60 % suomalaista pelkää

Helsingissä pelätään väkivallan lisääntymistä vähemmän kuin keskimäärin muualla suomessa.
En pelkäää väkivaltaa, koitan olla varovainen ja ennakoida vaaratekijöitä.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009259897.html
29238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

On se nyt kumma, että ei saada asiaa järjestykseen!

Vanhemmat kaikki pakolliseen poliisin ja asiaa koskevan viranomaisen järjestämään kokoukseen ja pasmat selviksi ko vanhemmille.

Uusi laki, että on osallistuttava ja vanhempien laitettava pentunsa ojennukseen.

Niille jengiläiselle oma pienryhmä pakolliseksi osallistua!

Äänestä
  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    💋 ­N­­y­­­m­­­f­­o­m­­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17665621m

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Eniten pelkään päihtyneitä huume höyryisiä, nämä käyttäytyvät syyntakeettomasti.
Arkielämän pelot liittyvät pärjäämiseen, ikä laittaa kulkemaan hiljempaa, sairastuminen huolista suurin kuinka tulla toimeen yksin sairastuessa.
Väkivaltaa ei ole sattunut kohdalleni.

Äänestä
  • Mitä mieltä olet vihreiden ja vasemmiston ajatuksesta "Huumeet vapaaksi"Suomessa?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mitä mieltä olet vihreiden ja vasemmiston ajatuksesta "Huumeet vapaaksi"Suomessa?

    Uutisoivat, että 2 nuorta kuolee viikossa huumeisiin.
    Vähäväkisessä maassa, missä ennusteet tulevasta ajasta eivät mairittele, tuollaiset menetykset ovat pahinta.
    Pään sekaisin saamiseksi, eikö siideri, kalja riittäisi?
    Huumeiden helppo saatavuus, nuoruuden tuskat, ajan vaikeus, tietämättömyys ym syitä kuolemiin, tahtoen, tahtomatta
    Herätkää huumeiden puolesta paasaajat. Ei ole oman suvun nuori vielää menehtynyt, jotta vapaaksi vaan, mitä niistä joistakin?! Niinkö

    Äänestä

sen verran ainakin pelkään, etten ihan mihin aikaan vaan vuorokaudesta liiku ainakaan yksin.

Äänestä

SDP syy turvattomuus. SDP halilituksen vetäjä ja vastaa sisäisestä turvallisuudestamme. SDP ei hoida meidän asioita.

Äänestä
  • Persu: Poliisi ja SUPO vastaa turvallisuudesta.

    Äänestä

  • 7:51
    Milloin menetit järkesi? Olen huolissani.
    Beng

    Äänestä

Maaseudun tulevaisuus oli teettänyt kyselyn.
BÖNDELÄISET pelkäävät nyt kauheasti katuväkivaltaa,
varsinkin niillä seuduilla, joilla ei edes ole katuja.

Äänestä

Meillä on niin hiljaista kaduilla että tekisi mieli kiljaista, jos tästä hiljenee saa pelätä yksinäisyyttä.

Äänestä
  • maalaiset juntit maalaavat väärän kuvan ottaen malliksi oman junttilansa

    Äänestä

kolme nelikymppisiä ukkeileita rysssänkielisiä seissoskelee joka kadunkulmassa Kaisaniemiestä Kurvin-mutkaan ja muuallakin

Äänestä

Stadissa voi kevyesti kulkea tunnin niin, että vastaan ei tule yhtään eurooppalaista kieltä puhuvaa josta erottaisi mistä ne voisivat olla
pskasakki on täyttänyt kadut toimettomilla joutomiehillä ja jalkojaanvetävillä niiden matameilla jotka työntävät synnytysvaunuja sinun laskuusi
sinä maksat olethan sivistynyt kai sulla on rahat varattuna
katso grafiikka ulkkareiden yliedusuksesta sossutukipuolella
https://i.media.fi/incoming/oxezp1/8209929.jpg/alternates/FREE_960/8209929.jpg

Äänestä
  • Asun itä Helsingissä. Ihan rauhassa olen voinut lähiöstä jossa asun kävellä Itis kauppakeskus noin 5km.Jos kävelen mutkien kautta 6 km.Saan mukavasti lenkilläni ulkoilua ja matkan pituuden helposti 10-12 km.Ulkomaalais- taustaiset ystäväni perheet jotka jo Suomen kanslaisia ovat työtä tekeviä,lapset opiskelevat ja kaikki puhuvat Suomea. Työn teon ansiosta Heillä autot.Joten ihmettelvät minua kanta Suomalista kun aina kävelen .Tarjoavat kyllä auto Apua. Sitä Kanta Suomalaiset ei tee :Vaikka olisivat Sukua Ja Kuitenkin Lähistö asuvat. Eli vain esim 8- 10 km sätellä omasta lähiöstäni ja käyttävät esi.Samaa Itis Kauppakeskus, Citymarket kuin minä.Esimerkki vain kuinka itsestään selvää kantasuomalisille on auto, mutta ei joissain tilanteissa tarjoa kyytiä.50v. Itä Helsinki asunut. Pelkoa en misään tuntenut ulkona likkuessani.Toki IHan jokaisen Metroaseman luona on epämäräistä porukaa,Ihmisiä jotka likuvat pumilla metroasemien väliä.Viinaako,huomeitako hakee tai vältää? Mutta ei sen aseman alueen sukaita.Ei pidä siihen mennä ja tuijotaa.Reipaasti ohi jatkaen matkaa.Minua on elokustatänne asti kävelytie häirinyt juuri välillä Mylypuro-Itis.ps.(en asu Mylylpuro) Kanta Suomalinen Mies Lyhyt/ paksu,Pyörällä liikku ja lyötäytyy seuraan.Alkaa talutaa pyörää.Uusi isku paikka kadut kävelytiet.Milloin on taskumatti ,huikaa otaa.Vesi pulo jossa viinaa.Haistan hajun.Joten aikatauluni laittanut uusiksi, Liikun eri aika jana.Saan liikkua rauhassa.On vain yleisellä tasolla helpo osoitaa toisia tuntemattomia ihmisä ja vähemistö ulturia,he ovat kaiken pahan alku ja juuri.Kyllä ihan kaikissa ihmisissä on hyvää ja pahaa,Se sitä.lukihäiriöisen ajatus.Normaalisti olen jo tien pällä.Muttatuon Kantasuomalisen miehen takia aika taulut muttanut.

    Äänestä

Ei haittaa jos persut ei hyväksy maahanmuuttajia, vai luuletteko suomi olisi jotenkin erityisasemassa tässä suhteessa, siinä erehdytte.
Joka päivä saa lukea tiedoitusvälineistä kuinka saisimme enemmän työperäistä maahanmuuttoa.

Sotaa pakenevia tulee ukrainasta, muualta ei juuri tule pakolaisia.
Vihamielinen asenne tulijoita kohtaan, haittaa myös hyvin osaavan työvoiman tuloa suomeen.

pe

Äänestä

Kuka tänne peräpohjolan pimeyteen haluaisi muutenkaan tulla ?

Äänestä
  • Kummassa on helpompi työntää vaunuja ja rattaita- Saharassa vai meidän talvisessa lumimyrskyssä.
    Hankalinta on työntää potkukelkkaa, jos lumi on takaisintuloon mennessä sulanut.
    Pulkan äänikin raastaa korvia.
    Beng
    Suomalaiset pelkäävät monia asioita.
    En tiedä, miten käyttäytyisin, jos kakaralauma alkaisi rettelöimään kanssani tai lähellä.

    Äänestä

  • Suomalainen ammattilainenkin halajaa ulkomaille suomalaisesta negatiivisten ihmisten
    ilmapiiristä. On vaikeaa saada Suomeen ketään ja vielä pysymään täällä.

    Juuri maasta lähti hoitoalan ammattilainen, kunnon ihminen,
    joka oli oli opiskellut Suomessa, tehnyt töitä Suomessa, mutta joka ei saanut lupaa
    jäädä Suomeen.
    Viranomainen huomasi tehneensä pahan virheen ja pyysi anteeksi,
    mutta ei auttanut enää. Henkilö lähti pois Suomesta tylyn kohtelun takia.
    Tosi huonoa mainosta Suomelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kummassa on helpompi työntää vaunuja ja rattaita- Saharassa vai meidän talvisessa lumimyrskyssä.
    Hankalinta on työntää potkukelkkaa, jos lumi on takaisintuloon mennessä sulanut.
    Pulkan äänikin raastaa korvia.
    Beng
    Suomalaiset pelkäävät monia asioita.
    En tiedä, miten käyttäytyisin, jos kakaralauma alkaisi rettelöimään kanssani tai lähellä.

    Jaa, onhan noita sattunut, huvikseen hakkaavat naisihmisiäkin. Ja porukalla sitten potkitaan kun maahan saaneet.
    Ihanaa eikö olekin?

    Ei ole pitkä aika kun telkkarissa haasyattelivat sellaisen kohteeksi joutunutta huumeiden vastaista työtä tekevää noin kuuskymppistä naista.

    Ja ihan siellä stadissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Jaa, onhan noita sattunut, huvikseen hakkaavat naisihmisiäkin. Ja porukalla sitten potkitaan kun maahan saaneet.
    Ihanaa eikö olekin?

    Ei ole pitkä aika kun telkkarissa haasyattelivat sellaisen kohteeksi joutunutta huumeiden vastaista työtä tekevää noin kuuskymppistä naista.

    Ja ihan siellä stadissa.

    Mitä ? Mistä sen tietäisit siellä pönttölässäsi ?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Mitä ? Mistä sen tietäisit siellä pönttölässäsi ?

    Koet ilmeisesti hyvinkin huvittavaksi rajun pahoinpitelyn kohteeksi joutumisen.
    Taidat olla sitä kaikensuvaitsevaa kansanosaa.

    Äänestä

Steissillä oleilee porukoita, ei muuta valkoista kuin silmissä.

Äänestä

Mitäs se pelkääminen sitten on, jos ei juuri tuota, että """koitan olla varovainen ja ennakoida vaaratekijöitä"""?

Jos ei pelkää, niin ei silloin tarvitse olla varovainen tai ennakoida vaaratekijöitä.

Äänestä
  • Ihmetyttää Migrin toiminta tapa, puolueitten taholta käsittelyihin vaadittu huomattavaa nopeuttamista.

    Äänestä

Kaksi somalia suomalaisella passilla kävivt Turkissa repimässä turkkilaista rahaa, valittavat joutuneensa poliisiasemalla hieman muksittavaksi.
Heistä se oli hauska pila, mutta Turkissa ei , siellä täytyy elää maan tavalla.
Tuli oppia sitten kantapään kautta näille kavereille.

Äänestä

Joulun alla väkivalta lisääntyy. Joulun alla on tappajaiset.
Suomalaiset syövät jouluaikaan yli 900 000 kinkkua,
joiden takia 450 000 sikaa teurastetaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Helsingissä pelätään väkivallan lisääntymistä vähemmän kuin keskimäärin muualla suomessa.
En pelkäää väkivaltaa, koitan olla varovainen ja ennakoida vaaratekijöitä.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009259897.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu