Miksi tämä anonyymi keskustelupalsta on haapavetisille niin tärkeä, että siitä kirjoitetaan paikallislehdessä ja mainitaan valtuuston kokouksissa? Myös kahvipöytäkeskusteluissa olen kuullut viittauksia tänne.
Olen asunut kuudella paikkakunnalla mukaan lukien maamme pääkapunki, enkä missään muualla ole kuullut, että joku anonyymi törkypalsta olisi niin suosittu kuin täällä. Yleensä ne ovat lehtien palstat ja facebook-puskaradiot, joissa kuntalaiset ruotivat päivänpolttavia asioita.
Suomi24-palsta ja Haapavesi
8
240
Vastaukset
- Anonyymi
Ylilauta on parempi. Siellä tosin tulee haapaveteläiset servattua aika äkkiä.
- Anonyymi
Haapavetisistä tunnetusti tosi iso osa käy lukemassa ja kirjoittelemassa tälle palstalle. Ehkä täällä ajatellaan niin, että helepompi se on puskista huudella, ku FB:ssä ja lehtien palstoilla on vaarana paljastaa oma henkilöllisyys.
Moni mielenterveysihminenkin täällä kirjoittelee ja se suotakoon heille. Tällä keskustelupalstalla on oma paikkansa, mutta ei täällä pitäisi politikkoja herjailla. Se on raukkamaista, jos nimettömänä haluaa hyviä päättäjiä herjata. Jos politikan teko ei miellytä, niin tervetuloa kunnanvaltuustoon päättämään itse asioista. Silloin huomaa, ettei ne asiat niin itestään ja helposti menekään. Kannattaa laittaa ittensä kunnolla likoon kaupunkimme puolesta ja asettua seuraavissa vaaleissa itekin ehdolle!- Anonyymi
Tämä sääntö, että täällä saa valtuutettuja arvostella, on vanhaa perua palstan alkuajoilta. Palstan perustajaksi itseään tituleerannut henkilö kertoi, että virkamiehet ja valtuutetut ovat avointa riistaa, koska ovat julkisuuden henkilöitä ja itse paikkansa valinneet.
Tätä sääntöä on sovellettu tietääkseni myös muissa foorumeissa.
Moni valtuutettu täällä on saanut ryöpytyksiä vuosien varrella. Osa kestää, osa ei. Ensimmäisen kerran kyllä kuulin eilen sen, että valtuustossa joku otti asian esillä.
Onkohan hänellä joku ongelma, kun ottaa itseensä täällä kirjoitetut jutut? Herkkää on, kun omalle kohalle sattuu.
- Anonyymi
Ketään ei saisi henkilönä herjata, mutta kritisoida pitää voida nimettömänäkin pättäjien etkemiä päätöksiä, jos aihetta katsoo olevan. Mutta silloin pitäisi aina myös esittää oma parempi vaihtoehta ja pystyä perustelemaan näkemyksensä!
- Anonyymi
Kyllä he itse ovat hakeutuneet politiikan julkisuuteen, jotenka ovat vapaata riistaa, jos eivät toimi oikeudenmukaisesti, niin silloin saa vedellä ja lujaa.
- Anonyymi
Ei ainoastaan politikkojamme arvostella, vaan aivan tavallisia asukkaita julkisesti tällä palstalla ARVOSTELLAAN, UHKAILLAAN, AIJOTAAN VAIJENTAA jne, kyllä täällä on niiiiiin ihania ihmisiä ... miettikääpä tykönänne, kuka olet se, joka kirjoitti palstalla näin, voin kyllä vieläkin tarkentaa mutta sitten se meneekin korkeimpien syyniin.
- Anonyymi
Moni tuntee haapaveden ikävässä näkökulmassa juuri suomi24:sta, josta aallot loiskuu myös aina kunnanvaltuustoon saakka. Tautisen eripurainen pitäjä! Riitelyt ja valivalimeininki vain voimissaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️861809Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1361260YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621090- 62956
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan77897Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli84838Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029826Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47817- 57810
Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.124799