Kärpäsiä unessa

Ihan mielenkiinnolla kerron uneni teidän ihmeteltäväksi kun tämmöinenkin palsta on keksitty.

Unessa tavallaan heräsin. Huomasin peitolla kärpäsen ja yritin tappaa sen, mutta se lensi pois. Sitten se tuli takaisin siihen peitolle ja niitä taisi olla useampia.
Sitten nousin ja menin keittiöön. Lampun ympärillä pörräsi taas yksi kärpänen. Otin kärpäslätkän ja yritin osua siihen. Se lensi ympäri huonetta kunnes vihdoin osuin siihen ja se putosi lattialle. Sitten se lähti uudestaan lentoon ja tätä tapahtui muutaman kerran ennen kuin veljeni tuli ja hakkas sen lattiaan. Vieläkin se olisi lähtenyt, mutta veljeni piti sitä siivistä lattiaa vasten (kärpänen oli kasvanut n 2cm pitkäksi). Sitten veljeni liiskasi laudan pätkän alle ja siihen se loppui.

Sitä edellisenä yönä näin unta pakettiautosta ja kaveristani joka tanssi kissani kanssa, mutta tän voitte unohtaa. Olen 17v ja taitaa olla hieman vilkas mielikuvitus.

2

7101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cathy

      Suuri Suomalainen unikirja kertoo kärpästen unessa kertovan hermostollisista häiriöistä. "Unen voi tulkita niin, että syvä ärtymys ja hermostuneisuus sai kärpästen ilmiasun. Mutta koska ne kuolivat samassa unessa, uni vihjaisi, että ärtymys oli hetkellistä."

      • Mitenköhän näitä asioita on oikein tutkittu? Kun minut on pari päivää sitten jätetty ja minua suoraan sanottuna v*tuttaa koko asia. Ei koko aikaa vaan aamulla tai illalla kun tunteet on pinnassa.

        Kiitoksia tästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      84
      7413
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6563
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6363
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4152
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2532
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2238
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1562
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      144
      1533
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1260
    Aihe