Paljonko teillä on vanhemmilta määrättyjä sääntöjä?

Anonyymi-ap

Olen ihmetellyt miten paljon on eroja siinä mitä sääntöjä vanhemmat asettaa. Olen jonkun verran verrannut omia sääntöjäninniihin sääntöihin mitä kavereilla on.. Itse olen 17 vuotias poika eikä minulla hirveesti ole määritetty kotoa sääntöjä. Kotiin tuoloaikaa ei ole ja välillä olenkin myöhään kavereiden kanssa. Saan olla öitä pois kotoa esim kavereiden kanssa niin paljon kun olen halunnut. Mitään ruutu/peliaikoja ei ole vaan saan käyttää konetta/ puhelinta niin paljon kun haluan ja silloin kun haluan. Nukkumaanmenoaikaa ei ole. Olen muutaman kerran juonut humalaan mutta siitä ei ole mitään sen kummempia seurauksia tullut. Eikä ole pahemmin pakotettu menemään kouluun, joskin olen kyllä itse motivoitunut opiskelemaan.

Toki 17 vuotiaalla ei hirveesti pitäisikään ollan sääntöjä omasta mielestäni mutta tilanne on ollut tämä jo monta vuotta. Ei sillä ei se minua haittaa eikä ole mitään haittaa minulle tuottanut.

2

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotkut ovat niin sanotusti itseohjautuvia ja osaavat itse säädellä toimintaansa. Mitä nuorempi sitä enemmän tarvitaan sääntöjä ja ohjausta jotta elämä asettuu oikeille rattaille. Voit onnitella itseäsi koska jo melkein pärjäät omillasi tai sitten vanhempasi ovat antaneet periksi. Vuosi vielä ja olet omillasi.

    • Mun mielestä sun vanhemmat luottaa suhun ja tietävät tasan tarkan mitä teet ja mitä et tee. se on vaa hyvä sulle . Sun vanhemmat uskoo siihen ettet tee mitään väärin ja jos teet sen niin opit siitä etkä toista virhetta uudestaan:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      74
      5603
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4900
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3224
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2663
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2352
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1595
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1565
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1260
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      865
    Aihe