Uuden tutkimuksen 📑 mukaan hiilihydraatit yleisesti ottaen vähentävät diabeteskuolleisuutta. Tosin huonot lisäävät sitä jonkin verran, ja hyvät vähentävät runsaasti.
📑) Relationship Between Carbohydrate Intake (Quantity, Quality, and Time Eaten) and Mortality (Total, Cardiovascular, and Diabetes): Assessment of 2003–2014 National Health and Nutrition Examination Survey Participants. Hou et al. Diabetes Care 2022;45(12):3024–3031.
»The participants who consumed more high-quality carbohydrates throughout the day had lower all-cause mortality risk (hazard ratio [HR] 0.88; 95% CI 0.79–0.99), whereas more daily intake of low-quality carbohydrates was related to greater all-cause mortality risk (HR 1.13; 95% CI: 1.01–1.26). Among participants whose daily high- and low-quality carbohydrate intake were both below the median, the participants who consumed more high-quality carbohydrates at dinner had lower CVD (HR 0.70; 95% CI 0.52–0.93) and all-cause mortality (HR 0.82; 95% CI 0.70–0.97) risk; an isocaloric substitution of 1 serving low-quality carbohydrates intake at dinner with high-quality reduced the CVD and all-cause mortality risks by 25% and 19%. There was greater diabetes mortality among the participants who consumed more low-quality carbohydrates at dinner (HR 1.78; 95% CI 1.02–3.11), although their daily high-quality carbohydrate intake was above the median.»
Uusi tutkimus: hiilihydraatit vähentävät diabeteskuolleisuutta
5
442
Vastaukset
Kiitoksia, oli mielenkiintoinen. Itse tulkitsisin tuota siten, että hiukan hiilihydraattirajoitettu dieetti hyvillä hiilihydraateilla on myös ok. Harmi kun tiivistelmästä ei selvinnyt millainen rasvaprofiili oli. USAssahan se ei ole mahdottoman huono.
- Anonyymi
Tuon tutkimuksen mukaan päivittäin korkealaatuisia hiilihydraatteja syövillä oli pienempi kokonaiskuolleisuusriski, kun taas huonolaatuisten hiilihydraattien päivittäinen saanti liittyi suurempaan kaikista syistä johtuvaan kuolleisuusriskiin.
Ei siis diabeteskuolleisuus, vaan kuolleisuus kaikkiin kuolinsyihin. - Anonyymi
Ei ole olemassa mitään korkea- tai matala-arvoisia hiilihydraatteja. Keho tunnistaa ne kaikki sokeriksi, joka nostaa insuliinia, ja täten edesauttaa hitaasti mutta varmasti edistyvää insuliiniresistenssiä sekä sitä seuraavaa kakkostyypin diabetesta, sokeritautia.
Tutkitusti ei. Sen sijaan tyydyttynyt rasva lisää insuliiniresistenssiä ja insuliiniresistenssin syy on kehon oma rasva. Kakkostyyppiin auttaa pitkälti laihdutus.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö28010286K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2435979Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735414PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955038Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193315Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe92704- 2142602
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172424- 282264
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822197