Kuulin pari kolme kuukautta sitten radiosta Christerin ja jonkin naisen ruotsinkielisen dueton.
Ennen kuulemattomalle ja ruotsia osaamattomalle se oli fantastinen esitys ja täysi kymppi. Ajoin parhaillaan pahassa ruuhkassa joten kaikki muistiinkirjaaminen jäi.
Onko tietoa tästä mahdollisesti uudehkosta duetosta, ja kenen kanssa ja mikä levy mahtaisi olla.
Jaksaisiko joku Christerin ja Viikinkien ystävä vastailla.
Christer Sjögren ja ?
4
302
Vastaukset
- Amelita...
Ethän kuitenkaan tarkoita Vihreitä niittyjä? Tarja Lunnaksen kanssa. Se on kyllä aika vanha levytys. Laulavat siinä osan suomeksikin.
Siitä minä tykkään aivan kauhiasti. Ja kyllä Christeristäkin, on vallan namunen mies!- Taivaal.
Kiitos, Lunnaksen kanssa tosi hyviä, mutta kyseessä oli jokin riikinruotsalainen nainen, ja olettaisin sen suht uudeksi levyksi.
Mistä löytäisin?
- Unski
Jos luulen oikein niin kappale on nimeltään "Vindar från nordväst" ja duettona laulavat sen Monia Sjöströmin kanssa.
Hidas ja todella koskettava kappale sekä laulajat ovat upeita!!
Kappale oli tunnusmelodianan tanskalaisessa(norjalaisessa) elokuvassa joka kertoi pienestä kalastajakylän toimista ja suurin hetki oli kun viikinkgit tulivat paikkakunnalle esiintymään.
On tullutr myös suomen televisiosta samainen elokuva jokunen vuosi sitten.
Samaista kappeletta vuodattaa nyt myös suomeksi ikusynkät lapinmiehet eli souvarit.Nimeä en suomeksi muista.
Toivottavasti oli apua!
Juhannusta sinulle - Anonyymi
CHRISTERILLA ON UPEA ÄÄNI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2174198Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692695Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua331572Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571310
- 761281
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186