Kelan tuet maksetaan sopivasti vasta 2.1.2023. Sontasepot joutuvat tänäkin jouluna nuolemaan sormiaan ja vanhoja roiskeita mitä mikroaaltouunin seinämiin on mahdollisesti jäänyt. Tänäkin jouluna sonaseppo katselee itsemurhakuutionsa liasta pinttyneiden lasien läpi ulos, ja näkee onnellisia lapsiperheitä kantamassa toisilleen joululahjoja ja joulun iloa, mutta kukaan ei tänäkään jouluna sontaseppoa muista millään tavalla, ei edes KELA. Sontaseppo alkaa muistelemaan omia lapsuuden jouluja kuinka isä humalassa aina pahoinpiteli äidin ja tämän jälkeen tuon pienen viattoman sontasepon. Lahjojakaan sontaseppo ei pienenä koskaan saannut kun äiti ja isä olivat taas käyttäneet kaikki rahat alkoholiin. Pienessä mielessään sontaseppo ymmärtää jo tässä vaiheessa, että ei hänenkään elämä tulisi koskaan aikuisena tuon ihmeellisempää olemaan. Sontaseppo havahtuu takaisin nyky hetkeen kun suolistoa kouraisee kova terävä kipu joka muistuttaa ikuisesta janosta ja nälästä.
Alkoholistin joulu 2022
Anonyymi-ap
561247
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Totta. Äläkä unohda niitä kipuja, joita liinavaatevaraston potilaat saavat kärsiä 1hoitsun kourissa. Ei 1hoitsu voi auttaa niihin, koska valtava resurssipula ja potilaita kokoajan vain entistä enemmän kitumassa alkoholin aiheuttamissa kivuissaan.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17667750q
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
" Sontaseppo alkaa muistelemaan omia lapsuuden jouluja kuinka isä humalassa aina pahoinpiteli äidin ja tämän jälkeen tuon pienen viattoman sontasepon. Lahjojakaan sontaseppo ei pienenä koskaan saannut kun äiti ja isä olivat taas käyttäneet kaikki rahat alkoholiin. "
-kyllä mää sain Commodore 64:sen. Hitto olin onnellinen lapsi.
Mitä tulee liinavaatevarastoon, Minne pukata kaikki alkoholipotilaat, kun tilaa ei vain yksin kertaisesti ole?!
Tuohon kun vielä lisätään, että hoitajat palavat loppuun ja lääkäärit alkoholisoituvat itsekin, olemme melko kusessa, jos emme pidä terveydestämme huolta oma-aloitteellistesti tjsp asap.
Koskaan ei ole liian myöhäistä, vaikka maksakirroosi olisi jo valhvasti päällä.
Ei niitä käytävällekään voi jättää, koska paloturvallisuusmääräykset ja tilanteet, joissa joku sänkypotilas pitää pukata teholle asap.
Häpeällistä että alkoholistit päästetään sisään sairaalaan. Ja vanhukset jää pakkaseen koska tässä maassa ainoa hoitoon pääsyn prioriteetti on ikä. Ihan sama vaikka olisi ihminen ikänsä töitä tehnyt ja tätä maata rakentanut. Nuorempi alkkis menee aina edelle
Potentiaaliset veronmaksajat menevät tosiaan edelle. Karu meininki. Kun nuori nainen tuli yhteispäivystykseen paljon myöhemmin, kuin minä, hänet hoidettiin lähes heti kuntoon. Olin varmaan 3 tuntia aikaisemmin häntä ja 4 tuntia vielä senkin jälkeen ne vasta alkoi pohtimaan, että tarttis vissiin tollekin jotain tehdä. Koko aika, 7 tuntia, tosi kovissa kivuissa, toisin kuin se ennätysajassa hoidettu nuori nainen.,
Joutuvat priorisoimaan. Ihmiset eivät ole samanarvoisia resurssipulan edessä.
Väitätkö ettei vanhukset ryyppää ja kuluta resursseja? Niitähän sinne päivystykseen kiidätetään kun monisairaina lääkityksessä kännissä kaatuilevat. Ihan turhaa hommaa sekin.
Lisäksi yksi tuttu joka on taksikuski kertoi että kuskasi noin 80-kymppisen pariskunnan kapakkaan ja vissiin molemmilla oli sonnat ja kuset housussa jo siinä kohtaa. Oli vietävä taxi pesuun kyydin jälkeen.
Annan esimerkin resurssipulasta (on myös mustaa valkoisella tarvittaessa). Kylmis kitui yli 7 tuntia odotushuoneessa akuutin haimatulehduksen ollessa pahimmillaan päällä, kuunellen samalla toisten potilaiden hirveetä vaikerointia. Välillä oksensi lattialle pelkästä kivusta!
Ei ole resursseja. Karu fakta.
ps. ambulanssin soittaminen itselleen ei nopeuta yhtään sitä odottamista sairaalassa, ellei ensihoitajat totea, että oikeasti olet kuolemassa käsiin välittömästi. Sitten mennään pillit päällä ja jonotat ehkä vain muutaman tunnin.
Muuten potkivat ulos ja sanovat, että mene taxilla, jos siltä tuntuu. Turha tuomita sillä, ei ole resursseja. Tästähän on puhuttu valtavasti mediassa, että rahaa ei vain ole.
Outoa, kun yksityistetyllä julkisella puolella johto kuitenkin vaihtaa uutta autoa parin vuoden välein. Eikö se tarvi rahaa?
En tajua, mistä puhut. Julkinen ja yksityinen puoli ovat kuin yö ja päivä ja hinnat täysin vastakohtaisia muutenkin. Miettikää, kun Kylmiksen sydän petti vuosi sitten, se tuli maksamaan hänelle vähän päälle tuhat euroa.
Ameriikassa olisi maksanut ne hoidot yli puoli miljoonaa!
:o
Hitto, tulisiko halvemmaksi vain lopettaa ryyppääminen?!
Hyvää joulukuun aikaista aamua.En tiedä onko aloitusteksti pelkää huumoria vai totta? Mutta jokainen voi aloittaa aikuisena oman elämän,märehtimättä lapsuus,kauheat vanhemmat,köyhyys,ex kumpani pilas elämäni ymm.Asenne sen ratkaisee, Paska lähtee pesemällä ja paha olo puhumalla lyhyt terapiassa.Jossa saadaan työkalut elämän.Eikä märehditä uudellen se lapsuus. Mitä tulee kelan tukiin? Kai se jokaisella tiedossa mioin maksu päivät on ? Siihenkin olisi voinut varautua.Ajoiss varata kirkon diakonille aika ja pyytää ostolappu kaupaan.Tosin tupakaa ja kaljaa ei saa ostaa.Ajoiss käntyä Pelastusarmeja pää majaan ,varata aika ja sietä saada kuivamuonaa,ruoka purkkeja ymm.Mikä esti? Myös on jaossa hävikki ruokaa.Joutuu vaan mennä tuohon talviseen säähän sitä jonottaa tunteja 1500 ihmisen kanssa. Kun nillä ei kotiin kantoa. Useimpien kirkkojen auloissa on joka arki päivä saatavilla virka aikaan ilmasta leipää,Joskus voi olla mutakin.Joka kaupungissa on Diakonisa laitois ,sinekin olisi voinut mennä kysyy onko tarjolla ruoka? hätä apua?
Kyllä aloitusviesti on 100%:sta faktaa äärimmäisen monen ihmisen kohdalla, oli aloitta ITSE sitten ihan mitä mieltä tahansa kirjoituksestaan.
Ei Suomessa kuole nälkään, jos on edes hiukan aktiivinen oman hyvinvointinsa suhteen. Tiedän paikkoja, joissa saa aamupuuron ilmaiseksi lähes JOKA PÄIVÄ!
Juice Leskinen jätti tulematta dialyysihoitoon, 56 vuotiaana ja valitsi kuoleman.
Se on Jeesus-joulu, eli viiniä pitää juoda ja kärsiä.
Eikö se teidän AA-kerholaisten Jesse muuttanut veden viiniksi, että sitä riittäisi kaikille? Missä se Jeesus on, kun sitä eniten tarvitaan? Sairaalan hanavesi ei mene päähän, vaikka pahalta maistuukin.
t. Valtava kokemus
" Sontaseppo havahtuu takaisin nyky hetkeen kun suolistoa kouraisee kova terävä kipu joka muistuttaa ikuisesta janosta ja nälästä. "
-Ei vedä mitään vertoja akuutin haimatulehduksen kivulle. Miksi kehtaan itkeä tätä asiaa? Koska haluan toimia varoittavana esimerkkinä siitä, että Islam sekä alkoholi tuhoavat sivistyneen yhteiskuntamme.
-Yksi teoria
Alkoholi on pienempi paha kuin toinen mainitsemasi.
He kansoittavat nykyään kaikki terveydenhoidon, hammaslääkäripalvelut ja erikoisairaanhoidon eksoottisilla taudeilla ja hoitamattomilla hampaillaan.
Lisäksi suurella osalla on yhteiskunnan maksama tulkki mukana lääkärillä, sitten tulkkeja
usein lennätetään pääkaupunkista maakuntiin.
Alkoholistien kanssa on aina pärjätty, kun tiedetään että tietty osa alkoholisoituu, silti sitä myydään.
Etelän ihmeet tuhoavat Suomen. Pian koittaa päivä jolloin eduskunnassa on 2/3 osaa muualta tulleita sitten olemme kusessa….1..hoitsu…se että painan edullista aasialaista kodinhoitajaani on perintönä saatu etuus ja hän ei ramppaa lääkärissä paitsi hieman hampaitaan poistatin niin mukavampi tuntuma simasuullaan.
Ei mielenterveyspuolella ole sen kummallisempi tilanne: Kahden hengen huoneessa 6 petipotilasta vierivieressä ja tämä oli jo yli 10 vuotta sitten! Ruoka oli hirveää.
Turha tässä on nyt alkaa kilpailemaan, millä osastolla on pahin resurssipula, koska se joka tapauksessa koskee koko Suomea.
Hyvin valveutuneet pankkopersut ovat laittaneet kiljun käymään hyvissä ajoin. Pakkohan se onkin, joskus ei edes muista mikä päivä, ja koska alko auki.
Joo mutta tämä:
" Pienessä mielessään sontaseppo ymmärtää jo tässä vaiheessa, että ei hänenkään elämä tulisi koskaan aikuisena tuon ihmeellisempää olemaan. "
Ei todellakaan pidä paikkaansa. Miettikää vaikka Hitler ja monet vastaavanlaiset suurmiehet köyhyyden ja alkoholismin kurimuksesta.
en ole koskaan alkoholia käyttänyt enkä ymmärrä mihin sitä tarvitaan kun elämä on riittävän hankalaa jo muutenkin ilman että nuppi on sekaisin eikä jalat kanna !
Alkoholi on ainoa päihde, joka tuottaa hetkeksi hyvän ja pirteän olotilan, vaikka kyseessä on myrkytystila jos heti alkuunsa. Siksi seuraavana aamuna on niin huono olo.
Juuri SIKSI alkoholi tuhoaa elimistöäsi, ulkonäköäsi ja kuntoasi todella radikaalisti, koska se on VÄLITTÖMÄSTI myrkytystila, joka aluksi aiheuttaa hyvänolon tunteen hetkeksi. Sitten kun rupeaa väsyttämään, pitäisi lopettaa välittömästi siltä viikolta, mutta ei suomalainen sellaiseen suostu.
Keijo K siis väittää, että alkoholin nauttiminen kohtuudella hyvässä seurassa aiheuttaa VÄLITTÖMÄSTI elimistössä lievän myrkytystilan? Täytyisi saada asiantuntijoita paikalle, eikä mitään vítun Kylmistä.
-Kuole K Ry
No ryypätkää sitten useammin kuin kerran viikossa. Katsotaan 10 vuoden päästä, miltä näytätte ja mikä on elinajan ennuste, kun sisuskalut täysin tuhoutunut.
Siitä vaan sitten.
NO EI TUOSTA KYLLÄ PELASTUKSEKSI OLE, KUN ON MONTA MILJOONAA MUUTA JOULU-ALKOHOLISTIA. VALTAOSA SUOMALAISISTA PELKKIÄ ALKOHOLISTEJA. MILJOONIA LITROJA JUOVAT VIINAA JOULUNAKIN. EI NÄYTÄ HYVÄLTÄ, EI TODELLAKAAN.
HUOMAUTETTAKOON VIELÄ HUUMEVEIKOT, SEKA KÄYTTÄJÄJÄT. TUHANSIA KILOJA HUUMEITA, JAUHOJA KULUU JOULUNA. EI NÄYTÄ HYVÄLTÄ JAUHO-JENGILÄISTEN JOULU BILEET. MIKÄ SIINÄ MÄTTÄÄ.
Jos pääministeri vetää julkisesti kännit, silloin niin tekee myös kansalaisetkit. Jos vetän kovemmat kännit kuin SontaSanna, pääsen ehkä jopa presidentiksi!
-Yksi teoria
Kylmis on katunut kännisiä kirjoituksiaan ja käytöstään. Voitteko edes KUVITELLA bile-Sannan tuntemuksia vastaavassa tilanteessa?!
:o
Minusta on melko turhaa laittaa vuosiluku tähän aloitokseen, sillä se on JOKA VUOSI prikulleen sama juttu. Ei 1hoitsu kiduta Kylmistä huoneessa 101. Heillä on yhteisymmärrys.
-Yksi teoria
Sannin perskannikat on ohkaset ja pitkämalliset!
Aika ihmeellistä on tämä lihovien yhteiskunta, kuin joku Annikka Saarikkokin hengenvaar<allisen lihav<a ja niin jz mztkuxtdllzzn miljärxci-r<hoill< päiittäin kun koko Zuomden k<znxz< nälkiintyy kuten pääminixzteri
Alkoholistin joulu on täynnä vahingoniloa. Keskiluokkaisen perheen 300-neliöinen omakotitalo nielee 2000 e lämmitys kuluja kuussa bensahinnan jatkaessa ennätyslukemiin. Neukkukuution vakiosähkösopimus tuottaa entiset turvalliset 40 e.
Asd
Minä en ryyppää missään neukkukorsussa vaan omakotitalossa. Jos tarvitsen lekuria, on yksityislääkäri puhelinsoitot päässä, eikä edes maksa mitään.
Joten turhaa paskonjauhantaa tämäkin aloitus.
Voin lievittää kipuja monilla tavoin, mutta jouluna muistutan sontaseppoja, että vain kärsimys kirkastaa sielun ja rukous on paras kipulääke haimatulehdukseen.
Rakastan nautiskella tuhteja siivuja lääkepirtua, kouria opiskelijatyttöjä katsellessani sontaseppojen kärsimyksiä, sillä mikään ei tuo suurempoaa riemua, kuin nähdä sontasepon tihrustaen pelokkaana pienillö keltaisilla silmillään haimatulehduksen kouriessa,1....hoitsu taidanpa tehdä grogin...
Miten vierottaudutaan potasta?
Asd
Lopppuvuoden miellyttävin ja piristävin uutinen, että sontasepot saavat odottaa rahojaan.Ilmankos marketin tuulikaapissa etovan tuoksuinen törkyturpa yritti kaupata persettään ja toverinsa luumuili kaljahyllyjen takana piilottelemassa tölkkejä riekaleisiin raappahousuinsa. Eniten ärsytti, että huomauttaessani kaupan henkilökunnalle ja vartijoiden jahdattua sepot tuulikaappiin näytti seppo sottaista kieltään ja onanoi mummojen edessä. Miksi sontaseppoja ei saisi harventaa kuin hirviä ? He voisivat maistua oikein haudutettuna vartaassa makoisalta...
HAHA! On kyllä näköjään luettu trollauksia, mutta ei kovin tarkasti, sillä nimimerkki 'Rynnäkköpenaali' väitti poistetussa ketjussa, että Kylmis myy përsettään ALEPAN tuulikaapissa Pirkka-olutta vastaan.
Kun kuului sireeni, Kylmis juoksi kuin Lasse Viréeni.
Päättelen sukkelasta kielenkäytöstä että 1hoitsu on oikeasti palannut palstalle!
Jumankekka!
Täällä on kolme ja puoli vuotta kärsitty kun joku mieleltään ilmeisesti erittäin terve ihminen on copy-pastennut 1hoitsun parhaat turvaan ja heittelee niitä aina välillä palstalle kuukaudesta toiseen.
Itsekin Joo heittelen välillä ei niin vakaita ripulijuttuja, mutta ainakaan en copy-pastea niitä.
Voin vain toivottaa tervetulleeksi takaisin, sinua on oikeasti kaivattu!
Asd
1hoitsulla kädet täynnä käytävälle pukattuja alkoholi-kitujia tuskissaan. Pakko ne on jonnekin pukata pois käytävältä, koska paloturvallisuusmääräykset.
Ei ihme, että jos 1hoitsu joskus vihoissaan avautuu.
Kilujua 60 litraa joten ei ongelmaa! Ketuju.
Sano hyvästit terveydellesi. Maksa, haima, perna, munuaiset ja pumppu kiittää. mutta sanovat sopimuksensa irti.
Kylmis sanoi, että tuli hulluksi osastolla, koska ei ole kertakaikkiaan mitään älykästä virikettä. Sen kohtalonko haluatte?
-Lopeta ajoissa Ry
..mutta koskaan ei ole liian myöhäistä lopettaa. Maksakirroosin eteneminen pysähtyy TÄYSIN siihen paikkaan, kun lopetat alkoholin käytön.
Kylmikselle määrätty kirurgin vastaanotto. Arvavatkaa kahdesti, meneekö sinne.
Meinaako ne ruveta leikkelemään sitä heti siinä vastaanotolla? Onko muilla alkoholisteilla kokemusta? Mua ei kyllä leikellä. Suomi on vapaa maa.
Joulu-aattonakin tjsp makaa osastolla ja rupes heti manipuloimaan kaunista kirutgia. Ei suoraan mennyt asiaan, mutta:
" sun täytyy kauniina naisena olla tosi vittuuntunut, kun miehet kohtelevat sua vain seksikkäänä objektina, vaikka olet taitava kirurgi ja pystyt VÄHINTÄÄN samaan, kuin kuka tahansa mies "
Kylmis on vitun lipevä tjsp.
Ei auttanut Kylmiksen tilannetta pätkääkään. Alkoholisteihin suhtaudutaan tosi nihkeästi, vaikka ei edes OLISI huutavaa hoitajapulaa ja potilaiden hallitsematonta tunkua.
-Karua faktaa
Selvinpäin keskustelu ihmisten kanssa on kidutusta.
-Kylmis
Kyllä Kylmis 1hoitsun kanssa keskustelee vapautuneesti. Yhteisymmärrys ja samanlainen ajatusmaailma, mitä tulee Maailman tilanteeseen ja politiikkaan. Aito 1hoitsu ei ole paha ihminen, hän on vain yhtä vìttuuntunut niin monesta vääryydestä, kuten potilaansa Kylmiskin.
Päästää Keijon koneelle monesti jopa yöllä!
:o
Joulu on jo alkanut osastolla, jonne on tuotu pulleita sontaseppoja vaipoissaan makaamaan ruskeankeltainen turpa vääntyneenä irvistykseen. Suurin osa on hevostellut loppuun asti kumppaninsa kanssa suupielet vielä paskasta ruskeina ja sontarinkeli soikeana päästellen vaarallisia metaanin ja ammoniakin katkuisia pieruja. Osa on jäänyt nalkkiin keskenään, jolloin 1hoitsu nappaa lihakirveellä pikakastraation, jolloin sontaseppo saa pieraista kumppaninsa vehkeet vaippoihinsa hoitohenkilökunnan hurratessa. Räjähdysvaara on alituinen metaanintuoksuisella osastolla, jossa kaasunaamarein varustautuneet hoitajat kiinnittävät vuoteiden päähän tarran joko jatkohoitooon tai suoraan krematorioon. Suntio viiltää pirtupäissään pulleimpia vatsoja auki, jotta tulehtuneiden sisuskalujen aiheuttama painekipu hellittää 1hoitsun huhkiessa sontaseppoja pienemmäksi lihakirveen ja partnerin pärinässä, jotta krematorioon mahtuu täysi satsi. Sontasepot itkevät tuskaisina tajutessaan kohtalonsa. Aattoillan edetessä pahimmat metaanin päästelijät suljetaan liinavaatevarastoon ja heitetään tulitikku perään. Huoneesta kuuluu vaimea tussahdus ja tuskanhuutoja muiden sontaseppojen odottaessa silmänvalkuaiset keltaisina vuoroaan. Kuusijuhlassa kävyt kerätään ja survaistaan jäljellä olevien seppojen persiiseen .Hoitohenkilökunta ja lääkärit alkavat olla silloin jo umpijurrissa ja pian on jouluyön orgiat käynnissä luoden uuden sukupolven sontaseppoja ja -seijoja...Aamulla kaikki sontasepot on uurnattu.Joulun armo annettu kaikille sepoille.
Ei kestä enää porkkanalaatikon hajuista riibulia
Asd