken vouhotuksen keskellä että ilotulitteita ammutaan "surutta" ilmakehään nk.länsimaissa.Ukrainan ja Venäjän välinen sota on kiihdyttänyt ilmastonlämpenemistä ja muualla vain leveillään ilotulitteilla.Minusta se on nk.härskiä.Ne kaupungit jotka pidättäytyivät ilotulitteista tekivät kunnioitettavan teon.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Miksi mikään taho ei kiinnitä huomiota siihen saasteen määrään mikä nyt tällä hetkellä nousee Ukrainan maaperästä ? Lisäksi on outoa kaiken vouhotuksen keskellä että ilotulitteita ammutaan "surutta" ilmakehään nk.länsimaissa.Ukrainan ja Venäjän välinen sota on kiihdyttänyt ilmastonlämpenemistä ja muualla vain leveillään ilotulitteilla.Minusta se on nk.härskiä.Ne kaupungit jotka pidättäytyivät ilotulitteista tekivät kunnioitettavan teon.

    Avaruus on täynnä romua ja kilpailua käydään universumissa.Miksi meille maanmatosille tarjotaan aina samaa saastaa mm.ilotulitteiden muodossa ?

    Äänestä

Ihanaa kuunnella köyhien ulinaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikö nyt pitänyt säästää sähköä? Ei kyllä siltä näytä kun katselee talojen pihoja. Pihat loimuavat valkeana jouluvaloista ja ulkoporeammeet höyryvät. Hävetkää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu