Oletko haaveillut johonkin muuhun maahan muuttamisesta ja jos oot niin mihkä?
"Kotimaani ompi Suomi"
14
195
Vastaukset
Olenhan minä haaveillut. Espanjaan taikka Kreikkaan. Ainaskin talvikaudet täällä on niin tuskaisia ja uuvuttavia, että se leudompi keli ja auringonpaiste ilman kuumaa olisi varmasti parempi. 😊
Olen siitä haaveillut melkeinpä siitä asti, kun sain fibromyalgia diagnoosin. Se oli 2005. Sitä ennenkin jo sitä epäiltiin 1996.Olen kyllä haaveillut jurtassa, kuin asuntoautossakin asumisesta ympäri vuoden. Yksinäni varmaan eläisin aikalailla toisin, kuin perheellisenä, koska voisin. Melko askeettisestikin.
Ei Italia kävis ja tagliatelle 😁😉 Mulla tais tulla tämä kysymys mielen päälle, kun tuolla hangessa menin ja alko soimaan taas päässä Halosen Ollin "... kun Suomen kesä on hetken vaan"
Kesät on kyllä Suomessa kivoja ja menee se talvikin jos on sen pari vaan miinusta ja lunta maltillisesti.En_osaaEn_tunne kirjoitti:
Ei Italia kävis ja tagliatelle 😁😉 Mulla tais tulla tämä kysymys mielen päälle, kun tuolla hangessa menin ja alko soimaan taas päässä Halosen Ollin "... kun Suomen kesä on hetken vaan"
Kesät on kyllä Suomessa kivoja ja menee se talvikin jos on sen pari vaan miinusta ja lunta maltillisesti.Italiassa en ole käynyt, ehkä joku Toscana meniskin. Idyllinen maisema. 🥴
Talvella vois asua Espanjassa, ehkä Kanadaan voisin muuttaa. Suomessa on kuitenkin kattava sosiaaliturva, eikä missää maassa täydellistä ole asua
No ei missään varmasti täydellistä, vaan kyllä on täällä Suomessakin huonompaan päin menty, mitä ympärilleen kahtelee ja muita kuuntelee.
Mä olen kyllä sillä tavalla lähisukurakas, jotta en osais tuhansien kilsojen päässä olla.En_osaaEn_tunne kirjoitti:
No ei missään varmasti täydellistä, vaan kyllä on täällä Suomessakin huonompaan päin menty, mitä ympärilleen kahtelee ja muita kuuntelee.
Mä olen kyllä sillä tavalla lähisukurakas, jotta en osais tuhansien kilsojen päässä olla.Niimpä. Joo tosiaan on menty huonompaan suuntaan, mutta ei tiällä kukaan nälkään kuole ja lemmikeillekkin oma leipäjono
- Anonyymi
Itä-Aasiaan.
- Anonyymi
Miksei. Voisi viettää muutaman kuukauden välillä muualla. Käytännön asioista kiinni.
Niinpä, miksei, no omalla kohdalla siks ei, vaan jos mahdollista olis, niin ei ois vaikiaa päättää niitä kuukausia kun jossain muualla ehkä mieluummin olis.
- Anonyymi
En_osaaEn_tunne kirjoitti:
Niinpä, miksei, no omalla kohdalla siks ei, vaan jos mahdollista olis, niin ei ois vaikiaa päättää niitä kuukausia kun jossain muualla ehkä mieluummin olis.
Voisin muuttaa
Katella paikkoja
Maisemia
Palata kottiin
Jonkun kanssa. . . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisin muuttaa
Katella paikkoja
Maisemia
Palata kottiin
Jonkun kanssa. . .Niin munkin pitäisi tehdä.
- Anonyymi
Kylmästä lämpimään...
Ehkä joskus myöhemmin, heti sit kun nää teini-iän kiireet lakkaa ja alkaa aaltoilla muukin kun vedenpinta. Mummovartalo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235028Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1643568Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo582961Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122860HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402769Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111903Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi61542Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271436Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211385
