Mm. oppositiojohtaja Tsihanouskajan mukaan Valkovenäjän ulkomaiden kieliset nimet tulisi muuttaa Belarusiksi, jottei valtion nimellä olisi yhteyttä Venäjän valtion nimeen.
Mutta mikä lopulta muuttuisi, sillä myös Belarus on sanatarkasti Valkovenäjä tai ainakin valko+rus!
Toki Rus on vanhempi sana kuin Russia (venäjäksi Rossija), mutta samasta sanasta pohjimmiltaan on kyse.
Ainakin slaavilaisia kieliä vähänkin ymmärtävän korviin Belarusin ja Valkovenäjän yhteys lienee ilmeinen, jolloin Belarus ei kuulostaisi yhtään enempää itsenäiseltä.
Sinänsä sääli että ko. valtion nimi on jo ammoisista ajoista saakka määräytynyt ja identifioitunut jonkin muun valtion nimen ja tarkentavan alkuosan mukaiseksi.
Vrt. jos suomen nimi suomeksi olisi Itäruotsi, Koillisrus tai vaikkapa Siniruotsi, Sinivenäjä tai Sinirus.
Jos Belarus tai Valkovenäjä hyökkää Ukrainaan, tulisi ko. valtion nimi suomen kielessä muuttaa muotoon ”(Valko)Venäjä”.
Valkovenäjän valtion nimen muuttaminen suomen kielessä
6
271
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös Valkovenäjän virallinen nimi ole suomeksi Valko-Venäjä?
Tuo Valko tarkoitti alunperin länttä. Ilmansuunnilla oli värikoodit ja lännen koodi oli valkoinen. Belarus tai Belorussija tarkoitti siis aikoinaan Länsi-Venäjä.
Suomessa on käytössä ihan virallisestikin maan nimi Belarus.
Suomenruotsalaiset käyttävät tuota nimeä.- Anonyymi
Valko-Venäjä voi hyvinkin olla oikea kirjoitusasu.
Asia on juuri kuten kirjoitit, valko on tarkoittanut länttä.
Eli Belarus tai Belorussia eivät ole yhtään vähemmän Venäjään liittyviä nimiä kuin Valko-Venäjä.
- Anonyymi
Asiakirjavuoto: Venäjä aikoo vallata Valko-Venäjän vuoteen 2030 mennessä
Useille medioille vuodettu asiakirja väittää Venäjän suunnittelevan Valko-Venäjän liittämistä itseensä. Asiakirjan mukaan tavoitteena olisi Kremlistä käsin johdettu valtio. Turha siis spekuloida nimillä, paras nimi olisi kuitenkin Paska-Örkkilä.- Anonyymi
Turha juttu miettiä kun kuitenkin jatkossa kyse on osasta Venäjän federaatiota. Sen jälkeen mielenkiinto asiaan, loppukin, poistuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turha juttu miettiä kun kuitenkin jatkossa kyse on osasta Venäjän federaatiota. Sen jälkeen mielenkiinto asiaan, loppukin, poistuu.
Ei ole enää Valko-Venäjää. Tuon vallitsevan asiaintilan "turvaa" natsi roisto Putinan ydinaseet Valko - Venäjällä. No, ehkä muodollisesti tuollainen valtio vielä on mutta tosiasiassa mennyttä on jo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole enää Valko-Venäjää. Tuon vallitsevan asiaintilan "turvaa" natsi roisto Putinan ydinaseet Valko - Venäjällä. No, ehkä muodollisesti tuollainen valtio vielä on mutta tosiasiassa mennyttä on jo.
Valko-Venäjä on antanut pirulle pikkusormen jo aikaa sitten. Ja kyllä, tuo piru on surkean natsi roisto Vallu Putinan Venäjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058