Ei pärjää koskaan missään testeissä, toimittajat haukkuu, kilpailijat pilkkaa ! Ja silti kansaa ostaa hulluna Toyota Corollaa enemmän kuin mitään muita malleja. Miksi ?
Kansan valinta : Toyota Corolla Hybrid
Anonyymi-ap
66868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
tekniikan maailman testit voittaa vw ilman ansioita. tai nokia. muut lähinnä tuhlaa aikaansa olemalla läsnä
TM on VW konsernin mainoslehti. Sen tekemät testit voittaa se mikä eniten maksaa. Toyota rehellisenä autonvalmistajana ei maksa mitään testeistä. Siksi Toyota ei niissä menesty.
Enemmän Toyota TM:ssä mainostaa, aika heikko yritys taas.
Eipä Toyota pärjää ulkomaillakaan.
Toyota on niin rehellinen ettei se menesty muuallakaan maailmassa autotesteissä.
VW voittaa, koska autot testataan ja tehdään mittaukset verrokkien kanssa ja VW osaa tehdä hyviä ja voittavia autoja. Toyota on silloinkin viimeinen kun vertailuissa on vain aasialaisia autoja, miten omapoika selittää tämän?
Kerro toki tarkemmin, miten Toyota on rehellisesti surkea ja muut parempia.
Todella lapsillista! Pikkasen perusteita kaivataan! Kun suurin osa noissa testeissä verrattavissa asioissa insinöörit ja vertaavat onnistuvat mittaamaan asioita!
Kun on mittarit voi tietää kuka on kuka!
Miten muutetaan?
Vai todistatko että nämä tulokset on väärää tietoa? Tähän saakka on uskottava että kun mitataan on faktaa ja aina se ei miellytä!
Kuten vaikka taannoin jonkun lehden talviautojutussa joku pieni vertailu oli mukana Mersun joku malli ja työkaveri joka on isästä poikaan jäätävä Mersu mies ei ollenkaan sulattanut että pari kertaa kalliimpaa mersedestä julistettu voittajaksi!
Oli Mersu kuskien mielestä niin ostettu vertailu mutta kun sitä purettiin osiin siitä esim jäärata ajoa joten takavetoinen oli radalla heikko kuten lumisessa mäkimaastossa , tulla ei ollut eikä lämmin! Miinuksia ropisi ja joku muu oli parempi no ei Toyota kuitenkaan!
Omilla rahoillaan autoa ostavat kansalaiset haluavat parhaan vastineen rahoilleen. Siksi he valitsevat itselataavan hybridi-Toyotan.
Minäkin valitsin Hybrid Corollan. Mutta vuoden ajettuani sillä vaihdoin pois eikä toista tule.
Persaukinen ostaa Hybrid Corollan, ja vuoden päästä vaihtaa sen pois. Tosi uskottava mielenvikaisen soperrus.
Vaihdoin pois koska kulutus oli 2.0 hybrid mallissa lähemmäksi 6l/100km ja rengasmelu todella kova. En vain sietänyt näitä ja vaihdoin pois. Onko tässä jotain ihmeellistä?
On.
Et ole ainoa.
Minäkin ajan jo neljättä vuotta Corolla Hybridillä, kulutus 3,9 l per 100 km. Ja ilman ainuttakaan vikaa on sompailtu, paitsi mitä nyt pikkuakku vaihdettiin takuuta. Mittarissa 129 tkm. Takuuta vielä 6 vuotta jäljellä.
Corollalla ajo todellakin on ”sompailua” ja luultavasti kuulosi on niin huono ettei raastava melu maantienopeuksissa enää häiritse. Mainitsemasi kulutus on haaveilua.. Mutta jatka sompailua.
Tuo on suurinta tyhmyyttä ja älyttömintä väitettä aikoihin.
Ainahan sitä valehtelua voi harrastaa, kuten sinä. Ei Toyotassa ole kuin 3 vuoden / 100tkm takuu. Kulutus on tilastojen mukaan 5,6-6,7 litraa 100km.
Akkuvikakin jo tuossa vaiheessa, heikko esitys.
No juuri noin ! Ihan todellista nastarenkaat tuollaisen Corollan alla johtavat kuulovaurioon ja kulutus on mitä on vapari ilman turboa on vähän vanhaa aikaa varmasti luotettava mutta ei tehoa eikä taloudellinen!
Ei tuossa ole mitään sen erikoisempaa väitettä. Pelkkää faktaa, että Corolla on erityisen meluisa ja kulutus ei ole erityisen alhainen niin kuin fanaatikot antavat uskoa. Lisäksi ponneton moottori alkaa ärsyttämään. Keskinkertainen kippo eikä muuta.
Akkutakuu Rollassa 10v./350000 km.
Toyota Corolla on ylivertainen Toyotien tapaan kestävyydessä. Niissä ei ole kalliita tyyppivikoja ollut koskaan. Ne eivät ruostu käytännössä lainkaan. Tämän vuoksi yli kolmekymppinen Toyota ei ole harvinaisuus. Kulutuskin sangen pieni. Siinä syitä miksi TOYOTA menestyy hyvin.
Vastaat itse kysymykseesi . " ostaa hulluna " . Ei mulls muuta .
Kauppa käy siis aivan 🐷 ja liikkeet tahkoavat voittoa, parkki paikkaa ilman Toyotaa on vaikea löytää enään?🤩🤩
Hybriditoyota on oikein hyvä valinta ollut ainakin itselläni tähän vihreään siirtymään verrattuna 40 kertaisesti pölluttvään vilunkivaageniin. Ei huolen häivää eikä synkkää päivää! Näin voin rehellisesti todeta Toyotan kanssa. Kaikkien muiden autojeni kanssa ei voi todeta samaa. Odotellaan vaan Toyotalta sitä täyssähköautoa ja palataan asiaan viiden vuoden kuluttua ja ollaan taas vähän viisaampia.
"..vihreään siirtymään verrattuna 40 kertaisesti pölluttvään vilunkivaageniin."
Todistit juuri että et ymmärrä alkuunkaan mitä vihreällä siirtymällä tarkoitetaan! Volkswagenin päästöhuijauksessa ei ollut kysymys päästökomponenteista joilla olisi merkitystä vihreään siirtymään. Typenoksidit eivät ole kasvihuonekaasuja.
Sen sijaan Toyotan (Hinon) huijaus kiihdyttää ilmaston lämpeämistä!
VW menee sähköllä. Pienillä päästöillä ne vanhat bensat ja hybridit menee myös.
Kerro toki tarkemmin tuosta 40 kertaisesta jutusta?
"Volkswagenin päästöhuijauksessa ei ollut kysymys päästökomponenteista joilla olisi merkitystä vihreään siirtymään". Pöljää puhetta pöljältä.
Miksi odottaa 5 vuotta kun sähköautoja on jo markkinoilla. Valikoimissa on jopa sellaisia jotka lataavat- ja kulkevat niin kuin on ”luvattu.” Toisin on Toyotan sähköisen pilailuvälineen tarina..
Suomessa kyllä ja itäblokin maissa, onhan kyseessä itäauto, jota kommareiden on suosittava. Ja meillä näitä kommareita riittää.
Corollat ovat niin suosittuja että pelkkä raha ei edes riitä, tarvitaan onneksi, kirjoittaa TM markkinoiden suosikista.
https://tekniikanmaailma.fi/toyota-gr-corolla-on-niin-haluttu-automalli-ettei-sita-pelkalla-rahalla-ostajalla-pitaa-olla-myos-onnea/
Kyseessä onkin juuri se eniten myyty nuhapumppu versio.. Älykääpiö!
Toyotan ja Mersun omistajat eivät halua vaihtaa merkkiä.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/3807691c-4286-4cf6-8ca2-67e0d0109593
Vw, kin oli menestynyt melko hyvin kun jo neljä merkkiä oli takana. Yhteenlasku olisi kyllä nyt poikaa.
Paskin auto ikinä suoli24 trollien mielestä, mutta kuitenkin maailman eniten myyty automerkki. Jokin tässä yhtälössä ei nyt oikein täsmää. 🤔
Myydyin ei tarkoita parasta.
Ei niin. Ei niitä Rolls-Royceja kyllä paljon myydä. 😅
Tyhmyys ja tietämättömyys, siinä se. On myös monia uskoja jotka on sairaita ja hulluja, mutta ihmiset kuitenkin sokeina menee halpaan.
Niin. Toisaalta monet äänestää myös tyhmästi.
Toyotan ostajat eivät koeaja muita merkkejä koska uskovat kaikkivaltiaaseen Toyotaan.
Ja sinulla tietenkin on jokin uskottava linkki typerän ja kateellisen väitteesi tueksi. En nyt tarkoita mitään youtube oksennusta vaan tutkittua tietoa.
Ei nyt ihan kaikki täsmää. Kansa valitsee toyotan ja tekniikan maailman toimittajat aina jonkun vikavagenin. Olisiko korruptiolla olla vaikutusta ? Kuinka nyt vaan tuli mieleen?
Jos Toyotaan uskova koeajaisi muita merkkejä, ei hän surkean ajettavuuden omaavaa Toyotaa ostaisi. Niin kovin yksinkertaista.
Toyota toimii ja palvelee ihmistä hyvin. Tahtoo muut merkit vaatia korjaamokäyntejä useammin siinä syy.
No nyt iski vielä vitsailijakin tänne. Voi ihme. 🤣🤣😅🤣
Nii,ih. Ihan oikeaan osoitteeseen iski kun vikavaginarilassa vitsit alkaa olla jo aika vähissä ja helmitaulukin jumittaa. Natsit karkailee bunkkerista ja kaasutushuijausohjelmakin tuli järkyttävän kalliksi. vai mitä?
Tavan pöljät katselevat TV:n peruskanavia ja lukevat sanomalehtiä ja niissä mainostetaan kaikkein eniten Toyotaa ja lehdissä on vain ne ensikoeajot jotka tehdään tehtaan kustannuksella ulkomailla ja julkaistaan tehtaan mainosteksteillä ja siksi tyhmät menevät siihen halpaan.
" Tavan pöljät katselevat TV:n peruskanavia ja lukevat sanomalehtiä ja niissä mainostetaan kaikkein eniten Toyotaa ja lehdissä on vain ne ensikoeajot jotka tehdään tehtaan kustannuksella ulkomailla ja julkaistaan tehtaan mainosteksteillä ja siksi tyhmät menevät siihen halpaan. "
*******
Minä en paljoa katsele mainoksia TV:stä enkä sanomalehdistä, sillä nehän ovat suurimmalta osaltaan valhetta. Autoa kolme vuotta sitten vaihtaessani otin huomioon vain omat kokemukseni. Edellisellä käytettynä ostamallani Toyotalla ajettiin kaikkiaan 28 vuotta jokapäiväistä pyöritysajoa, eikä autoa tarvinnut koskaan korjata, vaan pelkät huollot riittivät.
Kokemukseni mukaan Toyotan varmatoimisuus oli aivan ällistyttävä, joten pelkästään sillä perusteella vaihdoin sen käytettyyn hybridi-Toyotaan. Sillä on nyt ajettu vasta 5 vuotta, mutta yhtäkään toimintahäiriötä ei ole vielä esiintynyt.
Mulla on Honda ollut vähempi vikaisempi kuin Toyota. 98 Avensikseen piti vaihtaa ratin spiraali ja turvatyyny yksikkö kun poltti airbag valoa. Kuskin Istuinlämmitin, karttavalon katkaisin, ovi kytkin, rekisterikilven valon umpio, öljyn jäähdyttimen kenno, katalysaattori, oli 10 vuotta. 96 Accordiin vaihdettiin takajarrusatulat, oikea vetonivel ja pakoputken takaosa. Oli 7 vuotta Avensiksen rinnalla. Accolla ajettiin 140tkm ja Avensiksella 100tkm.
Hondat tulee nykyään Japanista ja luotan siihen merkkinä enemmän.
Mersu 9 vuotta 170 tkm, etujarrulevyt ja palat.
Ave ja Accord toistasataa tuhatta ajettuna ostettuja.
Äänestää aika moni Persuja ja se kertoo kuinka sivistymätöntä ja kouluttamatonta porukkaa on helppo viedä populismilla ja Toyotan mainoksilla.
Aika moni äänestää jotka ei haluaisi eu - orjuutta ja -korruptiota mutta miten se nyt liittyy maailman ykkösautomerkkiin?
Upea ja häikäisevä Täyshybridi aiheuttaa kateutta.
Nokian jo kärähtikin vilpistä kun testiin meni jotain muuta kuin markkinoille! Volkkarissa oli asennettu päästöhuijausohjelma jolla yritettiin olla puhtaita pulmusia? Kaikenlaista pientä ja suurta ongelmaa ja "käyttäjävirhettä" Loppu on historiaa. Molemmat testivoittajia mutta kansa ei vaan halua? Kansako on tyhmä?
Hyvin sanottu. Paha saa aina palkkansa.
Njet Molotoff! Ei koskaan aasialaista autoa!
Näin ne oljenkorret hiipuu ja vitsit vähenee. Auto itäeuroopasta venäläisillä renkailla?
Mitä tarkoitat? Ladahan oli ihan rehellisesti huono mutta kansanauto ja nokian yrittivät kiemurrella ja suhmuroida ?
Kyllä suhmuroida saa niin paljon kuin sielu sietää, mutta ei saa jäädä kiinni.
Ladan sai sentään kammella käyntiin. Tojoon pitäs ehdottomasti saada sama. Kruunais karun kansanauto-kokemuksen.
Ei kestä moottorit, ruostuu käsiin, ei lähde käyntiin, hirvee melu, kauhee ohjattava, softat ei pelitä. ... mutta kansa vaan ostaa sikana. Kumma juttu !
Sinun oma juttu on kummallinen.Et edes omista Toyotaa ja tiedät kaiken siitä.Toistelet vaan jonkun trollin herjoja.Sairasta vihata jotain automerkkiä.Etkö osaa valittaa hra Toyodalle,jos on aihetta.
En osaa valittaa Mr. Toyotalle, siksi purkaudun täällä. Tiedätkö että VW maastoautot tekee jatkossa Ford ! Ei voi niittää kun ei ole mitään kylvetty !
Asiakas valittaa myyjälle ja jos se ei tehoa, niin maahantuojalle ja sen jälkeen kuluttaja asiamiehelle.
Nämä keskustelut on pelkkää pottuilua puolesta ja vastaan. Yritän hakea asiallista kommenttia, mutta näkyy vaan enemmän vinoilua kuin ennen vaaleja. No en lue enempää. Jokainen ajaa sillä mihin pystyy tai rarvii autoa.
Suomalaisista se heikompi ja pelokkaampi ryhmä uskoo edelleen Toyota olevan viaton ja edullinen pidettävä ja nuo asiat on näille vässyköille tärkeintä, vaikka autot ovat muuten surkeimpia. Tämä on suomalainen omituisuus jolle nauretaan Euroopassa.