Tuossa oli

Anonyymi-ap

Että tupakan hinta nousee tammikuussa. Ei voi nousta, koska juuri tänään huomasin hinnan taas nousseen!

Onhan röökinpolttajat varakkaita, koska kukaan ei ihmettele sit, että korotuksia näin tiuhaan. Ei siitä kauan ole edellisestä korotuksesta. Aikoinaan hinta nousi kaksi kertaa vuodessa, nyt ainakin neljä, jos ei viisikin kertaa.

Joo, ei tarvitse savuttomien tähän vinkua. Ihmeen paljon jaksavatkin tätä palstaa lukea ja seurata. Itse en juo ollenkaan alkoholia, mutta enpä viitsi sinne mennä saarnaamaan. Juokoot kuka tykkää.

20

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syyskuussa edellinen korotus.

    • Anonyymi

      Sähkön hinta on noussut.
      Ruuan hinta on noussut.
      Bensan hinta on noussut.

      • Anonyymi

        Totta tuo, mutta luulin, että tuo röökinhinta on sidottu tuohon hallituksen tekemään tupakkaveronnostoon. Ennen ei noussut hinta näin usein.


    • Anonyymi

      Kyllähän tupakan hintaa korotetaan jatkuvasti.
      Tehdään kai suurimmaksi osaksi terveydellisistä syistä.
      Vaikka onpa tässä maailmassa paljon muutakin, mikä voi terveyteen vaikuttaa.
      Olen itse polttanut todella monet vuodet, ja oikeastaan nyt on tullut ekoja kertoja mietittyä tota hintatasoa, alkaa olla aika arvokasta.

      • Anonyymi

        Onko nyt oikeasti terveydelliset syyt...?
        Uskon, että tupakkaverolla valtio saa vain huimasti rahaa. Tupakoitsijat myös usein kuolevat nopeasti ja jää eläkkeetkin nostamatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko nyt oikeasti terveydelliset syyt...?
        Uskon, että tupakkaverolla valtio saa vain huimasti rahaa. Tupakoitsijat myös usein kuolevat nopeasti ja jää eläkkeetkin nostamatta.

        Verot toki, mutta terveydelliset syyt siinä mielessä, että tupakoinnista aiheutuneiden sairauksien hoitoon saattaa mennä isotkin rahat.
        Vaikka nopeasti voi kuollakin, mutta, ensin kalliit hoidot ja sitten kuitenkin voi kuolla, ei siinäkään mitään järkeä.
        Hyvä sanoa, vaikka saatan itse olla tulevaisuuden yksi tapaus....


    • Anonyymi

      Toivotaan, että nousee vielä monta kertaa ja reilusti ja yhteiskunta kiittää.

      • Anonyymi

        Toivottavasti sun sähkölasku nousee niin ettet pysty maksamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti sun sähkölasku nousee niin ettet pysty maksamaan.

        Et sinä tupakkaa tarvitse. Sen hintaa voi hyvin nostaa. Lopeta ihmeessä niin riittää rahat sulla sähkölaskun. Kyllä savuton ne maksaa helpommin kun ei mene rahaa röökiin


    • Anonyymi

      Tupakoivat myyvät vaikka peräreikäänsä että saavat poltella. Ei ole hinnasta kiinni. Lemmikkien lääkärikäynnit ja ruoat jätetään väliin mieluusti, samoin lähes kaikki muukin, halpismakkaraa nassuun ja keitettyä perunaa perään. Samoin lasten vaatteet ja kengät aina viimeiseksi.
      Addiktoituneet tekevät mitä tahansa jotta saavat tarpeensa tyydytettyä. Tupakansavusta valittavat nirhataan hengiltä ja käytetään niiden tupakoimattomien asuntoja paskan hajun eliniminoimiseen onalta partsilta ja asunnosta. Eli tehdään näin; sonnat muiden riesaksi, oma kämppä hajuton ja raikas, ei jää kuin muijien ja äijien omien elinten katkut huoneistoihin löyhkäämään.

    • Anonyymi

      Hinta nousee kahdesti vuodessa. Riippuu varaston koosta mihin kohti vuotta korotus sitten osuu. LM massin hinta nousi nyt joulukuussa 75 c niin kertoi polttava veljeni maksaa nyt 9.95€ hyvä niin. Hinnan nousuilla saadaan painetta siihen, että tupakoitsijat harkitsevat lopetusta tai sitten polttavat vähemmän tai kärsivät siitä kun kukkarossa pörrää koiperhosia

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkansa, että nousee kahdesti per vuosi. Syyskuussa nousi ja nyt. Varmasti on tammikuu-elokuun aikana myös noussut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä paikkansa, että nousee kahdesti per vuosi. Syyskuussa nousi ja nyt. Varmasti on tammikuu-elokuun aikana myös noussut.

        Mitä vaan mutta se on fakta. Korotukset on tammikuussa ja heinäkuussa. Voit tarkistaa asian kun käytät Googlea. Se mihin kohti vuotta sitten minkäkin merkin kohdalla osuu riippuu ihan varaston koosta


    • Anonyymi

      röökin hinta tuplaksi, idiotismistä pitää maksaa. Ja itse olen entinen tupakoitsija mutta tajusin lopettaa, elämäni paras päätös

      • Anonyymi

        Enitenhän tupakoinnista valittavatkin he, jotka ovat itse aiemmin polttaneet, mutta jossain vaiheessa lopettaneet.
        Mistä lie johtuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enitenhän tupakoinnista valittavatkin he, jotka ovat itse aiemmin polttaneet, mutta jossain vaiheessa lopettaneet.
        Mistä lie johtuu.

        Meillä on varaa sanoa


    • Anonyymi

      Tavallista parempien kauppien allwaysuni. Nousu ei olekaan juuri uutinen. Saulia siteeraten aina on nousua.

    • Anonyymi

      Kun lukee tätä ketjua niin saa ihmetellä miten tupakoijat jaksaakin valittaa. Kukaan ei pakota polttamaan :)

      • Anonyymi

        Toi lopettanuthan täällä riitelee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1997
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1470
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1259
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      222
      1052
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      236
      917
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe