Varatuomari

Anonyymi-ap

Tuossa presidentin kättelyssä tuli tämä ammatti ilmi. Onko tämä sellainen hätävarahomma kun muut ei kerkee niin palkataan vara tuomari ?

3

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet ymmärtänyt veikkoseni asian melkein oikein.

      Varatuomari on nimensä mukaisesti varalla. Hän siis odotellee jatkuvassa valmiudessa, jos hänet kutsutaan palvelukseen tuomioistuinlaitoiseen. Varatuomarin arvon saa, jos suorittaa vuoden kestävän tuomioistuinharjoittelun ja jstuu käräjiä, eli kansankielellä "auskultoi" vuoden ajan tuomioistuimessa, nykyään käräjäoikeudessa tai yhdistelmäharjoittelulla puolet tästä ajasta hovi- tai hallinto-oikeudessa.

      Varatuomarijärjestelmällä on pitkät historialliset perinteet ja tämä järjestelmä onkin kehitetty Ruotsin-vallan aikana juuri sen takia, että oikeuslaitoksen toimintakyky voidaan turvata esimerkiksi sotien aikana, jos vaikkapa osa tuomarikunnasta esimerkiksi kaatuisi sodan melskeissä. Yhtälailla pandemiat ja ankarat luonnonolosuhteet tai vaikkapa nälänhätä saattavat kaataa tuomareita, kun ihmisiähän tuomaritkin ovat, Niin meillä olisi heti ottaa varalle palvelleita tuomariksi kelvollisia olevia henkilöitä.

      Varatuomarit rekisteröidään ja heidän tuleekin vuoden palveluksen jälkeen pitää yllä kansalaiskuntoaan ja juridista tietämystään, että he voivat hädän tullen tulla kutsutuksi palvelukseen.

      Ehkäpä oikea vertauskuva olisi maassamme vallitseva reserviläisyyteen perustuva asepalvelus.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍑 ­­­N­­­y­­m­f­­o­m­­­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17659829u

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Ahkerin ja paras aines saa varatuomarin arvonimen hovioikeudessa.

      Ihmettelen, että suurissa asianajotoimistoussa on ainakin junioripäädyssä vähän varatuomareita. Kyvyt eivät näytä riittävän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      146
      5337
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      102
      5012
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      53
      4315
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3801
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      54
      3706
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      32
      3634
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3383
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      194
      2396
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1259
    Aihe