Nälkäinen ihmisjoukko valui hissuksiin kättelemään hallitsijaparia.
Siitä varmaan sitten imemään ilmaista boolia ja sen jälkeen vetämään mahat turvoksiin juhlaeineksistä.
Melko sekavan näköinen näytti seurakunta olevan.
Oli jos minkänäköistä riepua ja kauhtanaa vedetty niskaan ja yhdellä miespuolisella(?) näytti olevan ihan pinkki juhlapukukin.
Eikö siellä ollutkaan pukukoodi käytössä?
Kuuluuko nykyään myös tatuointien esittely itsenäisyyspäivän kunniaksi tilaisuuteen, jonka pitäisi olla arvokas ja perinteitä kunnioittava.
Ja näytti siellä pääministerikin jo kuikuilevan eturivissä, että milloin se juomatarjoilu oikein alkaa ja aikaero painaa päälle ja nyt maistuisi pari sangollista mietoa janojuomaa kaiken rehkimisen jälkeen!
Siitä varmaan sitten imemään ilmaista boolia ja sen jälkeen vetämään mahat turvoksiin juhlaeineksistä.
Melko sekavan näköinen näytti seurakunta olevan.
Oli jos minkänäköistä riepua ja kauhtanaa vedetty niskaan ja yhdellä miespuolisella(?) näytti olevan ihan pinkki juhlapukukin.
Eikö siellä ollutkaan pukukoodi käytössä?
Kuuluuko nykyään myös tatuointien esittely itsenäisyyspäivän kunniaksi tilaisuuteen, jonka pitäisi olla arvokas ja perinteitä kunnioittava.
Ja näytti siellä pääministerikin jo kuikuilevan eturivissä, että milloin se juomatarjoilu oikein alkaa ja aikaero painaa päälle ja nyt maistuisi pari sangollista mietoa janojuomaa kaiken rehkimisen jälkeen!
Vastaukset 55
Vanhimmat
Jokos sitä pääministeriä on näkynyt jonossa, vai tuleeko vartin myöhässä niinkuin yleensä kaikki itsensä tärkeäksi tuntevat tekevät?
Siellähän se koronalinko kuikuili molemmille sivuilleen, että missäpäin juotavaa tarjoillaan.
Varmasti oli piikkaritkin jaloissaan, että ei jää lähdössä jonon hännille.
Ei ilmasta... Kalliit puvut hankkia ja matkat. En haluais mennä.
Jollakin kuului olevan äitinsä (vai isoäitinsä) hääpuvusta ja vanhasta pöytäliinasta sommiteltu puku.
Jollakin kuului olevan 15 vuotta vanha leninki.
Mahtaako tuokaan Jennin mekko olla uusi, kun muistelen hänellä nähneeni tuon aikaisemminkin.
"Kalliit puvut"
Jaa, kukas ne maksaa, vai onkos nekin velkavaroin hankittu kuten kaikki muutkin tässä maassa ?
Kukas Suomelle antoi muuten markan ja niin sanotun itsenäisyyden ?!
Ei tainnut olla NATO tai Eurostoliitto ?!
Joo, tosin, siellähän se pääministeri jo kuikuilikin miehensä kanssa (omansa tällä kertaa) niinkuin aloittaja jo kertoi.
Jouduin välillä laittamaan paussille, kun oli muuta tekemistä.
Pian pääministeri Marin lähettää Presidentin linnasta selfiensä maailmalle,
täällä sitä ollaan ja oma naama keskiössä.
Muistakaa bilejatkot Kesärannassa, eikä tartte ottaa omia eväitä, pannaan valtion piikkiin.
Seuraava kuva kun se sammui vessaan ja toi pinkki puku pojalla oli hieno nyt on ollut muoti juttuja että kokonaan samaa väriä.
Jennillä näkyy olevan nikkeliallergia.
Joutunut ottamaan kaulastaan pois korun, jonka jälki näkyy punaisena ihottumana.
Tai joku on varastanut sen koruja .
Sitten se on pitänyt repäisemällä ryöstää hänen kaulastaan.
Näkyy olleen sellainen ketju, ei ihan ohut, jossa on ollut joku koru keskellä niistä punaisista jäljistä päätellen. Näkyy siinä ihottumassa selvät ketjun silmukoitten jäljet.
Toinen mahdollisuus kuin allergia, on tietysti, että hän olisi mennyt kuumaan saunaan se ketju kaulassa ja se on polttanut ihon punaiseksi.
Jenni koettaa olla vanhemman näköinen ja oloinen kun mies vanha.
Jos hän niin haluaisi, niin hän olisi värjännyt kauniit tuuheat hiuksensa harmaiksi.
Aina yhtä nuoren ja raikkaan näköinen Jenni.
Miten kaunista ! Persujen Sebastian Tynkky tanssi puolisonsa afrikkalaisen
Alanin kanssa ♥️
Niin tekevät TODELLISET suvaitsevat!
Niinpä,voisitteko jo vihervasurit lopettaa haukkumasta häntä natsiksi,fasistiksi ja äärioikeistolaiseksi?
Tätä suuntautumistahan Sanna Marin on hehkuttanut alusta alkaen.
Sehän on voimaannuttavaa, hienoa ja tervettä touhua...
Helluntailainen tynkky kääntynyt muslimiksi vai ???
Hellarit erotti sen Tynkkysen.
Ettäkö muslimit olisivat homoja?
Islamilaisissa maissahan kivitetään homot.
Etpä paljon muslimeista tiedä, jos Tynkkystä muslimiksi epäilet.
"Indonesia on muslimienemmistöinen maa. Myös julkiset ruoskimiset rangaistuksena muun muassa homoseksuaalisuudesta tai aviorikoksesta ovat käytössä osassa maata."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009249661.html
Marinin puku oli 15 vuotta vanha, jossain liikkeessä odottanut ostajaa, josta Marinille päätynyt.
Näin kerrotaan.
Joku mies käpälöi daamiaan takamuksesta haastateltavana olevan parin takana. Daami nykäisi itseään puolimetriä sivummalle, irti ''käpälästä".
Mistähän muuten käpälöinti sana tulee. Käpälät miellän eläimille. Ehkä juurikin siitä, että käpälöinti on eläimellistä.
Mielestäni on erimomaista, että vaatteita käytetään uudelleen tai kierrätetään. Kun jokaiseen juhlaan ostetaan uusi puku, niin onhan se tuhlausta, maailam hukkuu jo muutenkin liikaan roinaan ja käytettyihin vaatteisiiin. Tämä on todellakin edistystä, vihdoinkin tämäkin asia on ymmärretty.
Ja kunnia heille joita on kutsuttu linnan itsenäisyysjuhliin, ovat sen ansainneet.
Toki, tykkäsin enemmän kahden viimevuosien itsenäisyysjuhlista, saihan koko Suomi osallistua niihin. Sitä toivon vaihtoehdoksi aina välillä.
Aina vaatteita on käytetty vuosia mutta pitääkö juuri juhliin tulla jonku jätekierrätys päällä on eri asia. Juhlista mennään joulujuhlaan sitten uuden vuoden juhlaan on synttäreitä on valmistujaisia on pääsiäinen on kevät juhlat on tanssia on päättäreitä on häitä. Kyllä vaatteita käytetään monta kertaa yhdistellään.
Se on valintakysymys mitä arvostaa. Kierrätetty vai uusi. No, tietty uuden hankkiminen antaa työtä tekijälle ja taas "vanhan" tai tuunatun uudelleen käyttäminen on järkevää. Kuten sanoin, valinta - ja arvokysymys.
Monilla, joilla ei ennestään ole mitään omaa juhlamekkoa, oli varmaan pukuvuokraamosta lainattu ihan vain tuota iltaa varten.
Joitakin vuosia sitten Ruotsin Victoria oli Nobeljuhlissa äitinsä vanhassa leningissä. Se sai aikaan ihailua, eikä suotte.
Näkyi olleen suomalaista tanssimusiikkia siellä bileissä.
En huomannut soittivatko Irwinin Juhlavalssia.
https://www.youtube.com/watch?v=FmkviyOmh0I
Ei tullu kutsua linnaan.
Olet sitten osannut elää lainkuuliaista elämää sinäkin.
Sauli Niinistöllä turvattu vanhuus, Jenni joutuu olemaan omaishoitaja täydellä rouva palkalla.
Saulin puhe ei ole entisenlainen, vertaan aikaan 20-30 sitten.
Tarttes presidentin olla nuori Marin on liian nuori.
Vanhempihan sinä olet kuin Sauli. Joko sinulla tarvitsee olla omaishoitaja.
En tarvitse omaishoitajaa, ei Sauli tarvitse vielä omaishoitajaa.
Tulevaisuus on ennalta arvaamaton, Sauli tulee ehkä tarvitsemaan Jennin apua jos tilanne kehittyy siihen suuntaan, tulevaisuudesta ei ole takeita onko elossa miten kauan.
Jenni Haukio on vielä nuori 45 vuotias, Sauli 74 vuotias mietis sitä.
pe
Jenni Haukio on runoilija ammatiltaan.
HAHAHA: Muitten runoja on kerännyt kirjaksi.
Niinistö näytti rasittuneelta. Pelkäsin,että kestääkö loppuunasti?
Jäi käsitys, että se käsien desifiointi oli järjestetty vain siksi, että vanha mies saa hetken lepuuttaa kättään ilman että huomioitaisiin kuinka rankkaa se hänelle oli olla käsi ojossa niin kauan yhtä kyytiä.
Vanhenee se Jennikin samaa tahtia.
Joskus 15 vuoden päästä, kun Sauli alkaa tarvitsemaan vaipanvaihtajaa, niin Jennikin on jo kuuskymppinen mummo.
Eikä tätä elämää tiedä minkä ikäinen tulee tarvitsemaan ensimmäisenä toisen auttamista arjessaan. Ei välttämättä ole se vanhempi.
Sauli oli minusta väsähtäneen näköinen ja oloinen. Toivottavasti hän saa joulun aikaan palautua ja omaa aikaa.
Kai sitä on väsähtänyt, kun aamulla aikaisin oli päivänsä aloittanut.
Kierrellyt sankarihaudat ja paraatit, istunut kirkossa jumalanpalveluksessa jne.
Eikaitse vaan Jenni ole pakoittanut Saulia niihin "miesten töihin" ja väsyttänyt vanhan miehen totaalisesti?
Jospa Sauli joutu vaan vahtii.
Voi mitä kateellisen panettelua tämä aloitus!
Tulihan se sieltä...
Todella monta ketjua, joissa katkerat vanhat ihmiset kirjoittavat.
Beng
Meinaako sinun "positiiviset" ketjusi jäädä syrjään Linnan juhlien vuoksi.
No voi voi, ei voi kuin valittaa puolestasi.
Seitsemänkymppisten taso on siis tämä ???
Enpähän katsonut.
Mitä lie ollut sitten.
Pari kuvaa näin iltapäivälehdistä, en sitten syventynyt paremmin.
Pitkiä pukuja vaikutti olevan.
Ihan hyvä että ei tullut kutsua.
Olis tullut vaan iso lasku, jos olis teettättänyt uuden leningin.
Olis ollut noita vanhoja kuteita ollut kaapissa. mutta kun ovat kutistuneet.
Sitten seisoskella jonossa oottelemassa vuoroaan, että saisi räpätä kättä.
Voisivat laittaa tuoleja sinne tänne, että saisi lepuuttaa jalkojaan välillä.
Oon minä aikoinani räpännyt kahdenkin muun presidentin kättä, että eiköpä riitä jo.
Ja sitten junalla olis pitänyt lähteä kylmässä liikenteeseen, ja loppumatka pirssillä.
Maksaa ne matkatkin.
Toisaalta olishan saanut valmiit sapuskat kerrankin.
Näkikö kukaan oliko Turtiainen siellä,
miulta meni ohi,
Jos oli, niin laittaa kyllä kuvan lehteen.
Ole huoleti.
Ei niilläkään helppoa ole.
Tökerö Usanuoleskelu,jättää Venäjä kutsumatta!
Aivan
Oikein, miksi kutsua Venättää?
Ei pienintäkään syytä.