Vieläkö on sähkön hinnat oikeudenmukaiset ja kohtuulliset? Onko jouduttu kaivelemaan omaisuutta ja myymään sitä, että saa antaa näille rahan putsaajille kaikki?
Sähkön hinta Keuruulla?
15
790
Vastaukset
- Anonyymi
Onko pörssisähkö tässä tilanteessa paras vaihtoehto?
- Anonyymi
Keuruun Energian hinnastoon tullut alv-erittely mukaan, hyvä niin. Sieltä voit katsoa ja arvioida miksi valtakunnallisesti tuotetaan 1 GW ylijäämää ja aluehinnalla €320/MWh.
Pörssisähkö meni mahdottomaksi myös Texasissa 2021. Nordpoolissa nyt vastaava järjestelmäkriisi, leveroituen täällä FI-zonessa. Laskennallinen tuotanto on eri asia kuin asiakkaalle kullakin tunnilla faktisesti toimitettavissa. Eikä järjestelmäkriisiytyneessä markkinassa kysynnän ja tarjonnan suhde enää vaikuta hintaan, vaan hintasuojaukseen käytetyt (synteettiset) johdannaiset. Kun johdannaismarkkinan volyymi yli kolminkertainen verrattuna energiamarkkinoihin, on tulos tässä.
Loppukäyttäjälle taitaa paras valinta olla toistaiseksi voimassa oleva, kvartaalihinnoiteltu. Vaikka energiayhtiö käyttää kvartaalia tai muuta sopimuskautta, on sillä mahdollisuus force majeurella nostaa hintaa kesken kauden. Tällä hetkellä näyttäisi energiayhtiön kannalta varsin hankalalta lähteä irtisanomaan olemassa olevia, ns oman verkkoalueen toistaiseksi voimassaolevia sopimuksia. Toistaiseksi se myynti kyetään isona massana hintasuojaamaan kohtalaisen hyvin. - Anonyymi
Kohta ainoa keino säästää, on muuttaa Espanjaan tai Kreikkaan. Maksaahan suomalaiset verorahoillaan sosiaalietuudet heidän puolestaan.
- Anonyymi
Kyllähän sinne voi muuttaa, mutta mitä se hyödyttää kun koko eurooppalainen sähköenergiamarkina ja erityisesti primäärienergian markkinat ovat täysin sekaisin.
Normaali sähköenergianmyyjä sekä verkkoyhtiö pyrkii kasvattamaan myyntiä, koska molempien tuotot riippuvaisia ostetusta energiamäärästä. Nythän sekä sähkönmyyjät että verkkoyhtiöt kehottavat pienentämään heiltä tehtäviä ostoja. Sähköenergian markkinat olleet rikki jo reilut parikymmentä vuotta ja reikiä on paikattu edullisella tukkuenergialla Venäjältä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän sinne voi muuttaa, mutta mitä se hyödyttää kun koko eurooppalainen sähköenergiamarkina ja erityisesti primäärienergian markkinat ovat täysin sekaisin.
Normaali sähköenergianmyyjä sekä verkkoyhtiö pyrkii kasvattamaan myyntiä, koska molempien tuotot riippuvaisia ostetusta energiamäärästä. Nythän sekä sähkönmyyjät että verkkoyhtiöt kehottavat pienentämään heiltä tehtäviä ostoja. Sähköenergian markkinat olleet rikki jo reilut parikymmentä vuotta ja reikiä on paikattu edullisella tukkuenergialla Venäjältä.Kyllä siinä mielessä Etelä-Eurooppa houkuttelee, kun sähkön lisäksi kallistuu ruoka, vuokra, vesi, polttoaine ym. Palkasta ei jää mitään oikeastaan käteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä siinä mielessä Etelä-Eurooppa houkuttelee, kun sähkön lisäksi kallistuu ruoka, vuokra, vesi, polttoaine ym. Palkasta ei jää mitään oikeastaan käteen.
Kukas maksaa etelässä sun palkkasi?
- Anonyymi
Ovatko sähköyhtiöt tehneet perusteettomia hinnankorotuksia?
https://yle.fi/a/74-20004749- Anonyymi
Ei ole. Ihan kivalle tuntuu, kun johtajilla menee hyvin 😇
T. TJ
- Anonyymi
Sähkön hinta menee ensi vuonna kaikilla suoraan kohden kattoa. Korkojaan vielä v 2024 nostava Eurooppa tuo aina vain kalliimpaa energiaa.
- Anonyymi
Onneksi valtio rientää apuun ja laittaa sähkölle hintakaton joka on alle 20 snt/kWh
- Anonyymi
Kuinka riittämätön tarjonta korjautuu hintakatolla? Niukkuutta ruokkii Suomessa ja eteläisimmässä Ruotsissa roikkuminen väkisin Baltic CCR-alueessa.
- Anonyymi
Toivotaan hintakattoa asap. 20 sentillä saataisiin taas ulkoporeallas porisemaan, nyt ei raski, vaikka kuumassa porealtaassa ja lumisessa pakkasilmassa on kyllä tunnelmaa. Melkein jo ajateltiin talveksi hankkia puilla lämpiävä kylpytynnyri, mutta jos valtio alkaa tukea sähkönkulutusta, niin sähköllä lämpiävä poreallas otetaan käyttöön.
- Anonyymi
Tässä voi nyt olla ilman porepaljujakin niin että moni perhe hairahtunut pörssisähköön ja edessä isot laskut. Tilanne markkinoilla on nyt sellainen, että jonkinlainen subventio tulee, mutta ilmeisestikin vain osalle kulutusta. Onko markkinatilanne lähelläkään normaalia kun sähkönmyyjät ja verkkoyhtiöt viestittävät että "älkää vaan ostako näitä meidän tuotteita"? Kun ostettavaa ei ole, johtaa pienempi siirto verkkopalvelumaksujen kiinteän perusmaksun korotukseen.
- Anonyymi
Meillä neljän hengen poreallas joka vie vuodessa sähköä 2500 kWh. Viime keväänä tehtiin kahden vuoden määräaikainen sähkösopimus 0,12 snt/kWh.
Eli tuosta, kun laskee niin porealtaan lämmityskulut vuodessa ainoastaan n. 300€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei143170Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1231359- 931248
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli2571092Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi551067Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk66994Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253891- 41872
- 84831
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?48778