Muestaako kukhaan milloe viitostien katuvalot muutethiin nykyishii oransseihi,? Sillo 90-luvulla muistelissin etthä ol kirkkahat valot, liekkö ollunna niittä elohopeahöyrylamppuja? Tarkhaa vuoslukua jos joku muisthaa tae tiethää.
VT5 valaistus
8
601
Vastaukset
- Anonyymi
Mä en oo varma mutta mielikuva sanoo että 2000-luvulla oli vielä vaaleat. Joku joka tietää niin varmistakoot.
- Anonyymi
Eiks ne olekkaan vielä UV-että pakteerit vähentyisi.
- Anonyymi
Näin tänään että vaihdettiin Teollisuuslinkin ja katsastusaseman sivutielle ledit aiempin oranssien suurpainenatriumien paikalle.
- Anonyymi
Peltoniemestä vaihdettiin vanhat elohopeahöyrylamput nykyaikaisiin ledeihin keväällä. Samoin keskustan ilme muuttui vaaleammaksi kun sieltä hävisi suurin osa oransseista suurpainenatriumeista... ledeihin.
P.S Mitähän Linnansalmentien katuvaloissa ne siniset häkkyrät on?
Meinaavatkohan vaihtaa valtatielle myöskin? Ja tietääkö täällä kukaan milloin oranssit katuvalot tulivat 5-tielle? Ja mitä oli niitä ennen vai oliko mitään? - Anonyymi
Saisivat pitää natriumlamput. Nuo valkoiset ledit häikäisevät. Eivätpä taida olla energiatehokkaampiakaan verrattuna natriumlamppuihin.
- Anonyymi
Yhtä vähän valoa ku sinun päässä 🤣
- Anonyymi
No nyt on vitostiellä parhaillaan valojenvaihto-operaatio menossa. Oranssit suurpainenatriumlamput vaihtuvat kirkkaisiin ledeihin.
Onkohan isokin säästö kyseessä vai mitä lie perseilyä.- Anonyymi
Ledien ja suurpainenatriumlamppujen hyötysuhde on samaa tasoa, mutta natikan käyttöikä on pitempi. Ledeihin vaihtamalla ei siis säästetä mitään. Ledit kuitenkin kuuluvat tiettyyn ideologiaan, ja siksi niiden levittämistä joka paikkaan ei saa kritisoida.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432171Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151430Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141386Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711245Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21948Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist162838Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75742
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57736Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675