Menikö Heinolassa lapsen etu mausoleumien mukana?

Anonyymi-ap

Itä-Hämeestä saimme lukea kaupunginvaltuutetun hyvän kirjoituksen, jossa hän perää sitä, milloin tulisi aika, jolloin Heinolassa voitaisiiin lapsiin ja nuoriin panostaa oikesti. Taisaalla toinen valtuutettu kertoo huolensa lasten ja nuornykyisen PHhykyn las ja nuorten psykiatristen palveluiden riittämättömyydesta ja pitkistä hoitoonpääsy jonoista.

Esitetyt huolet ovat varmasti aiheellisia. Toinen valtuutettu näkee tärkeäksi peruspalveluiden, esiopetuksen ja koulun, mahdollisuuden toimia pienissä turvallisissa yksiköissä ja ryhmissä sekä panostamisen riittävään ja ammattitaitoiseen henkilöstöön. Toinen pohtii yhteisön mahdollisuuksia toimia aktiivisemmin tukea tarvitsevien auttamiseksi. Tässäkin kumpikin on oikealla asialla.

Kumpikaan ei kuitenkaan tuo esiin sitä, että olivat mukana tekemässä päätöksiä kaupungin talouden rapauttaneista lasten ja nuorten palveluiden suuriin yksiköihin keskittämisistä. He halusivat panostaa seiniin mieluummin kuin toimintaan. Kaupunginjohtajan viimehetkellä esittämää hätähuutoa taloudellisemman tilaratkaisun löytämiselle naureskeltiin. Näkyvissä olleen oppilasmäärän pieneneminen uskottiin saatavan nousuun uusien koulujen houkutellessa kaupunkiin riittävästi uusia asukkaita. Pakkomielteinen usko ja siitä seurannut panostaminen väestön kasvulla kaupungin ongelmien ratkaisuun sokeutti. Ainoa -ilmeisesti ylempää - toisen viisauden saanut valtuutettu naulittiin melkein ristille.

Tiedän kyllä, että jotkut koulurakennukset oli päästetty purkukuntoon ja purettu ja paljon oppilaita oli väliaikaisissa tiloissa, jotka nekin maksoivat vuokrina maltaita. Kuitenkin uskon virkahenkilöiden esityksen modulikouluratkaisusta tehdyn sekä talouden että oppilasmäärän realiteetit huomioon ottaen. Viranhaltijoiden pitkästi perustellut esitykset palveluverkosta valtuutetut jyräsivät nurin perusteilla, joita ei voi lukea asiakirjoista ( esityslistat ja pöytäkirjat ).

Huomenna valtuuston kokouksessa aletaan niittää sitä, mitä valtuusto varsin yksimielisesti kylvi: lasten ja nuorten palveluiden pienten yksiköiden teurastus alkaa. Alkaa taluden raakoihin realiteetteihin perustuen, kun kaupunki on hävittänyt investoinneillaan liikkumavaran toimintojen kehittämiseen. Ehkä on muistettava, että jatkossa kyllä toimintoja on kuitenkin edelleen kehitettävä - niitä supistamalla! Jyrängön päiväkoti ei tule olemaan viimeinen uhri aiempien epärealististen päätösten alttarille.

Valtuutettu kysyi mielipidekirjoituksessaan, milloin lasten ja nuorten palveluihin panostetaan oikeasti. Heinola on panostanut; jopa yli varojensa. Ikävä kyllä ei oikein vaan väärin.

5

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järkyttävän suuret kulut tämä rouva ...den sai toiminta aikanaan veronmaksajien maksettavaksi. Vielä näköjään "puolueeton " Itä- Häme lehti julkaisee hänen jorinoitaan.

      • Anonyymi

        Esitetyt huolet ovat varmasti aiheellisia.


    • Anonyymi

      Järkyttävän suuret kulut

    • Anonyymi

      Heinola on panostanut; jopa yli varojensa

      • Anonyymi

        Esitetyt huolet ovat varmasti aiheellisia. Toinen valtuutettu näkee tärkeäksi peruspalveluiden, esiopetuksen ja koulun, mahdollisuuden toimia pienissä turvallisissa yksiköissä ja ryhmissä sekä panostamisen riittävään ja ammattitaitoiseen henkilöstöön. Toinen pohtii yhteisön mahdollisuuksia toimia aktiivisemmin tukea tarvitsevien auttamiseksi. Tässäkin kumpikin on oikealla asialla.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe