En oikein ymmärrä miks kaikki Suomen asukkaat haluaa muuttaa pariin "isoon" paikkaan niinku Jyväskylään tai Helsinkiin.
Asun itse Laukaassa ja haluaisin muuttaa mielummin rannikolle niinku Vaasaan tai Poriin.
Tai sitten Imatralle.
Tulee vaan paljon autioita kyliä ja muita ku lappi ja rannikot tyhjenee...
Koulut ja palvelut lakkautetaan yms.
Mun mielestä Jyväskylä on ankea kaupunki.
Kaikki on vaan tungettu yhelle alueelle, en ymmärrä miks kaikki haluaa sinne/tänne.
Onhan Keski-Suomessa tosi kauniitakin paikkoja, mutta silti.
Ottakaa kantaa!
Asun itse Laukaassa ja haluaisin muuttaa mielummin rannikolle niinku Vaasaan tai Poriin.
Tai sitten Imatralle.
Tulee vaan paljon autioita kyliä ja muita ku lappi ja rannikot tyhjenee...
Koulut ja palvelut lakkautetaan yms.
Mun mielestä Jyväskylä on ankea kaupunki.
Kaikki on vaan tungettu yhelle alueelle, en ymmärrä miks kaikki haluaa sinne/tänne.
Onhan Keski-Suomessa tosi kauniitakin paikkoja, mutta silti.
Ottakaa kantaa!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Imatrahan se on mukava kaupunki...ja Pori, Vaasa menee jo mutta siellä ärsyttää se ruottin kieli, ollaan sentään suomessa.
Sinne vaan rannikolle jos siitä pidät.
Jyväskylä ja Tampere ovat suosittuja sijaintinsa vuoksi. Muutoin ne ovat ihan tavallisia kaupunkeja.
muistaakseni. en ole käynyt.
on asukkaita enemmän, mutta jos ottaa myös jyvmlk niin sitten lähes yhtäpaljon, mutta eihän siitä ollut kysymys...
Tutkihan tilastot, niin huomaat Porin olevan Jkl.n jäljessä asukasluvussa.Maalaiskunta kun lyödään mukaan niin 120000 tuhatta löytyy.Talousalueena Jkl:n seutu on valtakunnan viides, Helsingin,Tampereen,Turun ja Oulun jälkeen.Tietenkin timpureitten koulutuksella osaa ehkä lukea tolpat kaljapullosta,siihen se tieto loppuukin.
kun Jyväskylä on Jyväskylä ja maalaiskunta maalaiskunta, ei niitä voi vielä yhdistää edes huvikseen, Pori ja JYväskylä on samankokoisia asukasluvun perusteella, usko nyt..vai laitatko vielä Laukaan, Äänekosken, Tikkakosken, että me itse kouluun...
siinä on POri vähän isompi kuin Jyväskylä...
http://www.koulukanava.fi/maantiet/suomkaup/
Työttömän timpurin elämä,Jyväskylä täynnä rakennustöitä ja sinä huilaat netissä höpöilemässä ja kaikkeen kantaa ottamassa.Kirjoittaisit oikean nimesi edes... Mauno Voutilainen, ex apukoululainen ei ole timpuri ehkä pultsari kylläkin.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/taskus_vaesto.html
Jyväskylään haluaa muuttaa kaikki, koska Jyväskylä on tosi määrätietoisesti tehnyt imagokampanjaa, että kaikki uskoisivat kyseessä olevan maan paras kaupunki. Se on vaatinut jonkin verran sensuuria ja vilppiäkin. Mutta se toimii! Tosin, hitto vie, täällä ollaan ja ei tämä nyt herkulta näytäkään. Vaan eipä viitsi poiskaan lähteä, kun on tänne vaivoin hakeutunut.
En ole huomannut. Ksml on puhunut aina omiaan muttei sellaista muualla ole ollut.
Tänne muutetaan koska katsovat kartasta että päijänne, lahti on junttila, jyväskylä vähän pohjoisempana, saimaa itä-suomessa. Siinä se.
itse muutin tänne jyväskylään muutama vuosi sitten opiskelujen takia. kotoisin olen mainitsemaltasi rannikolta..kylläkin vielä etelämpää..
heti kun saan koulun päätökseen suuntaan nenäni takaisin kohti etelää, eihän täällä susirajalla viihdy erkkikään!
Mille rannikolle??Onko jossain merikin? etelässäkö.Ei ole kun kuralammikko joka on matalampi kun Päijänne.Meret ja rannikot on kuule ihan muualla,tervemenoa muitten kusipäitten ja puhumattomien mukamas meriihmisten seuraks"ranikolle" änkyttämään paskaa..
taisin osua arkaan kohtaan, kun noin tulistui! ;)
Joku on edes samaa mieltä mun kanssa. Siis siitä ettei täällä viihdy erkkikään.
Ja tarkoitan nimen omaan Jyväskylää ja Laukaata. Oletteko käyny esimerkiks Äijälässä tai Sumiaisissa, ne on upeita paikkoja.
Ehkä rannikolla sitten on kylmä, mutta oon aina haaveillu asumisesta meren rannalla...
Mua ärsyttää ku Jyväskylää mainostetaan opiskelijakaupunkina jne. Ja paskat! Opiskelijoita huijataan. Kämppien vuokrat on tosi korkeita eikä siellä oo mitään tekemistä.
Ja miks mun muka pitäis laittaa oikee nimeni tähän? En kai mä nyt niin tyhmä oo että laittaisin.
Lapsellisen tuntuinen maalaisnuorihan siellä kirjoittelee, ehkä kotikyläsi rittää kuitenkin sinulle.
Sumiaisessa on mikä sinua viehättää...ja milloin olet käynyt Jyväskylässä opiskelijain silmin katsottuna...minulla on se kuva ettet ole itse enää ihan parikympinen. Mutta jos haaveilet rannikkokaupungeista niin mikä sinua pidättelee...varmaan viihdyt sitten paremmin ja sinunhan on elämäsi.
Miten niin kaikki?Itse en muuttaisi Jyväskylään mistään hinnasta,hetero kun olen.
En ole kaksikymmentä vuotias ollenkaan, olen 18.
Ja kai saan mielipiteeni kirjoittaa.
Ehkä olenkin hölmö maalaisnuori, mutta mitä sitten!?
Mä vaan satun tykkämään maalaismeiningistä enemmän ku kaupungista.
Mutta esimerkiksi Tampere on tosi kiva kaupunki!
Jyväskylän pitäis ottaa siitä mallia.
Kuule Veijo, kannattaa tulla Yökkylään. Sinua pitäisi moni vähemmistöön kuuluva tosi hyvänä, lupaan!
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=11 9732&sana=
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=119732&sana=
muuttaja
20.05.2005
14:06:53
kateelliset haukkuvat haha
itse en välitä politiikasta ja muutin jyväskylään huolimatta kielteisen kaunaisista uutisoinneista. veikkaan että muutkin ovat tietoisia niistä mutteivat sen enempää välitä niistä.
tänne muuttavat katsovat kartalta että onpas hyvällä paikalla kaupunki, järven rannalla tai järvien ympäröimänä ja sisämaassa eikä jääkylmän tuulen rannikolla.
tänne muuttaa suhteessa eniten muuttajia edellämainituista syistä.
Jo osasi olla loistavia vitsejä, nimimerkki Sama, mistä tuollaiset ovat yhden äkin ilmestyneet, en ollut kuullut ainuttakaan, ja noita älynväläyksiä oli lukemattomia.
Siksi JKL:n
1. Yliopisto = paljon (suoja)työpaikkoja
2. Paljon teollisia työpaikkoja verrattuna esim. Kuopioon.
3. Sijainti.
4. Monet maalaiset eivät halua "suureen" Helsinkiin.
5. Kaupungin hyvä imago pl. politiikka ja kaupunginhallinto.