Onko kokemuksia kenelläkään Mustanmeren rannalla Romanian ja Bulgarian välisen rajan ylittämisestä? Menemme parin viikon päästä Romanian puolelle lomalle, ja ajatuksena olisi vuokrata auto ja käydä myös Bulgarian puolella. Mutta tuhrautuneeko rajamuodollisuuksiin tuntikaupalla aikaa tms?
Romanian ja Bulgarian rajanylitys?
6
1578
Vastaukset
- Kimmo
Hei!
Ollaan menossa Romaniaa kiertelemään heinäkuussa. liikumme pääasiassa junalla ja bussilla, mutta auton vuokrauskin houkuttelisi. Kertoisitko kokemuksistasi ja vuokrahinnoista Romaniassa?- MaikkiX
Palaan linjoille, kunhan on Romanian keikka tehty; nyt vasta pakkailemme laukkuja. Taitaa olla niin, että Romanian ja Bulgarian välistä rajaa ei ainakaan yhtenään turistit ylittele, kun kellään ei ole ollut siitä aiheesta tiedonmuruja heittää. Täytyypä sitten mennä itse testaamaan ;-)
- MaikkiX
Niin jäi auto vuokraamatta Romaniassa - siellä ei ollut autovuokraamoja! Constantassa kuulemma piti olla yksi tai kaksi, mutta emme löytäneet. Muutoinkin autonvuokraus oli täysin tuntematon käsite. Kukaan ei tehnyt niin eikä ollut kuullut että kukaan olisi vuokrannut. Höö.
No, liikuimme sujuvasti minibusseilla ja tavallisilla busseilla, no taksitkin ovat tosiaan halpoja, ja junamatka tavallisen kansan 2-luokan sinisellä junalla oli mielenkiintoinen kokemus. Hauska maa, vähän erilainen. Moni asia on tosi halpaa mutta ökyhintojenkaan löytäminen ei ole vaikeaa.
- taxilla
Hei emme ole itse ylittäneet rajaa, mutta viime kesänä siellä ollessamme "pojat" olivat ottaneet taxin (ovat edullisia) ja tehneet tämän reissun
(kaikki oli mennyt hyvin), Oppaat eivät suosittele auton vuokrausta.- Anna
Olen ylittänyt rajan useammankin kerran. Paikallisilla matkatoimistoilla on retkiä Bulgariasta Romaniaan eli kyllä ainakin turistibussit ovat rajoilla joka päiväisiä. Passintarkastukset ym. ovat menneet joka kerta hyvin joutuisasti, ei mitään liikoja odotteluja. Näin siis ryhmämatkalla, helppoa ja nopeaa on ollut.
- Romaniasta
Vastaus on kysyjälle myöhässä, mutta ehkä jollekin toiselle jotain tietoa.
Kymmenisen minuuttia meni viime syksynä rajanylitykseen Bulgariasta Romanian puolelle.
Hymyttömiä ja tiukannäköisiä olivat äijät rajalla, mutta ei ongelmia. Tietulleja oli Romanian puolella ja Karpaateilla liikenne hirveää. Kuilumaiset, mutkikkaat kapeat tiet ja keskeytymättömät rekkajonot jyräävät molempiin suuntiin tehden ohituksia vaikka näkyvyyttä ja tilaa on NOLLA.
Kauhusta jäykkänä istuin henkilöautossa peläten viimeisen hetkeni tulleen milloin vain.
Romaniaa haluan nähdä uudestaankin, mutta kiertoteitä. Ei teitä, jotka vievät Länsi-Euroopan suunnasta satamaan, Constantaan.
Tosin rekat tulivat Unkarista ja Ukrainasta.
Josko se on L- Eurooppaa...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454402Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232859Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412612Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861585Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1921030- 45996
- 59993