Lapsiperheet saavat useasta eri paikasta tarvittaessa apua,kun taas lapsettomat tai esim.täysi-ikäisen lapsensa kanssa asuvat eivät saa.Näin joulun alla sen huomaa selvästi.Mistä me saisimme apua?
Köyhän Joulu
5
499
Vastaukset
- Anonyymi
Kysy Punaiselta ristiltä ja seurakunnalta, ne voi tietää elleivät peräti itse auta.
Tähän, jos suvun voimin niin aikanaan voi hitusen auttaa https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121- Anonyymi
Ei saa apua näistä😔
- Anonyymi
Hätä apua kun pyytää kirkon diakoni perheellinen,yksin asuva tai 2 saa kyllä pää luvun mukaan osto lapun kauppaan.Sama on sosialivirasto ei kela.On asiasta molempiin varattava aika.Ei tarvitse olla siis lapsi perhe.Köyhien joulu on jokaisessa kaupungissa katso oman kaupunkisi kuin diakonisa laitos ja Punainen risti.Kysy myös heitä.Olet tilanteesi tienyt miksi lähdet näin myöhään asiasta liikele? Pelastusarmeja autaa myös on varattava aika sinnekkin.
- Anonyymi
Viimeinen apu jonottamaan hävikki ruokaa. 3X viikossa ihmiset jonttaa ja jonto todella pitkiä.sinne mukaan vaan.Koti ovelle ilmasta ravintoa ei tuoda. Joutuu sen eteen itse jotain tekemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks73801Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?872746Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U1072571Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut242245- 562056
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1071956Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1251809Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si141757Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287341214Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3461129