Stefun raittius on muisto vain. Syyksi ratkeamiseen kerrotaan olevan se, että hän oli Stefun kaveri, joka murhattiin Puotilassa. Oma mielipiteeni on, että alkoholisti oikeuttaa juomishimonsa sillä, että syy löytyy AINA ulkopuolelta, ei koskaan omasta itsestä. Alkoholismi on sairaus, joka ei koskaan parane. Jos on halua parantua, niin muutos on tultava alkoholista itsestään. Heikot eivät raitistumisen lajissa oikein tahdo pärjätä. Kannanottona vielä, että aikamoisia ystäviä hänellä…
Seiskan mukaan
Anonyymi-ap
2925493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 292
Vanhimmat
Jos ystävät ovat tuota tasoa niin ei ehkä kannata hengitystä pidättää tämän raitistumisenkaan suhteen.
Mitä helvettiä joku tulee tänne selittämään omia mielipiteitään tuohan on ihan päivänselvää
Täällä nimenomaan kerrotaan omia mielipiteitä. Ei kai täällä sentään mitään sensuuria ole, ja jos on, niin mode hoitaa, ei mikään randomina kommentoija.
Mistään sensuurista ole kyse
Vaan siittä että on ihan selvää miten alkkikset puolustautuu
Ihan kuin muut ei näist tietäisi
Kyllä kuule niitä on ihmisiä olemassa jotka eivät Ole perehtyneet näihin asioihin koska ovat toisenlaista väkeä, joilla ei Vikman homo ole ollut ajankohtainen niin ei silloin ota selvääkään näistä asioista.
Minulla on tuttu ja hänen Mies on alkoholisti vaan tuttu nielee kaikki syyt tosina eikä ymmärrä että alkoholistin kanssa asuu, joten kaikki eivät tajua riippuvaisuudesta mitään tai eivät ehkä halua tajuta
Mulla on kans kova Vikman himo. Tiiätte
Ite kenen Vikmanin
Stefu on rapajuoppo, se ei ole mielipide.
Alkoholistin ei pidä ottaa sitä yhtäkään ryyppyä, sen jälkeen kun on lopettanut juomisen/ päihteiden käyttämisen.
Sulla taitaa olla omakohtaista kokemusta asiasta, kun noin asiantuntevasti kirjoitat.
Lähipiirissä on alkoholisti.
Eiköhän jokainen lukutaitoinen ihminen tiedä tuollaiset asiat ilman omakohtaista kokemusta. Pitäisi ainakin tietää muutakin kuin jonkun julkkiksen nimi ja seurustelut.
Lehdis näistä on kirjoitettu
Ihmiset jotka on raitistuneet kertovat omakohtaisesta kokemuksestaan ettei pisaraakaan voi maistaa...voi ratketa .Voin sanoa makean himoisena että kun maistat yhden karkin karkkipussista,on syötävä pussi tyhjäksi yhdeltä istumalta.Tätähän ei voi verrata tietenkään päihde addektioihin...karkin syönnissä kärsin minä ite mutta päihde hommissa kärsii perhe ym..On monenlaisia addektioita!
Sinulla ei kokemusta taida olla ,kun tyhmiä kyselet.Holistille ainoa vaihtoehto on jättä eka ryyppy ottamatta.
Stefan suree ystäväänsä. https://www.seiska.fi/Kotimaa/Murha-suisti-Stefan-Thermanin-juomaan-Puotilan-uhri-oli-laheinen-ystava/1180789
Stefu sai omasta mielestää oikeutuksen aloittaa päihteiden käytön. Ystävä ei tule takaisin, vaikka alkoholisti-ystävä vetäisi kaksin käsin viinaa surressaan. Alkkis löytää aina syyn juomiseen.
Tämähän se olis. Syy retkahtamiselle on ihan yksin Stefun.
Stefun viinanhimo.
Heikko luonne ja oli aikoinaan helppo nakki Martinan kaltaiselle " jyrääjälle ".
Ei pysty raitistumaan ikinä !
Eipäs vedetä taas Martina tähän ,jätti jomiehen 3 vuotta sitten melkein 💪
Miksi sinä 10:59:40 kirjoittaja olet niin katkera Martinalle Stefusta. Olet ollut ainakin kymmenen vuotta.
Kuka jätti ja kenet, oliko sittenkään Martina tai jos oli, niin joutui pakon edessä lähtemään, että niin.....hupsista keikkaa.
Katso nyt tarkemmin siitä kristallipallostasi onko kymmenen tai kaksikymmentä vuotta...huutista.
Jätti jo miehen 3 vuotta sitten melkein,......heh heh
Kukahan silloin jätti ja kenet ????????
Martina jätti Stefun, kun Stefu alkoi Sofian kanssa liikkumaan. Se oli hänelle jo viimeinen pisara. Stefu kyllä pyysi Martinaa vielä jäämään, mutta Martina oli jo päätöksensä tehnyt. Oli vuokrannut asunnon Kalasatamasta itselleen ja tyttärilleen.
Siis, jos Stefu alkoi Soffen kanssa liikkumaan, ollessaan Martinan kanssa, niin eikös järki sano, että Stefu jätti Martinan.
Suree kun diileri delas
Ainakaan Martina ei meinannut millään lähteä meidän asunnosta ja meidän landelta.
Sehän ryyppäsi jo ennen noita eukkoja. Holi mikä holi.
Oliko se silloin kun lähti sen rapen matkaan
Martina on ja tulee aina olemaan osa Stefun elämää ja siksi Martinasta tullaan jatkossakin kirjoittamaan aiheen yhteydessä. Martina teki Stefusta julkkiksen. Martina jätti Eskon ja lapsen, jäi Leville dokaamaan Eskon matkatessa vauvan kanssa kotiin. Martina hyppäsi Stefun kelkkaan, koska rakastui omien sanojensa mukaan palavasti tähän surffitukkaiseen komeaan kaveriin, joka oli häntä paljon nuorempi.
Tekaisi lapsenkin ja nuori isä vaan dokasi, hillui Hesaan baareissa, ei tullut edes laitokselle katsomaan. Stefu on veivannut aina muita naisia, ei ole koskaan ollut uskollinen yhdellekään kumppanilleen.
Esko aisuri se haki Martinan ja lapsen laitokselta, kun ei muitakaan hakijoita ollut.
Hieno suhde, hienosti pelattu peli.
Mikä upea draama ja kuvio, ihan silmät kostuu.
Asuiko Martinan sinun luonasi "meidän asunnosta".., kyllä olet tosi harhainen ihminen, kuvittelet Martinan asuneen luonasi, huh huh hoitoon ja äkkiä nyt.
Stefu on kova pakkaus , ei häntä noin vaan naiset ole pyöritellyt
Jos tuntisit
Jo ajat sitten kehotti hakeutumaan hoitoon , fiksu nainen kun lähti
Eikä suostunut kosintaan
Alkoholistit ei välitä mistään
Martina jätti , mutta heillä oli vielä yhteinen osoite , sinne ei ollut fiksua viedä ketään sutturoita
Mutta kihlaukseen suostui 2019? Yes my friends yes...
Kuule, ei Martinan palvojille järki sano mitään.
Ei tartte olla viinanhimo.Kukin suree tavallaan.
Sofianhan piti olla vaan Stefun viihdyttäjä. Eihän Stefun tarkoituskaan ollut Sofian kanssa alkaa sen kummemmin olemaan. Mutta Martina sai vihiä tuosta Stefun "viihdyttäjästä" ja
haki itselleen ja tyttärelleen asunnon. Stefuhan vielä aneli Martinaa jäämään, mutta Martina oli jo päätöksensä tehnyt.
Et kenelläköhän se järki ei pelaa!!! Hoh hoijaa, ootte te sitten tyhmää porukkaa! Rautalangastako teille pitää kaikki vääntää!
Stefu kertoi Seiskassa, että Martina jätti. Sinä tiedöt paremmi kuin Stefu?
Jo on Thermanilla ystäviä.....huumevelkojako oli perimässä ???
Kenenkähän velkoja siinä oltiin perimässä
Kyllä minäkin kauheasti ihmettelen, että Stefanilla on ollut tuollainen huumehemmo kaverina. Ja kuinka monta vuotta ollut bestis, jo perhe-elämäaikana? En yhtään ihmettele, että raitis Martina lähti lätkiin. Kuka tommosta jakselee?
Kuulemma oli velanperijänä. Kiristystäkin oli. Mutta oli miten oli, Stefun ainoaa tytärtä käy sääliksi. Tyttärellä on isä, joka ajattelee vain itseään. Isä, joka on viehtynyt ala,äki-elämään. Viina menee tyttären edelle.
* alamäki-elämään* korjaus.
Tyttärellä on isä joka ajattelee vaan itseään, entä äiti sitten .....hm
Niiiiin 🤔. Flikka ei ole valinnut vanhempiaan.
Aika levotonta on pikkuisen elämä ollut.
Kyllä ystäväpiiri on erikoinen, herättää hiukkasen ihmetystä
Kyllä ei pidä kenenkään naisen haksahtaa tuohon mieheen , siitä ei koskaan seuraa hyvää .
Täällä vielä muutamat kuvitteli et Martina tai Sofia ottaisi miehen takaisin, voi mitä ihme millaista porukkaa täällä oikeesti kirjoittelee.
Mun lande.....WAU
Pienet piirit on. Sofia seurusteli Niko Ranta-Ahon kanssa, joka oli Stefun hyvä ystävä. Sofia seurusteli Stefun kanssa, joka oli ammutun miehen hyvä ystävä. Ammuttu mies oli, no, jokainen tietää.
Roskaväkeä kaikki.
Huume- ja roskaväkeä, alinta kastia.
Kyllä näin on - yritetään olla jotain muuta kuin oikeasti ollaan.
Kenen väitteeseen tuo Seiskan tieto perustuu?
Jonkun joka haluaa että Stefu alkaisi ryyppämään taas ja sitten sekopäisenä ottaisi Sofian takaisin?
Media voi kirjoitella mitä sattuu ja kertoa mitä sattuu koska tietää että ikinä ei tarvitse paljastaa lähdettään.
Seiska ottaa selvää asioista, ennenkuin julkaisee mitään. Jos epäilijä kovin epäilee, niin Seiska antaa tiedot kyllä. Sinne vaan soittelemaan 👍.
Tuota minäkin mietin. Pitääkö koko asia edes paikkansa, kukaan lähipiiristä ei tuollaisia ilmoittele. Minulla kyllä vahva epäily kuka asian on Seiskalle kertonut.
Tuo murhattu mieshän oli ollut myös portsarina, "hänet" voi tuntea kuka tahansa. Oliko edes Stefulle läheinen?
Stefu ainakin viime päivinä kuvannut itseään ilm. Leviltä, oli vaeltamassa, hiihtämääsä ym. Siistin ja urheilullisen näköiseltä näytti.
Joten en nyt mene kyllä tuota Seiskan lööppiä uskomaan.
Uskotteko te tosiaan, että Seiska tarkastaa asiat. Minä en usko. ihan roskalehtihän tuo on.
Takuulla tarkistaa.
Sitähän sehän kärkkyy kynnet teroitettuna
Seiskan lööppi on aivan eri kun sen kirjoituksen sisältö...Sokeeraava lööppi ,mutta tyhjän päiväinen sisältö.
jonkun...joka, jonkun..joka
Lässyn lässyn.
Todisti, ettei syy ryyppäämiseen johtunut naisista.
Järkyttävä ystäväpiiri herra Thermanilla.
Kyllä!
Stefuahan on totuttu pitämään rantaruotsalaisena herraspoikana, oikein perushurrina hienoine sukulaisineen, jotka ei koskaan oikein nielleet miekkosen seurustelua vulgäärin nakumallin kanssa, eikä tää viimeisinkään tapaus ollut mikään ylpeästi mamman eteen talutettava morsian ehdokas.
Sekalaista seurapiiriä ja erikoista hovia tyyppi on kyllä yöelämässä juottanut jo vuosia, mutta silti oli yllätys, että ” läheinen ystävä” oli velanperintään erikoistunut hämärähemmo.
Korkki auki tällaisen tapauksen takia kuulostaa hyvin ontolta selitykseltä.
Alkis on alkis aina ja syitä juomiseen ei tarvitse kaukaa hakea, niitä löytyy aina.
Lisäksi Sofialla on vielä tuomio huumeista ja rahanpesusta eli aivan verraton kumppani Stefulle.
Hyvä kommentti !
Täällä joku poistattelee kun kirjoitellaan faktaa Sofian elämästä Marbellasta ja kirjoitetaan mitä Sofia on itse sanonut mediassa. Nyt tiedämme että täällä häärii joku Sofian läheinen tai hän itse ja luultavasti sama henkilö on raivokkaasti Martinan kimpussa. Kaikki mitä siinä jutussa luki oli totta ja mediasta otettuja juttuja jotein mitään sääntöjenvastaista siinä ei ollut. Sekin on aivan oikeudenkäynnin raportoinnissa että Naccin puhelinnumero oli tallennettu salanimellä Sofian puhelimeen.
Ei pitäisi olla kenelläkään mahdollisuutta poistattaa juttuja joita otetaan muiden medioiden kirjoituksista kun ne seuraavat oikeudenkäyntiä ja siitä raportoivat.
Kukahan kumma se siellä poistelee niitä viestejä? Ehkäpä joku joka ei halua tosiasioita muistettavan?
Ehdin itse lukea sen kirjoituksen, enkä nähnyt siinä mitään uutta mitä ei olisi aikanaan kirjoitettu lehdissäkin.
Stefulle ei kelvannut hieno nainen. Vaihtoi tämän tatuoituun, epämääräisellä maineella olevaan Aitolehteen.
Stefu tykkää tissibimboista. Fiksu nainen ei Thermania kauaa katselisi 🤔.
Tuon saman olen minäkin huomannut, asiallisia viestejä poistetaan, miksi?
Onko jollain joka palstalla kirjoittelee oikeudet poistaa viestejä?
Saara oli /on fiksu ja kaunis !!
Jokujokujokujokujokujoku jokujoku...
Jollain on taas harhat valloillaan. 🥴
Nuorena tuollainen menettelee, mutta tuon ikäisellä tämänlainen touhu herättää lähinnä sääliä.
Eiköhän se Sofia nyt ole jo toissa talven lumia! Kuka jaksaa muistella edes?
Saara olikin liian hyvä nainen Thermanille. Therman näyttää haluavan naisen, jota voi alistaa ja halveksia, sitten vasta tuntee itsensä mieheksi…edes hetken 🙁.
Todellakin, joku poistattelee viestejä. Enkä ole tuo 21.07 kirjoittaja.
Oletko sinä se joku, vai? Vai miten tuohon noin vahvasti reagoit. Täällä monesta ketjusta poistetaan ihan asiallisiakin viestejä. Tuo on todettu jo jokunen aika sitten. Enkä ole mikään harhainen ihminen ja tuskin on tuo 21.07 kirjoittajakaan.
Kuka tai mikä Saara ? Se sama saara joka siinä oli siinä Aarnion jupakka ? Varmaan olisi ihan sopivaa hörö seuraa stefulle
joku joku joku.........WHO ?????
Saara on vieläkin upea nainen !
Eikö tämä Saaran mies pyöri huume Taatsin kanssa?
Niinpä, sinäkö se joku olet, vai miksi noin kiihkeästi puutut asiaan. Täältä sekä muistakin ketjuista poistetaan ihan fakta asioita ja asiallisia kommentteja. Jollekin se näköjään osuu arkaan paikkaan. Huomannut tuon myöskin, Sofia kommenteissa, vaikken ole edes sama kirjoittaja, kuin henkilö joka nosti asian esiin. Miten tämä tapahtuu, että voi poistattaa, se on asia erikseen? Onko kyseisellä henkilöllä itsellä oikeudet poistattaa viestejä? Vai onko hän peräti Suomi24 palkkalistoilla?
Stefu tykitti instaansa kuvia treeneistä ja kaikesta kunnollisesta ihan sarjana, kun oli tullut minnesotahoidosta.
Tässä välissä on ollut hiljaisia jaksoja, jolloin jo arvasin, että on ratkennut juomaan.
Ihmisen pitää olla ihan pohjalla, jotta oikeasti haluaa raitistua, Stefulla on koti ja hyvät tulot, se ei ole lähelläkään pohjaa.
En ole uskonut kaverin raitistumiseen hetkeäkään, tämä oli niin odotettavissa.
Täällä on Stefun fanikunta hehkuttanut hänen raitistumistaan, vaikka eivät selvästi tajua yhtään mitään siitä, minkälainen tie alkoholistilla on kuljettavanaan.
Stefu on alkoholisti ja uskon hänen aiheuttavan juomisellaan kohuja tulevaisuudessakin.
Stefusta alkoi tulla kohujuttuja vasta sen jälkeen kun alkoi tapailemaan Sofiaa. Ja kohujutut loppui siihen kun heille tuli ero ja Stefu heitti Sofian tavaroita ikkunasta mäelle. Tuo juttu mikä nyt on Seiskassa niin onko siitä mitään faktaa tiedossa?
Aivan varmasti, juonut ja käyttänyt aineita jo pitkään. Ystäväpiiri aikamoista hämärähemmoa.
Stefu jäi ensimmäistä kertaa kiinni huumeista kun oli tapaillut Sofian kanssa jo monta kuukautta. Ei voi väittää muuta kuin mikä perustuu faktaan.
En ihan heti usko, että Seiska voisi ilman mitään pienintäkään faktaa kirjoittaa , että ammuttu mies oli Thermanin hyvä ystävä ja oli ampumishetkellä " rahan perintähommissa ".
Se, että aukesiko Thremanin korkki oikeasti tämä tapuksen jälkeen selviää varmaan lähiaikoina.
Seiska nimenomaan halusi laittaa Stefun kuvan ja sitten kirjoitti isolla otsikon että joka alkoi sanalla murha eli Seiska tavallaan yritti antaa käsityksen että Stefu jotenkin liittyi tuohon murhaan. Näin minä asian ymmärrän.
Harmi, että et ole seurannut tätä saagaa aiemmin. Stefusta on ollut kohujuttuja aina, kaveri on sekoillut jopa ennen Martinaa.
Martinakin totesi moneen kertaan, että Stefun kaveripiirin olisi vaihduttava. Ymmärrätkö nyt, mistä kaveripiiristä Martina tuolloin puhui? Velanperijät ei ole oikeasti kivoja kavereita varsinkaan lapsiperheen isälle.
Stefu oli myös Rantiksen pitkäaikainen kaveri, yhteiskuvia löytyi molempien instoista vuosia vuosia sitten. Tiedät varmaan Rantiksen harrastukset? Stefulla on liivijengiläisiä kavereinaan ja moottoripyöräkerhon prospect-tarra prätkässään. Tajuatko lainkaan kuviota?
Stefusta ja hänen sekoiluistaan on ollut Martinankin aikaan Seiskassa kymmeniä ja kymmeniä juttuja.
Mm. seuraavia:
Stefu pelasi kymppitonnin Los Angelesin casinolla ja totesi, paska reissu, paska maa, huono seura jne. Oli reissussa Martinan kanssa.
Stefulla oli Seiskan kuvassa naama ruhjeilla ja Martina sanoi kaverin kaatuneen pyörällä. Pikkulinnut tiesi jotain muuta tapahtuneen.
Stefun ja Martinan kotona vieraili jatkuvasti poliisit. Seiskassa on ollut lukematon määrä juttuja kuvineen, kun mustamaija on rapun edessä.
Naapurit on jokaisessa osoitteessa kertoneet Seiskalle kamalista huutoriidoista, joita on Aitolehti-Thermanin asunnosta kuulunut.
Stefu riehui Helsingin yössä ja otti kaatuneen liikennemerkin astaloksi.
Stefu potki Ferrarinsa peilit Hangossa paskaksi.
Martinan ja Stefun tyttö syntyi, Esko haki nämä laitokselta, koska tuoretta isää ei kiinnosta.
Stefu viiletti Helsingin yössä kauniiden seuralaisten kanssa, Martinaa ei näkynyt mukana.
Stefu biletti seurueineen jälleen jahdillaan, missä Martina?
Martina ja Stefu erosivat jälleen!
Tuo pariskunta on ollut taatusti useimmin Seiskan sivuilla kuin yksikään muu pari.
Seiska olisi kusessa, jos keksisi juttuja, ne tarkistaa tietonsa aina ja varmuudella, muutenhan ne olisi JSN hampaissa ja jopa korvausten maksajina jatkuvasti.
Jääkö käyttäjä aina kiinni ekan kerran jälkeen?
Jääkö rattijuoppo kiinni, kun hyppää ekaa kertaa kännissä autoon ja lähtee ajelemaan?
Jääkö myymälävaras kiinni, kun varastaa ekaa kertaa?
Vastaus on varmasti sinullekin selvä, ei jää.
Mitä useammin teet rikoksia, sen varmemmin jäät jossain vaiheessa kiinni.
Stefu on Niko Ranta-ahon hyvä ystävä vuosien takaa.
Stefulla ja Puotilassa ammutulla velanperijänistillä oli pitkä ystävyyssuhde.
Mieti nyt.
Todistettavasti Stefu jäi ensimmäistä kertaa kiinni huumeista kun oli muutaman kuukauden tapaillut Suomen suurimman huumejutun päätekijän avopuolisoa, kun tämä päätekijä oli vangittuna. Mieti nyt! Ja tällä Stefun tapailemalla huumejutun päätekijän avopuolisolla oli syyten huumeista ja rahanpesusta ja tuomiokin tuli myöhemmin. Mieti nyt toisenkin kerran! Nuo on faktoja.
Kohujutut lähtivät liikkeelle jo silloin, kun Martinaan kompastui Levillä.
Ja Martina kesti tuollaista pettäjää , joka ei arvostanut Martinaa paskan vertaa, ei ollut rakkautta siinä suhteessa , mutta perintörahoja oli kohtuullisesti, joten....
Täyttä asiaa kirjoitat. Lehtien arkistoista löytyy jokainen kertomasi juttu. Siellä voi alkkiksen hyysääjä käydä ihan itse lukemassa.
Voi että ne "perintörahat" ovat sinulla joka päivä mielessäsi, sinunko ne olisi pitänyt saada? Joku on niitä havitellut tällä palstalla kaiken aikaa, ihme tyyppi, havittelee ja kyselee koko ajan Stefun perintörahojen perään (minkä perintörahojen???) ..sairasta suorastaan.
Miksi et uskalla ottaa Stefuun suoraan yhteyttä ja kysyä noista perintörahoista, kun ne ovat jo vuosia sinua vaivanneet?
Ehkei nyt kannata ihan kirjoittaa " arvasin, että on ratennut juomaan". Tuosta asiasta ei ole mitään näyttöä. Minä en usko Seiskan juttuja, ennenkuin on mustaa valkoisella. Enkä muuten ole mikään Stefun fani, itseasiassa hyvin vähän hänestä edes tiedän. Sen mitä täältä palstalta muutoman kuukauden olen hänestä lukenut.
Olen aivan samaaa mieltä kuin sinäkin. Onko tuo mies edes ollut Stefulle mikään ystävä. Portsarina työskennellyt joskus, hänethän ns. "tuntee" lähes jokainen.
En usko koko juttuun, ennkuin on asiasta jotain näyttöä.
Mistä tiedät, että Puotilassa ammutulla oli pitkä ystävyyssuhde Stefuun? Ettei vaan olisi hyvän päivän tuttuja.
Martinako ne perintörahat sai.....heh heh heh
On näyttänyt ihan julkisesti mikä on miehiään , roskasakkia, ei mitään muuta, sekin taitaa olla Seiskan syy ??
Oli oikein sydänystävä.
Masennutko sinä, jos hyvän päivän tuttu kuolee?
Loppuuko juomaton kautesi ja tartut taas pulloon, kun hyvän päivän tuttu kuolee?
Seiska kertoo lähipiirin näin tietävän ja se ottaa kyllä selvää ennen kuin julkaisee.
Sama peli ollut koko aikuisikänsä Stefulla, mutta Sofia on sen verran kuuluisa ja seurattu, että Stefunkin jutut paljastui.
Stefu ei aiemmin kiinnostanut ketään, niin että olisi seurattu hänen juopottelujaan.
Älä naurata tyhmyydelläsi.
Todistettavasti Stefu ja Niko Ranta-aho on olleet hyviä ystäviä jo vuodesta 2018. Molemmilla on ollut jo silloin kuvia Marbellasta yhteisiltä illallisilta ja muustakin ajanvietosta.
Niko Ranta-aho pyöritti katiskaa vuosina 2017-2021.
Mitäpä luulet, mikä on saanut Stefun kiinnostumaan tämän kaverin seurasta, jolla on ceeveessään lisänä huumekauppa?
Niin hyviä kavereita olivat ja ovet edelleen, että Stefu majoitti Nikoa Espanjan asunnollaan, kun Niko otettiin kiinni katiska 2 johdosta.
Stefu veti mielestäsi ensimmäistä kertaa aineita ollessaan Sofian seurassa, vaikka on kaveerannut huumeparonin kanssa tätä ennen jo vähintään kaksi vuotta.
Olipa sillä Stefulla sitten huono tuuri.
Ekaa kertaa veti ja heti jäi kiinni.
Vähän tulee Martina mieleen.
Sekin on ajanut vain sen yhden ainoan kerran kännissä autolla, mutta jäi kiinni.
Noilla on ollut niin huono tuuri, että ei kannata lotota.
Stefulla ei ollut, eikä ole, mitään perintörahoja. Miksi siis toistelet tätä satua ?
Tämä oli erittäin osuva ja hyvä kommentti !!!!
Mitä Martina kuuluu tähän ketjuun?
Mistä tiedät, että oli sydänystäviä? Seiskan jutusta vai?
En ole mistään masennuksesta kirjoittanut, etkö osaa lukea?
En myöskään kenenkään juomisesta.
Seiska nyt kirjoittaa mitä kirjoittaa, Seiskan kirjoittama " lähipiiri" ihan täyttä ....
Ei ole missään mustaa valkoisella näkynyt, että olisi pulloon tarttunut...
Tiedän jo pelkästään työni puolesta, ettei kaikkea kannata uskoa, ennenkuin faktat on lyöty pöytään.
Martina oli tämän jepen kanssa avoliitossa 10 v ja heillä on yhteinen lapsi. Martina pyrki kovasti avioon tämän jepen kanssa, kun halusi ROUVA Thermaniksi, mutta jeppe valitsi toisin. 10 yhteistä vuotta riitoineen ja eroineen ja hyvityslaukkuineen on pitkä aika. Pisin naissuhde Stefun elämässä. Kuuluupa tähän hyvinkin.
Se on juuri näin. Stefu on todennäköisesti hemmoteltu herranterttu, joka ei kestä ns. tavallista elämää.
Unohdit kellovarkauden - sekin tuoksahtaa vakuutuspetokselta ja rahanpesulta.
Kyllä se Sofian kuuluisuus perustuu anno domini bikinifitneksiin. Sen jälkeen ollut ikävässä valossa kuuluisa. Kyllä jokainen on oman elämänsä kuuluisuus kun kävelee kadulla ja ties missä ja kuvaa itseään ja postaa instaan. Voi hyvää päivää minusta tuntuu, että tätänykyä Sofia on täysin kyllästynyt elämäänsä ja kaikkeen. Yrittäisi nyt jo keksiä jotain järkevää opiskelua hän on vielä nuori kohta kukaan ei huoli mihinkään töihinkään eikä noi instat voi elättää loputtomiin ellei sitten ole jo onlyfansissakin. Jokainen tietysti elää kuten haluaa pääasia että on itse tyytyväinen.
Satun tietämään.
Älä nyt hulluja puhu. Seiskahan on roskalehti...kunhan saavat jotain lööppejä aikaiseksi.
Tuonkin "lähipiirin" kyllä jo aavistaa , kun tuo ilmoittaja on.
Haista home, et mitään tiedä, luulet vaan.
Juu ei hakenut " isi " Aitolehteä ja omaa tytärtään sairaalasta , ex Eerikäinen oli asialla !!!
Uskon että Therman on nykyään kiintynyt lapseensa, mikä erittäin onnellinen asia, mutta on liian paljon muuta hauskuutta ja ei pelkkä lapsi taida riittää.
Siitähän kaikki alkoi, loppua ei ole vielä kirjoitettu.
Isän kuoltua taisi saada aika huomattavan perintöosuuden.
Suurimman osan tuosta 10 v asuivat erillään, joten en puhuisi niin pitkästä ajanjaksosta. Se, että Martina ja lapsensa saivat asua Thermanin omistamissa kiinteistöissä / asunnoissa, mutta tuskin isäntä siellä paljon aikaansa vietti.
Outo tapaus oli tuo kellonkaupan ryöstökin, oliko tilauskeikka ehkä ???
Jospa se rahamies löytyy Sofialle piankin ? Hetken voi ostaa ja kuluttaa ja matkustella,
Perintoasiat pitää hoitaa jo silloin, kun on elossa eli paperille, jos täyspäisenä jotain muuta haluaa, kuin miettiä muitakin kuin rintaperillisiä Ja lapsi on oikeutettu aina (tai hyvin harvoja poikkeuksia lukuunottamatta) lakiosaan.
Samaan sarjaan kuuluu testamentti ja edunvalvontavaltakirja.
Noin yleisesti miettimättä henkilön x tai y omaisuutta, joka minulle ei kuulu.
Itse tein testamentin v. 2000, lakimiehellä.
Missähän sinäkin olet ollut kun järkeä jaettiin, naurettavia nuo juttusi. Et sinä Sofian syyksi saa mitenkään Stefun mokailuja, vaikka kuinka yrität. Se on aivan sama milloin on kiinni jäänyt, mutta osannut on nuo hommat varmaan koko aikuisikänsä.
Ei varmaan ymmärrä lukemaansa, kun siellä ei Sofiaa mainita :D
Mutta jos Sofiasta on jotain hölynpölyä, niin sen uskot ja liioittelet vielä asiaa mielin määrin. Faktoista viis siinä tapauksessa.
Olenko tuossa kommentissani 19;38 kirjoittanut jotakin Sofiasta? Voin kertoa uudelleen, jollet ymmärrä lukemaasi. Kommentissa ei ole sanallakaan mainittu Sofiaa! En edes täällä usein kommentoi ja puutun hyvin harvoin mihinkään tällaisiin juttuihin. Tuossa kannanotossani lähinnä puutun Seiska lehden kirjoittamaan "lähipiiri" asiaan. Faktat faktoina, mitään näyttöä ei näy missään. Ensinnäkään Sofiasta en ole koskaan mitään kirjoittanut, eikä mielestäni tässäkään aloituksessakaan mitään Sofiaa ole edes mainittu. Kannattaa lukea vähän ajatuksella, jos sitten ymmärtäisi paremmin mitä täällä kirjoitellaan.
Älä viitsi. Perivät sisarensa kanssa melkoisen summan. Isällä oli muutamsa muukin yritys kuin kiinteistövälitysfirma.
M.mikä dorka noin sanoo, et et tiedä mitään,
Onko "lähipiiri" taas kuiskutellut toimittajille vai mistä tieto on lähtöisin?
Joku on kuiskutellut joka ei pidä tuosta että Stefu ja Martina ovat nyt hyvissä väleissä ja Martina käy Hangossa. Se on selvää. Kukahan tai ketkä he voisivat olla?
Eli Stefu pitäisi mielestäsi esitellä Seiskassakin raittiina, vaikka onkin ruvennut taas läträämään aineiden kanssa?
Jos kaveri julkaisee instassaan raittiuskuvia, mutta totuus on toinen, on aivan oikein kertoa faktat.
Miksi Stefua pitäisi esitellä Seiskassa ollenkaan? Kerro sinä syy. Jos ihminen edes yrittää raitistua että olisi parempi isä, kuten itse sanoi, niin miksi Seiskan pitää jahdata miestä koko ajan. Minä vaan kysyn? Eihän Stefun elämä kuulu kenellekään mitenkään.
Jos jollakin henkilöllä on vaikka mielenterveysongelmia tai taipumusta masennukseen niin miltä tuntuisi jos joku julkinen media olisi koko ajan tekemässä kaikenlaisia juttuja joidenkin kateellisten juttujen perusteella. Ja vielä pahempaa jos itse medialla on jotain henkilöä vastaan ja yrittää kaikin tavoin tuhota tämän halun pärjätä elämässä mustamaalaamalla ja kirjoittamalla kaikenlaisia halveksivia ja vähätteleviä juttuja. Ja sitten Seiskan joo joo miehet ja naiset naureskelisi kun uhri murtuu kiusaamisen takia.
Mun lande......WAU
Stefu on päihteisiin koukussa. On alkoholisti. Hänellä ei ole kovinkaan pitkiä raittiusjaksoja ollut Martinankaan aikoina. Stefu voi syyttää mitä tai ketä vaan, mutta totuus on se, että hän kaataa viinaa kurkkuunsa ihan itse. Itse pitää myös päättää, voiko elää ilman päihteitä. Jos viina ja muut päihteet menevät jopa oman lapsen edelle, niin silloin on tyyppi jo semmoisessa jamassa, että tuskin pääsee jaloilleen enää. Tietysti, ihmeitäkin tapahtuu 😐. Alkoholisti ei kuuntele muita.
Kyllä täällä on ihan asiallisiakin kirjoituksia. Kaikki ei ole sinun manaamaasi vihapuhetta. Asioista voi ja saa puhua oikeilla nimillä.
Seiska maalittaa ja sitten täällä alkaa hirveä kuhina. Näinhän se menee.
Kysyttiin että kukahan se voisi olla joka ei pidä että Martina käy Hangossa. Ja heti tuli häneltä vastaus että täällä minä olen. WAU LOL
No mutta, tällä palstalla voivat kaikki sanoa oman mielipiteensä vai rajaisitko kommentoijat vain Martinan apinoihin.....hm
Seiskan syy....niinhän se meni.
Tässäkin ketjussa olet tuon todella vanhan asian kirjoittanut jo ainakin kertaalleen. Miten se liittyy aloitukseen?
Tunnistit tuon saman LOL ...niin tuttua tekstiä...
Stefusta on tullut jonkinlainen julkkis ihan siksi, että on seurustellut kahden julkkisnaisen kanssa. Jos Stefu olisi halunnut, että hänen julkisuuskuvansa pysyy hyvänä, olisi ollut mahdollisuus toimia toisin. Olisi pitänyt oman instansa yksityisenä, ei näitäkään sekoilujuttuja olisi päätynyt näissä määrin Seiskaan, mutta kun jokainen perseily on pitänyt sinne omalle sivulle laittaa yön tunteina. On pirun kuvaa, kitaransoittoa koiran päällä maaten, omaisuuden rikkomista imurinvarrella, naisystävänsä nimittelyä, maailmanpyörässä kiipeilyä, Seiskan toimituksen räjäytysuhkailua jne...
On kai sanomattakin selvää, että Seiska tekee näistä juttuja ja mies pysyy julkisuudessa ihan omilla teoillaan.
Stefu olisi voinut toimia aivan toisin, mutta valitsi ihan itse Seiskajulkkiksen osan.
Juuri näin.
Jep. Tällä kaavalla aina.
Tuota ilmaisua käyttävät aika monet kommentoijat, valitettavasti, koeta nyt etsiä se kristallipallo ja katso vielä kerran oikein tarkasti......LOL
Oletko mielestäsi fiksu, kun haukut täällä kommentoijia apinoiksi?
Seli, seli, kyllä sinut on jo ajat sitten tunnistettu, koita vaan kestää. (Enkä ole edes sama kommentoija jolle tuon kirjoitat).
Mun Levi, mun Espanjan-villa, mun kaupunkiasunto... 😄
En minäkään ole minä, vaikka yrität kovasti ...HUAH...LOL
Mun Tähtivuorenkadun asunto oikein Walk-in clothsetillä, mun Levi, mun Eiranrannan asunto, mun Marbellan villa. mun Dubain luksus asunto....kaikki mennyt ...yhyyyyhhyyyyy
Joku se jaksaa kirjoitella omista villoistaan vuosi tolkullako, "mun Levi, mun Espanjan-villa jne.", tosi höntti kehuskelee täällä juorupalstalla kenelle?
…mun vene 🤣.
Juu, sinähän et todellakaan ole sinä....heh, heh sinähän olet avaruusolio...
Juu en ole läheskään niin fiksu kuin Aitolehti.....heh heh
Mihin tämä Thermanin luksusvene katosi, täysi mysteeri ! Ei ole näkynyt Martinallakaan ?
Kyllä on tämäkin palsta mennyt tylsäksi, kun ei enää ole yhtään postauksia kuinka
# onnellista # kiitollista # siunattua # elämä olikaan, sekin haihtui kuin tuhka tuleen.
Kirjoitat " on aivan oikein kertoa faktat". Ei siinä paljon kertomiset auta, jollei ole mitään näyttöä. kaikki faktat puuttuu. Faktoja ei kerrota, faktat näytetään tällaisessa tapauksessa. Kertoa voi mitä vain, se on eri asia pitääkö edes paikkansa. Saattaa olla että pitääkin paikkansa, Stefua en puolustele yhtään. Mutta minä en usko koko juttua, ennekuin on mustaa valkoisella.
Tämä on kyllä aivan turha kommentointi tässä ketjussa. Kirjoittaa jo Martinan apinoista - aivan asiatonta. Ei ole fiksua haukkua ketään apinoiksi, ihan sinulle vaan tiedoksi.
Ei tuossa Aitolehdestä ollut kysymys, etkö edes tiedä mitä kirjoitat? Haukut kommentoijia Martinan apinoiksi, onko se fiksua mielstäsi?
Mitä tuollaisia kommentoit, pysy asiassa/alotuksessa.
No siinähän se lähipiiri on, kukapa muu tietäisi asioista yhtään mitään.
Niinpä— ei jäänyt kuin vuokra-asunto, leasingauto ja fillari yhyy!!
Tyrkky mara tunkee itsensä joka paikkaan väkisin, eivät ole väleissä
Alkoholisti löytää aina syitä. Mun kaveri kuoli just auto-onnettomuudessa, mutta en rupea silti alkoholistiksi.
Alkoholismi on sairaus, ei siihen ruveta. Tsemppiä sulle.
Jos ei halua Seiska-julkkikseksi, ei kannata varmaan sekoilla näiden Seiskan bimbojen kanssa. Onhan Stefu nähty aika monien näiden tapausten seurassa nuoresta iästä lähtien.
Vappuna pomputeltiin vappupalloja Kulta-Iidan seurassa ja sitten Sofia Blörf lähti "omille teilleen" ja Thermos laittoi laukut lentämään. Vuosien varrella Martti puolestaan itkenyt MeNaikkosille kaikki suhteen käänteet.
Ja miksi mies kaveeraa joidenkin päihdehemmojen kanssa? Kaveri oli lehtijuttujen mukaan tekemässä velanperintää, eli voi päätellä, millainen tapaus kyseessä.
Eipä ole Stefua missään aikaisemmin tuon Seiskan hänen kaverikseen nimittämän kanssa näkynyt. Ei edes kun oli Sofian kanssa ja hengailivat kaikenmaailman Sarmasten ym. kanssa. Ja tuli vastaan iltapäivälehden juttu vuodelta 2016 ja siinä sanottiin että Martina julkaisi harvinaisen yhteiskuvan avopuolisonsa kanssa. Ja jutussa sitten kerrottiin kaikki Stefun liiketoiminnasta. Eli eipä ole paljon juttuja heidän ajaltaan ollut, mitä nyt tietenkin kateelliset ja katkerat naapurit (olivatko edes naapureita) ovat Seiskalle supisseet omia juttujaan.
Kaikki ihmiset maailmassa (8 miljardia) ovat kateellisia Martinalle. 💖
Kuinkas monta Stefun kaveria olet hänen instassaan nähnyt?
Stefulla lienee kuitenkin tuttuja ja ystäviä helvetisti enemmän kuin mitä hän on instassaan esitellyt.
Hän on mopokerholaistenkin kaveri, mutta yhtään sellaista en ole hänen instassaan koskaan nähnyt.
Hänen tuttuihinsa kuuluu myös eräs herra Poksa, jonka bileseurueeseen Stefu on kuulunut 19 vuotiaasta alkaen, mutta tätäkään setää ei ole ikinä näkynyt Stefun instassa, Stefua näkyy sen sijaan kyseisen miehen instan stooreissa aina sillon tällöin. Vappunakin löytyi kivoja videoita juopuneesta Stefusta ja kultamekko Idasta makaamassa samassa sängyssä.
Stefu on lesoillut vuosikausia asunnoilla, lentokoneilla, jahdeilla ja muulla mammonalla, joka ei ole hänen vaan erään Timben. Kyseinen mies ei myöskään esiinny koskaan Stefun stooreissa, vaikka bulvaanin elämän suojatilleen onkin tarjonnut.
Mutta kukaan näistä ei tiedä, kuka tämä Martina on ?????
No siinä se tuli, olemme aivan vihreitä kateudesta, vaikka osaamme lukea ja kirjoittaa, mutta emme päässeet opiskelemaan kansainväliseen opinahjoon englannin kielellä.Emmekä ole edenneet edes apuvalmentajaksi ja lannanluojaksi. Voi tätä surkeutta, pitäisiköhän jäädä edes auton yliajamaksi ? AUTS
Miten tämä liittyy ketjuun? Samaa paskaa jauhat päivästä toiseen, ilman mitään asiaa.
Tuli vastaan iltapäivälehden juttu vuodelta 2016?
Joku reppana kun edelleen luulee, että ihmisen elämä on siellä instassa esillä, muutamassa kuvassa. Alkaa kyllä tuo tyhmyys kyllästyttämään, onneksi tänne ei usein eksy, nyt on vaan niin joutilasta aikaa, että kuluttaa vaikka täällä osan.
Alkoholisti juo, oli sitten joulu eli juhannus. Syitä löytyy, mutta aina kannttaa hakeutua hoitoon.
Ja juo, jos on iloinen ja juo, jos on surullinen, kaikki käy ja syitä löytyy. Milloin sataa, milloin paistaa, milloin mitäkin.
Höpöhöpö
Eipäs nyt näytä olevan kovin retkahtaneen näköinen viimeisissä postauksissaan missä terveen näköisenä hiihtää Lapin maisemissa.
Ja sinä uskot yhteen insta kuvaan, siitä on monta kertaa todellisuus kaukana.
Sen minäkin tiedän, että Lapissa on ollut, saattaa olla jopa vieläkin.
Kuvissa todella freesin näköinen. Ainakin nuo kuvat ovat aika uusia, näkyy nuo
uudet hampaat. Postattanut kuvia ainakin muutaman päivän.
Miten, eikö tuo oikeudenkäynti pitänyt olla tässä alkukuusta?
Ei ole ainakaan minun silmään osunut tuosta mitään juttua.
Stefulla oli muutama stoori lapista ja siksi ei ole voinut muka ryypätä?
Voihan se olla nyt selvinpäin, mutta ennen lapinkuvia oli pitkä tauko, kun insta oli ihan hiljaa. Hyvin on ehtinyt parin viikon rännin kiskoa.
Noinhan ne holistit toimii.
Putki ja selväkausi vuoronperään, selvällä jaksolla annetaan muille kuva, että hyvin menee.
Juu lehmäkin voi lentää! Eipä ole mitään näyttöä, ainuttakaan kuvaa ei ole näkynyt hänen kännäilyistään, silloin ei pitäisi ruveta arvailemaan. Töideni puolesta joudun kaikenlaisia juttuja selvittämään, joten ei kaikki Seiskan hömppäjutut mene läpi. Ei muuta kuin faktat pöytään ja sillä siisti.
Mitenkään en myöskään Stefua puolustele, voihan olla että on irrotellut, mutta sitähän me emme tiedä.
Tottahan tuo voi olla. Ammuttu oli rakennusyrittäjä. Voimia Stefanille.
Voimia Stefun ainoalle lapselle, kestää isänsä törkysekoilut 😞.
Aika monen huumehemmon taustalta löytyy kiinteistöbisnestä ja rakennysyritystä, mistähän johtuu....hm
Ammuttu ei ollut yrittäjä, oli maahanmuuttaja, joka harrasti velanperintää ja työskenteli rakennuksella. Ampuja oli rakennusalan yrittäjä.
Harrastaa velanperintää......no huh huh, paljonko oli hänen vuosiansiot ja paljonko maksoi niistä veroa ? Ai niin oli vain harrastus ei ansiotyö......
Joku Mr Finland , joka ryhtyi velkojen perijäksi, ei olisi kannattanut.
...harrastaa velanperintää.....????? Outo on harrastus miehellä.
Eikös tänään pitänyt olla Levin sekoilu oilkeudenkäynti pohjoisessa.
Siitä oikeudenkäynnistä ei ole mitään mainintaa missään ?
Päätös tulee yleensä tällaisissa jutuissa n. kuukauden kuluttua ja annetaan kansliatuomiona, näin varmaan tämäkin tapaus etenee.
Kyllä Seiska sen sitten kertoo, kun tuomio tulee.
Seiskaa en lue, minusta ihan roskalehti. Tältä palstalta luin tästä Stefun tapauksesta. Mutta en kyllä tältä istumalta tuohon juttuun usko. Kun ei ole mitään näyttöä. Faktat puuttuu....
Et lue Seiskaa mutta vietät aikaasi tällä palstalla.😂
Seiska on ainoa lehti, joka julkaisee totuuksia ja todellakin tarkistaa juttujensa taustat.
Jos sinua kiinnostaa Stefun oikeudenkäynti, niin älä sitten kysele, koska se ainoa joka aiheesta kertoo, on se paha Seiska.
Sitä voi tarinoita mitä vaan ja kertoa että lähipiiri on kertonut yms. koska ikinä median ei tarvitse kertoa kuka heidän lähteensä on. Veikkaan että jos tiedettäisiin Seiskan lähteet niin aina ne ovat sellaisia henkilöitä joilla on jotain sitä henkilöä vastaan, josta Seiskalle supisevat. Sekin jo kertoo että eivät ole puolueettomia vaan tekevät sellaista jonkinlaisesta vihasta, kateudesta tai katkeruudesta. Pyrkivät esimerkiksi vaikuttamaan negatiivisesti kohteensa liiketoimintaan, parisuhteisiin ym. Ja Seiska on tällaisille henkilöille, jotka haluavat pahaa toisille henkilöille, se väline minkä kautta harjoittavat toimintaansa.
Ainoostaan että Pultsu itse videoi haulikon ja sekoilunsa, siellä audinsa kanssa kun oli hangessa
Eihän nyt tuosta puhuta vaan tuosta Seiskan viimeisimmästä väitteestä Stefusta.
Seiskan voi lukea myös netistä tai pelkät otsikot.
👍👍👍👍🤣🤣🤣🤣
Sama Seiska se on nettiseiskakin 😂. Ei tuo sinua Seiskan lukemisesta ”puhdista” 😄.
Ei kai se edellytä, että pitäisi Seiskaa lukea, jos täällä palstalla joskus pyörii?
Eihän Seiska ole Suomi24 juorupalstan alainen, vai?
Hölyn pölyä.... Seiskaa voi verrata Raamattuun, samanlainen satukirja...
Vai oletko Seiska uskovainen?
Luen kaikki Seiskat moneen kertaa, että revi siitä.......hah hah hahhhaaa
No joo, sunlaisille lukijoille se Seiska varmaan sopiikin. Opettelet varmaan kaiken ulkoa, et muistat sitten 20 v. päästäkin kaiken mitä Sesika kertoi v. 2022.
Sesikasta en tiedä mitään......hahhhahhhaaa
Katos vaan kirjoitusvirhe peikas sanassa Sesika. jokainen varmasti ymmärtää, että Seiskasta kysymys. Paitsi tietenkin tämä "äidinkielenopettaja" ei ymmärrä, hänhän ei osaa lukea, jos on kirjoitusvirhe. Hän vain nauraa sairasta nauruaan...
Hän kun opettelee ulkoa kaiken mitä Seiska kertoi v. 2022, muistaa sitten vielä 20 v. päästäkin mitä Seiskassa oli kerrottu minäkin vuonna.
peijakas, ennekuin äidinkielenopettaja taas nauraa....
Näin se on.
AA ja BB ja niin ne aakkoset etenee.
Entä Kasi-lehden tiedotus?
Millaista journalistiikkaa harjoittaa?
Onko korkealaatuista vai ala-arvoista vai siltä välilihalta?
Mikä on Sannan tilanne. Onko jo myöntänyt itselleen olevansa alkoholisti.
Eikös se ammuttu vankilasta vapautunut "ystävä" ollut kurdi?
Jotain sinne päin ainakin...
Mr. Finland perintöprinssi, malli ja rakennustyömies. Huumejutusta ollut vankilassa.
Sopii hyvin Thermanin ystäväpiiriin.
Siinähän sitä onkin yhdelle miehelle uraa kertynyt. Nyt ei ole muuta jäljellä kuin kevyet mullat.
Stufun hyvä ystävä oli siis ammattirikollinen, väkivaltainen velanperijä joka on istunut vankilassa törkeistä väkivaltarikoksista, niin sitä pitää. Kun pyörii roskaväen, paskasakin kanssa muuttuu itsekin seuransa kaltaiseksi. Stefan Therman on tästä hyvä esimerkki.
Therman on hyvä ja rakastava isi......
Ei ole istunut vankilassa törkeistä väkivaltarikoksista. Miksi valehtelet?
Tuolla elämäntyylillä voi vielä istua.
Niinhän sitä luulisi....
Kovassa sarjassa on mies liikkunut,on jengiläisiä,on väkivaltaisra keksittyä perintää ,on rakennusfirmaa perijällä hmmmm jne
Eipä tiedä mitä sanois mut tiedän mitä tästä ajattelen
Lue Seiskasta mikä mies tuo ammuttu oli. Mitään rakennusfirmaa oo... Mr. Finland perintöprinssi, malli ja rakennustyömies.
Kerro tuosta ampujasta lisää.
Lue itse. Sinulla ei ole täällä sihteereitä, eikä palvelijoita 😉.
Onpa kaikenkaikkiaan v...tun typerä aihe! Seiska varmaan nukkuu ulkona yötkin, että saa tallennettua retkahtaneen miehen haaviinsa ja pääsee myymään lehtiä toisten ongelmilla!!! Hyi hitto! Mitä sitten jos retkahtaa pääasia, että nousee ylös uudelleen ei pidä jättää yrittämättä se on taistelua hienosti kuitenkin mennyt ja aina voi jatkaa siitä mihin jäi voimia Stefanille!
Hörkkö oli yön yli muutama vuosi sitten erään kampaajan asunnon ulkopuolella että sai kuvan kun Karalahti tuli aamulla asunnosta ulos. Oli seurannut heitä illalla asunnolle.
Aivan samaa mieltä, hyvin tuon tiivistit kirjoitukseesi.
Tuo ylläoleva 11:38 kirjoittajalle
Entä sitten? Pitäisikö sinusta julkkisten saada vedättää seuraajiaan hattaralla onnellisesta parisuhteesta jossain MeNaisissa, vaikka raadollinen totuus on jotain ihan muuta, eli suhde jossa petetään?
Niinhän se Seiska paljasti Maisankin seikkailut, vaikka nainen itse oli muka yhä menossa naimisiin Latvalan kanssa.
Syitähän elämässä löytyy ...aina tulee uusia syitä jatkaa juomista.
Käsittääkseni Stefu itse ei ole tuollaisia asioita väittänyt tai kertonut että olisi alkanut uudestaan juomaan kun joku hänen tuttunsa on ammuttu. Vai missä lukee että Stefu on tuollaisen syyn keksinyt juomiselleen, siis oletetulle juomiselle. En löydä sellaista lehtiuutista eikä omassa instassakaan ole sellaista sanonut.
Ei kai Therman nyt juomistaan instaansa kirjoittele, tai mistä sen tietää, ei ole kaikkein terävin kynä penaalissa tämä mies.
Joko se herraThermanin oikeus käsittely uhkailemisesta aseella on ollut?
Ei vissiin vielä.
Oliko sen kaveri näitä stefun rahoja perimässä ?
Stefu ei liity juttuun mitenkään eikä tunne tuota henkilöä joka on tappaja. Stefun vainoajat ovat vain lähteneet liikkeelle että saisivat Stefun kiusaamalla taas juomaan. Ehkä hän sitten ottaisi Sofiankin takaisin. Koska nyt selvänä on paljon Martinankin seurassa.
Miten sinä voit noin tarkasti asian tietää ????????
Siis ketään ihmistä, joka on hiemankin järkimies/nainen ei saa kiusaamalla juomaan yhtään mitään, TOLLO
Onko fiksua haukkua vierasta ihmistä tolloksi?
Varsinainen salaliittoteoreetikko…
Ai, elät uskossa että Sofia ottaisi tuon ukon takaisin, kun lopultakin jätti sen? Älä unta näe, Sofialla on uusi elämä ja paljon parempi ilman Stefua.
Mistä tuollaiset harhakuvitelmat kumpuavat, kuten sinullakin näkyy olevan?
Eipä ole näkynyt Martinan seurassa. Miksi keksit juttuja?
Tuossa viimeisimmässä Seiskan jutussa, jo useat lähtee vahvistavat, että on käyttänyt päihteitä.... juupa juu. Yksi ystävä vaan paukattaa "Korkki kiinni, mene takaisin hoitoon". Just joo, helppo arvata kuka tuo yksi on.
En usko vieläkään koko juttuun, epäilen vahvasti tuota erään Seiskan "luottoihmisen" ilmoittavaksi jutuksi. Seiska kirjoittaa mitä tämä heidän " luottoihminen" satuilee. Onhan ne Seiskan kuvaajat ennekin soitettu paikalle, kun jotain tapahtuu.
Palkkion saa ilmoittaja tietenkin. Tapauksesta kaikki faktat puuttuu, eikä ole mitään näyttöä.
Olisiko kosto tuosta kun Stefu on raitistumisen jälkeen näyttäytynyt Martinan kanssa ja Martina käy Hangossa lapsen harrastuksen takia?
Kostohan tuo voisi hyvin olla, ihan vain nimiä tai nimeä mainitsematta. Mikäli Stefan olisi sortunut juomaan, kostonhimoinen "lähipiiri" tai "ystävä" kierisi vahingonilossaan, ja kävisi juhladinnerillä juorulehden piikkiin.
Taas käytetään keppihevosena tätä lapsen harrastusta......voi voi
Tuokin voisi pitää paikkansa mitä kerrot, jokin kyllä haiskataa koko jutussa...
Aivan oikein, tuollaista jotain minäkin vähän ajattelin.
Jotain hämärää tuossa jutussa kyllä on. Kaikki faktat puuttuu
ei minkäänlaista näyttöä missään.
Ei täällä mitään keppihevosia tarvita...
Ei täällä mitään keppihevosena lapsen harrastusta käytetä, hölmö. Tämä on keskustelupalsta, oman mielipiteen/ajatuksen voi ilmaista.
Jätä vaan arvailut muille, ihan hakoteillä olet.
Vai ihan faktoja täytyy löytyä, jos juoppo lankeaa ryyppäämään. Ettepä muihin juttuihin faktoja kaipaile, vaikka on paljon täysin tuulesta temmattuja kuvitelmia.
Ainakin on Seiskan vika, jos jeppe juo !
Mitä hämärää tässä on?
Alkoholisti repsahtaa juomaan, onko se ennenkuulumatonta?
Tiesitkö, että vain harva raitistuu päihdekuntoutuksessa ensimmäisellä kerralla?
Monet käy tuollaisissa useaan kertaan, eikä juominen lopu siltikään kuin vasta hautaan mennessä.
Jos tuo juttu on valhetta, luulisi Stefun haastavan Seiskan oikeuteen valheellisen tiedon levittämisestä.
Miksi Stefu on ihan hiljaa jälleen kerran?
Olisiko siksi, että juttu on totta.
Kyllähän Stefu halutessaan uskaltaa, onhan se luvannut räjäyttää Seiskan toimituksenkin taivaan tuuliin.
Missä sellainen tieto on että on repsahtanut juomaan?
Ja tuo että joku Seiskan uhri haastaisi Seiskan oikeuteen valheellisen tai vääristellyn tiedon levittämisestä tai yleensäkään kiusaamisesta, niin ei kiusatuilla yleensäkään ole voimia ja ei aina varaakaan lähteä taistelemaan jotain isoa organisaatiota vastaan. Kun pääministeristä tuli Seiskan maalittamiskohde niin sieltä on nyt menossa juttuja Seiskaa vastaan.
Median ei tarvitse ikinä koskaan luovuttaa lähdetietojaan joten senkin takia Media on vahvoilla. Voi vain kirjoitella että joku on kertonut mutta ikinä ei tarvitse kertoa että kuka. Jo tuo riittää siihen että uhri on aina häviöllä mediaa vastaan.
Seiskakin oikein tarjoaa rahaa että ihmiset lähettäisivät heille maksusta kuvia ja liittäisivät mukaan tarinan, että varmemmin julkaistaisiin, kuvia joissa saadaan joku henkilö nöyryytettyä esim. hänen ulkonäkönsä tms. takia. Tai jos joku istuu kahvilassa jonkun kanssa, vaikka varattu henkilö, niin sitten salakuva ja isot otsikot että onko heillä jotain sutinaa ja kysellää että missä on puoliso (mainitaan nimeltä). Jos joku ei ole huomannut niin kyseinen lehti pyrkii myös sekoittamaan ihmisten parisuhteita niin paljon kun mahdollista. Ja jos tavallinen ihminen seuraisi jotain julkisuuden henkilöä, ottaisi salakuvia, kuvaisi dronella tämän taloa ja ympäristöä, istuisi autossa kyttäämässä kohteensa ja tämän mahdollisen perheen (jopa lasten) elämää päiväkausia, niin miksi sellaista sanottaisiin tavallisen ihmisen kohdalla. No vainoamiseksi. Mutta tavallinen vainoaja ei tuo kaikkea saamiaan tietoja jonkun perheen elämästä julkisuuteen kaikelle kansalle nähtäväksi. Jopa sitä että missä lapset kulloinkin on, kuka kuljettaa talleille, kuka ulkoiluttaa perheen koiraa, yksi esimerkki mainitakseni.
Tomi Metsäketo on henkilö joka otti vei eteenpäin jokaisen jutun. Neljä naista sai tuomion kunnianloukkauksesta nettikirjoittelusta hänestä. Mutta eipä tuota asiaa ole paljon mediassa tuotu esille. Enemmän on tuotu esille sitä mitä Metsäkedosta naiset kirjoittelivat ja se tietenkin on jäänyt ihmisten mieleen elämään.
Lisäksi Seiska korjasi (rasti peräseinään!) yhden valheellisen jutun Metsäkedosta, kun joku salakuvan ottanut oli myynyt kuvan ja siihen liitetyn täysin valheellisen tarinan Seiskalle. Kyseessä oli se kuva kun Metsäkedon väitettiin pyrkineen jonkun vaalean naisen kanssa takakautta ravintolaan ja siellä olisi ollut ravintolan työntekijän kanssa suuriäänistä väittelyä. Totuus oli se että Metsäketo oli sisarensa kanssa keskustelemassa takaovella ravintolan työntekijän kanssa, joka oli tämän siskon mies.
Oli harvinaisen sekavaa tekstiä !
Ja taas....joku joku jotain jos joku jotain jopa, joku.jostain joskus joku........
Kyllä tekstin hyvin ymmärtää kun vähän keskittyy.😉
Olenko niin kirjoittanut, että" faktoja pitää löytyä jos juoppo lankeaa ryyppäämään". Helvetti, kun sä et ymmärrä yhtään lukemaasi. Keskity asiaan, äläkä huutele jotain typeryyksiä. Sulta ei ole mitään kysytty! Tuossa kommentissa ei ole kysymys mistään tuollaisesta. Faktoja pitää löytyä koko asiaan, ei vaan pelkkää Seiskan "lähipiiri" kertomuksiin. Kukaan lähipiiristä ei tuollaisia asioita Seiskalle ilmoita! Ottakaa se järki käteen ja miettikää vähän, ennekuin täällä auotte päätänne. Eipä ole mitään kuvia ollut missään. Faktat faktoina ja mustaa valkoisella.
Voi v.....u kun sä oot tyhmä, eikö sun päässäsi liiku mitään muuta kuin sahanpurua!
Harvempi ihminen lähtee oikomaan Seiskan juttuja. Ihmiset kyllä tietää millainen roskalehti Seiska on!
Hyvin kirjoitettu ja aivan totta. 9:04. Hyvin saa selvän ja asiallinen kirjoitus!
Turha sun "äidinkielenopettaja" on taas morkata, noilla sun joku sanoillasi....
Sä kun itse et ymmärrä yhtään lukemaasi. Täällä vain heittelet, jotain älyttömiä kommenttejasi toisten kirjoitustaidosta, joilla ei ole mitään merkitystä oksennuspalstalla.
Sinun itsesi kirjoitus on niin täynnä kielioppivirheitä ja lauserakenteita etten viitsi edes alkaa viisastelemaan. Muuten, lause päättyy pisteeseen.
Stefu, ota vähän rauhallisemmin.
Kirkkonummen talli olisi ollut paljon lähempänä ?? Olisko liian kallis ehkä ?
Mutta miksi piti tyttären poni siirtää Hankoon, Kirkkonummi ihan vieressä, jossa poni aikaisemmin oli.
No pääsee äiti kuskaamaan ja samalla voi oleskella " mun villassa ".
Käyhän se niinkin.
Kova on väite Thermanilta, jos tuollaista on instaansa kirjoittanut....huh huh
......äidinkielen opettaja......oppisit jo.
En tiedä kiusattujen voimista yleensä, mutta tapaus Therman on uhannut vaikka viimeisenä tekonaan räjäyttää Seiskan toimituksen taivaan tuuliin.
https://gekkonen.net/stefan-therman-hermostui-31121/
Tuollaisten uhkailujen sanoja ei anna itsestään kyllä missään nimessä sellaista kuvaa, etteikö hänellä olisi voimia lähteä taisteluun Seiskaa vastaan.
Rahastakaan tuskin on tuo valitus kiinni, nostihan Stefu itselleen edellisen verotuksen mukaan palkkaa yli 600tuhatta euroa, tosin unohti maksaa siitä verot 200tonnia.
Riehuihan Stefu Levilläkin aseen kanssa, ajoi autonsa, sekä moottorikelkkansa lunastuskuntoon.
Ei tuo mitenkään heiveröiseltä ja hauraalta vaikuta, vaan vihaa uhkuvalta räjähdysalttiilta tyypiltä, jonka kaveripiirikin on mitä on, esim. moottoripyöräkerholaisia.
Jos Seiska keksisi näitä juttuja, olisi se jatkuvasti kusessa, vaan eipä ole, kun jutut on totta.
Stefan halusi ponin Hankoon ja onhan siellä nyt halli , missä on hyvä tytön ratsastusta harjoittaa. On kallista pitää vuokra talleilla hevosta, hoito ruokkiminen ja kuukausi maksut vie paljon rahaa. Stefan varmaankin on maksanut nää tytön harrastus kulut, onhan järkevää nyt sitte omassa tallissa poni pitää.
Seiska on avoimesti juorulehti ja tekee väritettyjä juttuja julkkiksista. Näin se vaan menee. Jutun kohteella on mahdollisuus pyytää oikaisua tai viedä asia eteenpäin, jos haluaa, mutta julkisuus on raadollista.
Seiskan kiihkolukijat uskovat kaiken mitä Seiskassa kirjoitetaan! Ovat Seiska uskovaisia. Hupsista keikkaa....
No, on niitä muita lukijoita kuin kiihkolukijoitakin. Halpaa nettiviihdettä ja uskon että kaikki tällä palstalla jotain kirjoittavat lukevat tämän lehden juttuja.😂
Alkoholismi ei ole sairaus, vaan valinta. Aina. Kukaan muu sitä pulloa ei avaa eikä juo kuin alkoholisti.
Päihderiippuvuus on maailman terveysjärjestön, WHO:n ja Suomessa käytössä olevan ICD-10 tautiluokituksen mukainen sairaus, jonka kriteereitä ovat:
• Esiintyy voimakas pakonomainen tarve käyttää päihteitä.
• Kyky hallita päihteen käytön aloitusta, määrää tai lopettamista on heikentynyt.
• Esiintyy vieroitusoireita päihteen käytön päättyessä tai vähentyessä.
• Sietokyky kasvaa.
• Päihteiden käyttö muodostuu elämän keskeiseksi asiaksi.
• Käyttö jatkuu huolimatta sen aiheuttamista kiistattomista haitoista, joista käyttäjä on tietoinen tai joista hänen voidaan olettaa olevan tietoinen.
Järjen mukaan kannattakaa kansalaisaloitetta sähkön hinnan pitämiseksi kurissa https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121
Jos oli Reijällinen suhde tähän ystävään niin pienet voi ottaa.
Kolmio homosuhde draama
OHO...
Ajoko kolarin humalassa?
Joo Seiskan lööppi, LÄHIPIIRI, tuon lähipiirin kyllä tietää. Eipä ollut mustaa valkoisella, Seiskan edellisistä jutuistakaan, Sitä odotellessa!!!
Kukaan lähipiiristä ei tuollaisia juttuja ilmoittele.
Jostakin luinkin Seiskan kirjoittama " lähipiiri" juttuja, oliko niin et se oli keksitty "lähipiiri". En mene sanomaan, täytyy tutkailla, jossain oli sellaisesta kirjoitus...
Lähipiiri käsittää lehdessä ns. ystävät ja näiden ystävät, jos et sattunut tietämään.
Hyvä että laitoit että niinsanotut ystävät koska ne jotka Seiskalle supattavat eivät ole mitään oikeita ystäviä, enemmänkin ovat kuin käärme joka on luikerrellut jonkun elämään tehdääkseen tuhoa siellä.
Eiköhän jokainen ole itse vastuussa tekemisistään. Miten toi tyyppi ajautuukin kaikenlaisiin kommelluksiin, huh. Kantsis jo rauhoittuu. Mites muuten ne Levin keissit vai siirtyikö taas?