Hiilivoimaloita olisi pitänyt säilyttää

Anonyymi-ap

Hiilivoimalat melkein purettu Suomesta. Moni asiantuntija olisi pitänyt tärkeänä säilyttää niitä varavoimaksi, mutta päättäjät (valtiovalta) eivät halunneet. Onkohan siellä taas vihreän siirtymän häslääjät päättäneet asioista.

10

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloituksen lähde: Yle uutiset 10.12.22 klo 17.00

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🔞 ­N­­y­­­m­­­f­o­­­m­­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17664203J

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      "....Suunnitelma oli olemassa: Hiilivoimaa säilöön kriisien varalle

      Energia-asiantuntija Mikko Kara, 70, tuntee Suomen energia-asiat kuin omat taskunsa. Hän on tehnyt selvityksiä ministeriölle, sovitellut energiariitoja markkinaoikeudessa ja toiminut VTT:n toimialajohtajana sekä eri rooleissa monessa energiayhtiössä.

      Kara on sitä mieltä, että Suomessa tuhottiin turhaan hyväkuntoisia hiilivoimaloita, joista ainakin osa olisi pitänyt säästää pahan päivän varalle.

      – Suomessa katsotaan kovin lyhyellä aikaperspektiivillä energia- ja sähköjärjestelmän kehittymistä. Olisi ollut mahdollisuus edistää hiilineutraaliuden tavoitetta – samalla säilyttäen sähköjärjestelmän käytettävyys, hän sanoo......"

      Lähde Yle, osa jutusta

    • Anonyymi

      "Eläkepäiviään aloitteleva Mikko Kara arvioi, että oikea keskusteluyhteys päättäjien ja yritysten välillä jäi puuttumaan. Sitä olisi tarvittu.

      – Sehän on valtiovallan tehtävä huolehtia, että meillä on tehoa aina – sähkömarkkina ei sitä nykyisellään tee."

      Ylen jutun päätössanat

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Joo arvelin samaa..vihreät ovat kansalle hallaa..tyhmää suomen päästöt niin vähäisiä ..verrattuna esim. saksaan reservinä oisi voinu olla noi voimalat.

    • Anonyymi

      Kiitos tyhmä Marinin hallitus . Idiootteja täynnä.

      • Anonyymi

        Nämä alasajot aikaisempaa perua. Pitäisi katsoa, ketkä olleet silloin vallankahvassa.

        Tässä Karan kommentissa kiteytyy Suomen energiapolitiikka: "Suomessa katsotaan kovin lyhyellä aikaperspektiivillä energia- ja sähköjärjestelmän kehittymistä."

        Noin se on. Tämän hetken suurimpia tyhmyyksiä on täyttää metsät tuulivoimaloilla. Ja antaa tuulivoimarakentaminen tähän ahneeseen kolmikkoon: tuulivoimafirmat, kuntapäättäjät, metsänomistajat. Ei hyvää päivää tätä mielettömyyttä.


    • Anonyymi

      Turvevoimala olisi käyttänyt kotimaista.

      • Anonyymi

        Juuri näin Ruotsissa turve on uusiutuvaa ja sitä voi käyttää. Suomessa se ei ole uusiutuvaa ja näin ollen käyttökiellossa.
        Johtuukohan siitä että edellisessä hallituksessa oli viherpiipertäjät mukana.
        Ja vielä ajoivat turvevoimalat purkuun.**


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2393
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      732
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe