Nyt koronakuolemat vähenevät

Anonyymi-ap

Koronakuolemat vähenevät nyt yksinkertaisella tilastointikikalla.
Thl muuttaa tilastointia niin, että nyt erotellaan koronan vuoksi kuolleet koronan kanssa kuolleista. (Yle-uutiset)
Ennen tätä tilastoitiin koronakuolemiksi kaikki kuolleet, jotka olivat saaneet tartunnan 30 vrk sisällä ennen kuolemaa.
Nyt ei enää Thl:n eikä Stm:n tarvitse selitellä tuota varsinkin ikäihmisten ylikuolleisuutta, mikä alkoi piikitysten myötä.
Näppärää!!!

5

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi hyvä Sylvi tätä epäilyjen valtaa, aina vaan paranee , tulkinnat ja väärinkäsitykset asiasta.
      Eihän eräisiin pure yksinkertainen totuus tieteen taholta , sillä näyttää olevan niitä jotka tekevät omat analyysinsä ilman koulutusta .

    • Anonyymi

      Aamulehdestä: "Suomi on tähän asti noudattanut koronakuolemien raportoinnissa Maailman terveysjärjestön (WHO) suositusta, jonka mukaan koronakuolemiksi merkitään kaikki kuolemat, jotka ovat tapahtuneet 30 vuorokauden sisällä annetusta positiivisesta koronatestituloksesta. THL:n mukaan noin 40 prosentissa tilastoiduista koronakuolemista varsinainen kuolemansyy on tässä vaiheessa epidemiaa jokin muu kuin korona."

      Eli jos jäi auton alle ja kuoli, ja oli saanut positiivisen koronatestituloksen 30 vrk sisällä, merkittiin koronakuolemaksi. Miten noin uskomattoman typerä ja valheellinen tilastointitapa on ylipäätään missään vaiheessa voinut olla käytössä? Täysiä idiootteja ovat he, jotka moisen älyttömyyden ovat keksineet ja käyttöön hyväksyneet.

      • Anonyymi

        Palveli hyvin tarkoitustaan, kun piti lietsoa pelkoa ja paniikkia piikitysten vauhdittamiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palveli hyvin tarkoitustaan, kun piti lietsoa pelkoa ja paniikkia piikitysten vauhdittamiseksi.

        Nyt koronahysteerikot ovat raivoissaan kun tuo virheellinen ja suorastaan valheellinen tilastointitapa jää historiaan, eikä voi kauhistella enää yhtä suuria "koronaan kuolleiden" vanhusten määriä.


    • Anonyymi

      Syksyllä kun oli vielä rokottamattomien pandemia(median ja THL:n mukaan) HUS tilastoi vielä sairastuneet rokotestatuksen mukaan. Marraskuussa sekin lopetettiin kun tilanne oli kääntynyt Rokotettujen pandemiaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2042
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      110
      1413
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1175
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1064
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1015
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      192
      940
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      785
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      750
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      622
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      622
    Aihe