Moraalinen krapula

Anonyymi-ap

Tässä tekstissä hyvin avattu sitä, miten alkoholisti toimii vastoin tervettä järkeä, vastoin omaa arvomaailmaansa, potee syyllisyyttä ja häpeää omasta juomisestaan, mutta missään nimessä ei voi myöntää alkoholin olevan ongelmiensa takana.

https://olutta777.vuodatus.net/lue/2022/12/moraalinen-krapula

3

497

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä vuodatus

    • Anonyymi

      Todella hyvä teksti. Sain kovalla vaivalla entisen aviomieheni työterveyteen. Hänen alkoholisminsa on jo keskivaiheessa ja juominen on jatkunut vuosia. Työterveydessä hän oli maininnut alkoholiongelmastaan ja hänelle vastattiin samalla tavalla "koita vähentää juomista tai pitää juomattomia kausia" EI NÄIN. Minua ravostutti suunnattomasti, sillä ei ollut helppoa saada häntä työterveyteen asiasta puhumaan. Hänet olisi pitänyt ohjata välittömästi hoitoon. Homma jatkui sitten, niin että hän vähän yritti vähentää ja onnistuikin siinä muutamaksi kuukaudeksi, kunnes sama ralli jatkui. Käsittämätöntä kuinka terveydenhoidonammattilaiset voivat olla näin ulalla sairaudesta alkoholismi. Kynnys alkoholistille hakea apua tai tunnustaa ongelmansaon valtava. Jos joku näin tekee, niin ammattilaisen pitäisi ymmärtää tilanne välittömästi ja toimia protokollan mukaan. Heti hoitoon. Tästä tulee yhteiskunnalle valtavat kustannukset, sillä alkoholisti tuhoaa myös läheiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      344
      2764
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1794
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1105
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      940
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      65
      733
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      585
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      571
    Aihe