Aluevaltuutettu Pikkarainen kyselee, miten Pohjois-Savon hyvinvointialue tulee maksamaan vuokraa hallintaansa tulevien kuntien omistamien kiinteistöjen osalta. Hän tuo samalla esille Pohjois-Savon Hyvinvointialueen aluehallituksen päätöksen 14.11.2022 suppeasti.
Tuossa kokouksessa on esitetty tällaista ratkaisua:
"Tarja Pöyhönen esitti, että Pohjois-Savon kuntia tulee kohdella tasapuolisesti hyvinvointialueen toimitilojen vuokraamisessa. Ylä-Savon SOTE kuntayhtymän, Sisä-Savon terveydenhuollon kuntayhtymän sekä Kysterin ja kuntien välisten, kuntien omistamien toimitilojen, vuokrasopimusten pääomavuokran laskentaan sovelletaan 4,5 % tuottovaatimusta laskettuna rakennuksen tekniselle arvolle sekä kolmen vuoden sitoutumisaikaa."
MIkäli pöytäkirja on kirjoitettu siten kuin Tarja Pöyhönen on esittänyt, hän on todellisuudessa esittänyt vain tasapuolista kohtelua. Noin kirjoitettuna Pöyhönen ei ole esittänyt pääomavuokraan 4,5 %:n tuottovaatimusta. Asia on tietenkin helpoin ratkaista antamalla pöytäkirjan kirjoittajalle nuhteet siitä, että hän on kirjoittanut pöytäkirjan huolimattomasti.
Pikkaraisen mielen päälle jääneen asian on esitellyt hyvinvointialuejohtaja. Kokouksen osallistujaluettelossa ei hyvinvointialuejohtajaa kuitenkaan mainita lainkaan. Pöytäkirjan kirjoittajaa voi nuhdella tästäkin asiasta.
Tuollaiset seikat voivat olla muotoseikkoja. Mahdollisesti jollakin saattaa olla intoa sen verran, että kirjelmöi niistä valitusviranomaiselle. Silloin valitusviranomainen joutuu ottamaan asiaan kantaa.
Oudoksun lopuksi sitä, että aluevaltuutettu Pikkarainen kirjoittaa asiasta ottamatta siitä selvää. Ymmärrän hyvin, että varsinaisena tarkoituksena on voinut olla edistää itsensä ja edustamansa puolueen menestystä tulevissa eduskuntavaaleissa. Tähän viittaa leväperäinen suhtautuminen itse asiaan.
Aluehallituksen täytyy tietenkin päättää asiasta myös Kuopion, Varkauden, Siilinjärven, Lapinlahden ja Joroisten osalta. Jos asiaa ei ole vielä ratkaistu, se tulee tietenkin valmistella ja tuoda aluehallituksen päätettäväksi.
Aluevaltuutettu Pikkarainen 8vas.) Iisalmen Sanomien Lukijoilta-palstalla 13.12.2022
Anonyymi-ap
2
291
Vastaukset
- Anonyymi
Palohenkilö Pikkarainenko eduskuntaan? Ei kai sentään.
- Anonyymi
Vaalikampanjalta vaikuttaa. Pikkarainen kirjoittaa, vaikka ajatus on aikoja sitten loppunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002635Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736